Dzień dobry!
Lipiec obfitował w wyróżnienia dla naszych pracowników. Serdecznie gratulujemy!
Prof. Halina Kwaśnicka i prof. Ewaryst Rafajłowicz odebrali tytuł Profesora Magnusa od rektora PWr prof. Arkadiusza Wójsa. W sumie sześciu wybitnych naukowców z naszej uczelni otrzymało ten zaszczytny tytuł.
Z kolei Samorząd WITa przyznał Złote Pióra wyróżniającym się dydaktykom naszego wydziału. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali:
• dr Joanna Jureczko – Zeus
• dr inż. Marek Zaradny – Atena
• dr inż. Robert Borowiec – Dionizos
• mgr Milena Andrzejewska – Prometeusz.
Dr inż. Jan Kocoń otrzymał stypendium Ministra Edukacji i Nauki za wybitne osiągnięcia w działalności naukowej.
Serdecznie gratulujemy Państwu sukcesów, a wszystkim pracownikom życzymy udanych wakacji!
Tematy Miesiąca
Dziesiąta edycja Konferencji Projektów Zespołowych za nami. W sumie zaprezentowano 25 projektów. Wśród prezentowanych rozwiązań ciekawie wyglądała aplikacja do monitorowania wędrówek jeży, która powstała we współpracy z firmą iterac i Stowarzyszeniem Ochrony Zwierząt Ekostraż Wrocław. Opracowali ją Ernest Majewski, Kacper Krupiński, Szymon Leja, Adam Tokarski i Piotr Wilk z naszego wydziału.
Mateusz Zolisz – nasz student był bohaterem cyklu #JestemzPWr. Jest nieszablonowy w komponowaniu oraz w programowaniu. Rzadko kiedy rozstaje się ze swoją gitarą. Uwielbia gitarowe improwizacje. Na WIT studiuje Informatyczne Systemy Automatyki, łącząc zamiłowanie do informatyki oraz automatyki.
Dr inż. Jan Kocoń z WIT oraz siedmioro innych młodych badaczy i badaczek z naszej uczelni otrzymało tegoroczne stypendia Ministra Edukacji i Nauki. To nagroda dla osób wykazujących się wybitnymi osiągnięciami w działalności naukowej. Gratulujemy!
Lipcowa rekrutacja na PWr za nami. W tym roku na studiach I stopnia przygotowaliśmy 6 768 miejsc na 59 różnorodnych kierunkach. Największą popularnością cieszyły się: kierunek lekarski, matematyka i analiza danych, informatyka stosowana, informatyka stosowana w języku angielskim, automatyka i robotyka.
Dr Joanna Jureczko, dr inż. Marek Zaradny, dr inż. Robert Borowiec i mgr Milena Andrzejewska są laureatami tegorocznego plebiscytu Złote Pióro. Plebiscyt dedykowany jest kadrze akademickiej WIT. Organizują go studenci działający w Samorządzie WITa. Gratulujemy!
Zdjęcie miesiąca
1. Piknik WIT, w którym uczestniczyli pracownicy naszego wydziału, odbył się mimo ulewnego deszczu. Oprócz wspólnego grilla, WITelsi zagrali długo wyczekiwany koncert, a dr Marcin Głowacki z partnerką zatańczyli tango. Dziękujemy obecnym! Zachęcamy do obejrzenia i pobrania zdjęć.
Jednym zdaniem
Zespół badaczy z Katedry Sztucznej Inteligencji zaprasza do udziału w projekcie badawczym Emognition; naukowcy badają, jakie reakcje fizjologiczne i psychologiczne towarzyszą nam w trakcie przeżywanych emocji.
Z katedr
Katedra Systemów i Sieci Komputerowych obchodzi 25-lecie istnienia. Została utworzona 1 kwietnia 1998 r. Początkowo działała jako Wydziałowy Zakład Systemów i Sieci Komputerowych, który w 2002 r. przekształcono w katedrę o tej samej nazwie. Założycielem i kierownikiem Katedry (wcześniej Zakładu) był prof. Andrzej Kasprzak, a od 2019 r. kieruje nią prof. Michał Woźniak. Katedrze życzymy dalszych sukcesów!
Katedra Informatyki Stosowanej współorganizuje konferencję ACIIDS: Asian Conference on Intelligent Information and Database Systems, która odbędzie się w dniach 24–26 lipca 2023 w Phuket w Tajlandii.
ZOBACZ Na STRONIE
Projekty to zakładka na naszej stronie (w sekcji Nauka), gdzie prezentowane są projekty realizowane na WIT. Zachęcamy do umieszczania tam informacji o projektach, nad którymi Państwo pracują. Można przesłać informacje na adres: promocja.wit@pwr.edu.pl, a my opublikujemy je we wspomnianej zakładce.
media o nas
Sztuczna inteligencja to nie tylko Chat GPT. Czy może nam się wymknąć spod kontroli? Dziennikarzowi „Gazety Wrocawskiej” odpowiada prof. Przemysław Kazienko z Katedry Sztucznej Inteligencji, członek Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji.
Wyścig zbrojeń o sztuczną inteligencję. Czy open source może pokonać Big Techy? W portalu Spider'sweb o rozwiązaniach AI dostarczanych przez ruch open source mówi dr inż. Piotr Szymański z Katedry Sztucznej Inteligencji.
W Computerworld.pl ukazała się rozmowa z prof. Przemysławem Kazienką oraz dr inż. Janem Koconiem z Katedry Sztucznej Inteligencji o tym, jak spersonalizować algorytmy i nauczyć je empatii (albo jej naśladowania).
WI + [P/T] + owiec
Prof. Halina Kwaśnicka i prof. Ewaryst Rafajłowicz to nasi wybitnie zasłużeni naukowcy uhonorowani w tytułem Professor Magnus. To wyraz docenienia ich zasług dla nauki i naszej uczelni. Gratulujemy!