Dzień dobry!
WITamy Państwa u progu nowego roku akademickiego 2024/2025 i zachęcamy do udziału w najbliższych wydarzeniach wydziałowych:
10 października o 11.30 zapraszamy na Inaugurację nowego roku akademickiego 2024/2025 na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji do auli Politechniki Wrocławskiej w Gmachu Głównym. Zapraszamy serdecznie wszystkich, zwłaszcza studentów pierwszego roku.
22 października odbędą się III Dni aktywności WIT w godz. 10.00–14.00. Podczas wydarzenia będzie okazja zapoznać się z kołami naukowymi działającymi na wydziale oraz ze studenckimi organizacjami funkcjonującymi na uczelni.
16 listopada o 12.00 widzimy się na Gali Absolwenta z udziałem absolwentów studiów I i II stopnia na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji z roku akademickiego 2023/2024. Uroczystość odbędzie się w auli Politechniki Wrocławskiej, Gmach Główny. Zachęcamy absolwentów, którzy jeszcze nie potwierdzili swojej obecności na gali, by zgłosili się mailowo na dres: gala.absolwenta.wit@pwr.edu.pl.
Zdjęcie miesiąca
Prof. dr hab. inż. Andrzej Kucharski przez kolejne 4 lata kieruje Wydziałem Informatyki i Telekomunikacji jako dziekan. Prodziekanami ponownie zostali: prof. dr hab. inż. Robert Burduk, dr Maciej Gębala, prof. uczelni, dr inż. Bogumiła Hnatkowska, prof. uczelni, dr hab. inż. Dariusz Król, prof. uczelni i dr hab. inż. Paweł Wachel, prof. uczelni. Gratulujemy!
Tematy Miesiąca
Po raz trzeci uczniowie z Polski i Czech wzięli udział w grze „Cyberton”. Finał rozgrywek odbył się na Politechnice Wrocławskiej w dniach 10–12 września. Zawody organizują wspólnie Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wydział Informatyki i Telekomunikacji oraz Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe.
Jednym zdaniem
Pierwsze po wakacjach spotkanie Rady Wydziału Informatyki i Telekomunikacji odbędzie się online 25 września o godz. 11.15. Dodatkowe spotkanie tego gremium będzie 27 września o godz. 10.00, również online.
Do 27 września w holu budynku A1 można oglądać wyjątkową wystawę dr. inż. Piotra Zabawy z WIT pt. „Ptasie inspiracje”. Wystawa będzie udostępniona też w holu budynku D-21 (27 września – 10 października). Zachęcamy do obejrzenia zdjęć ptaków, wykonanych w ich naturalnym środowisku.
Z katedr
Prof. Dariusz Król został zaproszony do Komitetu Sterującego Europejskiego Centrum Badań Systemów Informacyjnych ERCIS i będzie reprezentował Centrum w Europie Wschodniej. Członkami Centrum są prestiżowe uczelnie. W ubiegłym roku gościliśmy przedstawicieli z Kaunas University of Technology, TU Dortmund University, Turku School of Economics, Tuscia University, University of Agder, Uniwersytetu Gdańskiego, University of Liechtenstein, University of Minho, University of Münster, University of Paderborn, University of Potsdam, University of São Paulo, University of Sevilla,University of St. Gallen oraz University of Twente. Gratulujemy!
Student news
Bartosz Brejna, student II roku studiów na kierunku Informatyka Stosowana uczestniczył w międzynarodowej konferencji ICCCI 2024: 16th International Conference on Computational Collective Intelligence, która w dniach 9–11 września odbyła się w Lipsku w Niemczech. Przedstawił tam pracę zatytułowaną “The New K-Means Initialization Method”, która powstała w ramach programu Wybitnie Uzdolnieni na Politechnice Wrocławskiej. Rolę tutora pełniła dr hab. inż. Adrianna Kozierkiewicz, prof. uczelni. Gratulujemy!
Dni Zero dla studentów I roku WIT odbędą się 27 września od godz. 14.00 do 15.20. Samorząd WITa przywita nowo przyjętych kolegów, oprowadzi po wydziale i uczelni oraz odpowie na pytania pierwszaków.
8 października rusza kurs online Praktyczne Aspekty Rozwoju Oprogramowania organizowany przez firmę Nokia. Celem kursu jest zdobycie wiedzy w zakresie rozwoju oprogramowania przy użyciu języka C++.
16 października odbędzie się spotkanie dla studentów WIT i doktorantów z przedstawicielami DAAD. Spotkanie ma na celu rozpropagowanie informacji o możliwości korzystania ze stypendiów DAAD.
18 października rozpoczyna się kurs dla studentów i doktorantów WIT organizowany przy współpracy z Santander i IBM z zakresu podstaw administrowania systemami IBM i. Program obejmuje 13 praktycznych wykładów stacjonarnych oraz dostęp do platformy IBM i. Aplikować można do 9 października tutaj.
W dniach 4–10 października w Strefie Kultury Studenckiej odbędzie się AEC Hackathon. To wydarzenie, które łączy specjalistów z branży architektury, inżynierii i budownictwa (AEC – Architecture, Engineering, Construction) z ekspertami w dziedzinie technologii IT.
Trwa konkurs dla studentów i doktorantów na zgłaszanie inicjatyw dydaktycznych, które wpłyną na rozwój nowoczesnego kształcenia w Polsce. Pula nagród wynosi 7 tysięcy złotych, zgłoszenia można wysyłać do 10 listopada. Organizatorem konkursu jest Fundacja na rzecz Jakości Kształcenia.
Do 1 grudnia trwa nabór wniosków na roczne stypendia sponsorowane przez Free State of Bavaria na rok 2025/26 dla absolwentów z Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Absolwenci z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Węgier, Polski, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji i Ukrainy (z odpowiednim obywatelstwem) mogą ubiegać się o stypendium BAYHOST.
O nas w mediach
Podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu dyskutowano o wykorzystaniu sztucznej inteligencji do usprawniania życia metropolii oraz zarządzaniu zasobami danych. Udział dyskusji wziął m.in. prof. Tomasz Kajdanowicz, kierownik Katedry Sztucznej Inteligencji. Wydarzenie relacjonował portal Wrocław.pl.
O tegorocznych rozgrywkach gry Cybertron szeroko informowały lokalne media:
WI + [P/T] + owiec
Siedmioro pracowników naukowych WIT znalazło się w najnowszej edycji prestiżowego rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie. W sumie na liście TOP 2%, zawierającej nazwiska naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów, sklasyfikowano rekordowe 76 osób z PWr. Gratulujemy!