Logowanie

 

Wydział Informatyki i Telekomunikacji

WITletter 8/2023

Data: 07.09.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Dzień dobry!

Wakacje dobiegają końca, więc to dobry moment, żeby zapowiedzieć, co czeka nas w nadchodzącym roku akademickim 2023/2024 na wydziale.

Kalendarium WIT

25–27 września 2023 – 2. edycja CyberTron – polsko-czesko-słowackie zawody infomatryczne, 

27–28 września 2023 – Dni Zero na WIT, czyli odwiedziny Pierwszorocznych na wydziale, 

12 października 2023 – Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji,

24 października 2023 – II Dni aktywności WIT,

16 listopada 2023 – Złote WITki,

18 listopada 2023 – rozdanie dyplomów magisterskich.

divider

Tematy Miesiąca

Znawca naszego regionu, który w ubiegłym roku zajął II miejsce w Wielkim Teście Wiedzy o Dolnym Śląsku. Absolwent PWr, pracownik inżynieryjno-techniczny na WIT, a po godzinach pracy również przewodnik sudecki. Witold Papierniak jest bohaterem cyklu #JestemzPWr.

czytaj więcej »

divider.png

Zuzanna Jasińska, która kończy studia inżynierskie na kierunku informatyka techniczna i uprawia wioślarstwo, odniosła w sierpniu wielki sportowy sukces. Podczas Uniwersjady w Chengdu w Chinach wygrała indywidualny wyścig na dystansie 2000 metrów i zdobyła złoty medal. Gratulujemy! Rozmowa z Zuzanną Jasińską o Uniwersjadzie i dalszych planach tutaj.

czytaj więcej »

divider.png

Zdjęcie miesiąca

Zuzannie Jasińskiej raz jeszcze gratulujemy złotego medalu Uniwersjady i życzymy sukcesu na obronie pracy inżynierskiej. Trzymamy też kciuki za kwalifikację na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w przyszłym roku!

slajder_zuzanna_jasinska.jpg

divider.png

Jednym zdaniem

Dziesięć lat otwartej infrastruktury naukowej CLARIN w Polsce to tytuł konferencji, która odbędzie się na Politechnice Wrocławskiej w dniach 25-27 września 2023 roku (szczegółowy program jest tutaj).

divider.png

Z katedr

Przedstawiciele 15 uniwersytetów zrzeszonych w Europejskim Centrum Badań Systemów Informacyjnych ERCIS odwiedzą Wydział Informatyki i Telekomunikacji PWr od 4 do 6 września 2023. Spotkanie orgnizuje Katedra Informatyki Stosowanej. Gościć będziemy przedstawicieli uczelni z Brazylii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Lichtensteinu, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Szwajcarii i Włoch. Więcej o spotkaniu tutaj.

divider.png

Dwie pokonferencyjne publikacje wydawane przez Katedrę Informatyki Stosowanej otrzymały 70 punktów w nowym wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych. Są to:

Ponadto czasopismo e-Informatica Software Engineering Journal (EISEJ), za którego wydawanie także odpowiada Katedra Informatyki Stosowanej, otrzymało 200 punktów.

divider.png

Mariusz Kozioł z Katedry Systemów i Sieci Komputerowych otrzymał odznaczenie IBM Enterprise Design Thinking Practitioner. Potwierdza ono umiejętności niezbędne zarządzania różnorodnymi i rozproszonymi zespołami przy pracy nad projektami, zgodnie z wzorcami user experience. W kursie, będącym częścią procesu certyfikacji, wzięło udział 46 uczestników, w tym tylko 3 z Polski. Gratulujemy!

divider.png

Pracownicy Katedry Systemów i Sieci Komputerowych zaprezentowali aż cztery prace podczas tegorocznej konferencji The Genetic and Evolutionary Computation Conference (GECCO), która obyła się w lipcu w Lizbonie w Portugalii. Są to: 

1. Optimized hybrid imbalanced data sampling for decision tree training, autorstwa mgr inż. Weroniki Węgier, dr. inż. Michała Koziarskiego oraz prof. Michała Woźniaka,

2. First Improvement Hill Climber with Linkage Learning – on Introducing Dark Gray-Box Optimization into Statistical Linkage Learning Genetic Algorithms, autorstwa prof. Michała Przewoźniczka, prof. Renato Tinós (University of São Paulo) oraz mgr. inż. Marcina Komarnickiego – ten artykuł zdobył też nagrodę "best paper" w kategorii GA - Genetic Algorithms,

3. To slide or not to slide? Moving along fitness levels and preserving the gene subsets diversity in modern evolutionary computation, autorstwa prof. Michała Przewoźniczka oraz mgr. inż. Marcina Komarnickiego,

4. Genetic Algorithm with Linkage Learning, autorstwa prof. Renato Tinós (University of São Paulo), prof. Michała Przewoźniczka, prof. Darrell Whitley (Colorado State University) oraz Francisco Chicano (University of Málaga).

Dodatkowo, praca Incremental Recursive Ranking Grouping – A Decomposition Strategy for Additively and Nonadditively Separable Problems, autorstwa mgr. inż. Marcina Komarnickiego, prof. Michała Przewoźniczka, prof. Haliny Kwaśnickiej oraz prof. Krzysztofa Walkowiaka, zakwalifikowała się do Hot-Off-the-Press i była prezentowana wśród prac już opublikowanych, mogących zainteresować uczestników GECCO.

Ze wszystkimi artykułami można się zapoznać tutaj. Gratulujemy!​
  divider.png

Polska Komisja Akredytacyjna udzieliła akredytacji kierunkowi teleinformatyka (Katedra Telekomunikacji i Teleinformatyki). Kolejna ocena programowa na tym kierunku nastąpi w roku akademickim 2028/29.

divider.png

ZOBACZ Na STRONIE

Dziś przybliżamy sekcję Aktualności, gdzie znajdują się m.in. dwie zakładki poświęcone cyklicznym wydarzeniom organizowanym przez WIT. Jedna to CyberTron – tu znajdują się informacje dotyczące CyberTronu, czyli cyfrowej rywalizacji, której tematyka dotyczy cyberbezpieczeństwa, a konkurują w niej młodzi adepci informatyki z liceów z Polski, Czech i Słowacji. Druga zakładka to DaWIT, gdzie informujemy o organizacji i przebiegu Dni aktywności Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, czyli prezentacji kół naukowych z WIT i organizacji studenckich oraz uczelnianych na PWr.   

divider.png

media o nas

W sierpniu Wydział Informatyki i Telekomunikacji PWr był wymieniany w kontekście sukcesu naszej studentki. O Zuzannie Jasińskiej i jej złotym medalu z Chengdu informowali: 

divider.png

WI + [P/T] + owiec

Agnieszka Gawryszuk, kierowniczka Dziekanatu WIT (z prawej) i Anna Grytsko, doktorantka z Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki są nowymi liderkami dostępności na WIT. Ich zadaniem jest wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami z naszego wydziału. Panie przeszły trzymiesięczne szkolenie dotyczące tematyki wsparcia i dostępności.

W sumie na wydziale mamy trzy Liderki dostępności.

liderki.png

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję