DZIEŃ DOBRY!
Mamy to! Na naszej uczelni uruchomiono pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej komputer kwantowy, wykorzystujący technologię kubitów nadprzewodzących w niskiej temperaturze.
Pięciokubitowa maszyna, którą nazwano Odra 5, została opracowana i dostarczona przez IQM Quantum Computers, światowego lidera w dziedzinie nadprzewodzących komputerów kwantowych.
TEMATY MIESIĄCA
Quantum Day, czyli sesja popularno-naukowa poświęcona komputerom i technologiom kwantowym odbyła się drugiego dnia uroczystości w ramach 30-lecia Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego Politechniki Wrocławskiej. W konferencji wzięli udział nasi naukowcy i eksperci z całej Polski. Z kolei pierwszego dnia również z udziałem naszych naukowców odbył się AI Day.
Sukces naszych studentów i doktorantów z Katedry Sztucznej Inteligencji w AI x Science Hackathonie. W drużynach, które zajęły I i II miejsce znaleźli się doktoranci – mgr inż. Krzysztof Galus, mgr inż. Oleksii Furman i mgr inż. Patryk Wielopolski i student – Filip Strózik. Trzecie miejsce zajął zespół, do którego należeli Dawid Wolkiewicz i Łukasz Lenkiewicz, studenci z Koła Naukowego Solvro. Gratulujemy!
Lekkie składane nosze ratownicze, energooszczędne systemy transportu poszkodowanych czy narzędzia AI wspierające dyspozytorów – to tylko część z projektów dla Grupy Karkonoskiej GOPR, nad którymi będą pracować naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, m.in. z naszego wydziału.
Seminarium w ramach dyscypliny naukowej Informatyka Techniczna i Telekomunikacja odbyło się 7 maja. Mówiono na nim o procesach rozprzestrzeniania w sieciach złożonych. Prelegentem był dr hab. inż. Piotr Bródka, prof. uczelni z Katedry Sztucznej Inteligencji.
ZDJĘCIE MIESIĄCA
Na zdjęciu kriostat komputera kwantowego Odra 5. Jeśli chcecie Państwo przyjrzeć mu się jeszcze lepiej, polecamy obejrzeć nasz wydziałowy film.
JEDNYM ZDANIEM
Dokładnie za tydzień, we wtorek 3 czerwca odbędzie się seminarium w ramach dyscypliny naukowej Informatyka Techniczna i Telekomunikacja. Prelegentem będzie prof. Krzysztof Poźniak z Politechniki Warszawskiej. Wygłosi wykład zatytułowany – „Budowa infrastruktury komputera kwantowego bazującego na pułapce jonowej".
Zapraszamy na III Piknik WIT, który odbędzie się 26 czerwca na tarasie Strefy Kultury Studenckiej (budynek C-18). Zaproszenia z prośbą o potwierdzenie udziału w imprezie zostały rozesłane mailowo.
Konkurs Polytechnica Nova 2025 rozstrzygnięty. Wśród wyróżnionych projektów znalazła się Kropelk@PWr, której współautorem jest dr hab. inż. Piotr Bródka z Katedry Sztucznej Inteligencji. Projekt zakłada budowę sieci dystrybutorów wody pitnej na terenie kampusu naszej uczelni.
Goście z Rumunii na WIT. 16 maja odbyło się spotkanie związane z nawiązaniem współpracy naszego wydziału z Politechniką w Bukareszcie. Omówione zostały podstawowe plany kształcenia studentów w zakresie informatyki na naszym wydziale oraz sprawy związane z podpisaniem umowy dotyczącej wymiany akademickiej.
Wrocławska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT zaprasza do udziału w Konkursie „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki” zrealizowane w 2024 roku. Konkurs adresowany jest do studentów, naukowców, indywidualnych twórców, przedsiębiorców, kadry akademickiej wrocławskich i dolnośląskich uczelni.
STUDENT NEWS
Oferty staży i praktyk studenckich zamieszczone na stronie Biura Karier:
Jeżeli szukasz miejsca, w którym chcesz rozwijać swoje umiejętności i zastosujesz wiedzę zdobytą na studiach w praktyce, zachęcamy do zapoznania się z nowymi ogłoszeniami praktyk EY Global Delivery Services (GDS Poland).
Antmicro oferuje studentom możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia poprzez płatne staże. Program skierowany jest głównie do studentów ostatnich lat, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności w zakresie nowoczesnych technologii.
Nokia zaprasza studentów na płatne staże, które pozwolą zdobyć praktyczne doświadczenie w branży IT i telekomunikacji. Programy stażowe są skierowane do studentów kierunków takich jak informatyka, telekomunikacja, cyberbezpieczeństwo, matematyka, fizyka i innych pokrewnych dziedzin.
Wrocławskie Centrum Akademickie ogłosiło laureatów kolejnej edycji Funduszu Aktywności Studenckiej. Spośród wszystkich wrocławskich uczelni najwięcej projektów – aż 11 – zrealizują studenci i studentki z Politechniki Wrocławskiej. Wśród nich są 2 projekty naszych Strategicznych Kół Naukowych – KN Neuroinformatyki Neuron i KN Solvro. Gratulujemy!
Trwają przygotowania do kolejnej edycji Konferencji Projektów Zespołowych, która odbędzie się 30 czerwca w budynku C-13. Na zgłoszenia grup studenckich realizujących kurs Projekt zespołowy jest czas do 13 czerwca.
Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie na stronie: www.kpz.pwr.edu.pl.
Zachęcamy do udziału i pokazania nad czym pracujecie!
Odkryj w sobie badacza, spełnij naukowe marzenia. Zrób doktorat na Politechnice Wrocławskiej. Właśnie trwa rekrutacja do Szkoły Doktorskiej. A my zachęcamy do tego, by poznać historię doktorantów z naszej uczelni. Wśród nich jest Dominika Kunc, z Katedry Sztucznej Inteligencji WIT. Jej dyscyplina naukowa to Informatyka Techniczna i Telekomunikacja.
O NAS W MEDIACH
Głośno było o otwraciu naszego komputera kwantowego Odra 5. Informowały o tym ogólnopolskie i lokalne media:
- wiadomosci.radiozet.pl
- onet.pl
- tech.wp.pl
- bankier.pl
- money.pl
- naukawpolsce.pl
- dzienniknaukowy.pl
- dlastudenta.pl
- wroclaw.wyborcza.pl
- wroclaw.tvp.pl
- radiowroclaw.pl
- gazetawroclawska.pl
- wroclaw.pl
WI + [P/T] + OWIEC
Nasza studentka Nina Bartl zdobyła złoto w kategorii do 84 kg podczas Akademickich Mistrzostw Polski w trójboju siłowym klasycznym. Sukcesami mogą pochwalić się też inni sportowcy z WIT – tenisista ziemny Wiktor Kowalski oraz Oliwia Borkowska, Jakub Besz i Szymon Stano, którzy reprezentują uczelnię w siatkówce plażowej. Gratulujemy!