Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Znamy finalistów drugiej edycji konkursu Polytechnica Nova

Data: 26.01.2024

nova2_slider.jpg

Znamy finałowe projekty drugiej edycji konkursu Polytechnica Nova. Już 1 lutego ich autorzy zaprezentują swoje pomysły przed jury i społecznością PWr. Dzień później rozpocznie się ogólne głosowanie.

W tym roku wpłynęło w sumie 38 projektów. Wśród nich 26 to pomysły zespołowe, a 12 indywidualne. Ich autorami było łącznie 128 osób (85 pracowników i 43 doktorantów oraz studentów).

Wszystkie musiały dotyczyć jednego z trzech obszarów: kształcenia, badań albo społeczności uczelni. Mogły to być np. aranżacja terenów zielonych, organizacja ciekawego wydarzenia albo zakup potrzebnego sprzętu.

Decyzją jury do drugiego etapu konkursu zakwalikowanych zostało 15 projektów. Są to (kolejność alfabetyczna):

Badania

  • Biuro Edycji Tekstów Naukowych (BETeN) 

Utworzenie Biura Edycji Tekstów Naukowych (BETeN) działającego przy Studium Języków Obcych (SJO). Zakres działalności BETeN będzie obejmował profesjonalne usługi związane z weryfikacją językową manuskryptów (ang. proofreading) pod względem gramatycznym, stylistycznym oraz terminologicznym.

  • Centralne Laboratorium Metod Fototermicznych

Budowa Centralnego Laboratorium Metod Fototermicznych służącego rozwojowi badań podstawowych i aplikacyjnych o charakterze interdyscyplinarnym, skupionych wokół badań właściwości nowych materiałów oraz tworzenia nowych technologii związanych z konwersją energii.

  • Centrum Zastosowań Sztucznej Inteligencji (CZSI) na Politechnice Wrocławskiej 

Stworzenie centrum zastosowań sztucznej inteligencji, które podniesie poziom doskonałości naukowej uczelni poprzez wykorzystanie metod i narzędzi sztucznej inteligencji w badaniach naukowych.

  • Laboratorium Astrobiologii i Geomikrobiologii Inżynieryjnej Politechniki Wrocławskiej 

Utworzenie laboratorium badawczo-dydaktycznego z zakresu astrobiologii i geomikrobiologii inżynieryjnej i wyposażenie pracowni w odpowiedni i zaawansowany sprzęt laboratoryjny wspomagający przeprowadzanie eksperymentów oraz sprzęt analityczny.

  • WrocTech PostDoc Wsparcie potencjału naukowego Politechniki Wrocławskiej poprzez staże podoktorskie typu postdoc

Uruchomienie programu grantowego dla stażystów krajowych i zagranicznych ze stopniem doktora, którzy mogliby aktywnie zasilić kadry naukowe Politechniki Wrocławskiej.

Kształcenie

  • Centrum Innowacji Studenckich (CIS)

Centrum znajdzie się w pomieszczeniach przewidzianych na Fab-lab, CNC, druk 3D oraz laboratoria w pierwszym etapie projektu Kampusu Innowacji Studenckich (KIS PWr) przy ul. Gdańskiej. Projekt obejmuje stworzenie warsztatów, prototypowni i przestrzeni do pracy dla wszystkich aktywnych kół naukowych PWr. 

  • Centrum Robotyki Procesowej Politechniki Wrocławskiej: crPWr

Stworzenie innowacyjnego na skalę światową Centrum Robotyki Procesowej Politechniki Wrocławskiej, które przez najbliższe dziesięć lat pozostanie wiodącą jednostką naukowo-badawczą, mimo dynamicznego rozwoju branży automatyki, robotyzacji i sensoryki.

  • Heritage Lab 

Utworzenie laboratorium digitalizacji dziedzictwa kulturowego w celu skutecznego zachowania, udostępniania i ochrony dziedzictwa kulturowego poprzez innowacyjne wykorzystanie wiedzy i technologii oraz stanowienie standardów i wzorców w zakresie metody digitalizacji zasobów muzealnych. 

  • Laboratorium Śledzenia Ruchu i Rozwoju Mieszanej Rzeczywistości w Dydaktyce TRACK-EDU MX LAB 

Stworzenie interdyscyplinarnego laboratorium wykorzystującego najnowsze technologie motion capture (przechwytywania ruchu), VR (wirtualna rzeczywistość) i AR (rozszerzonej rzeczywistości). Jego głównym celem jest prowadzenie zajęć dydaktycznych wykorzystujących rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość, a także zastosowanie tej technologii w różnych dziedzinach nauki i techniki.

  • Otwarty Warsztat Prototypów Politechniki Wrocławskiej (KafeWarsztat)

Projekt umożliwi lepsze dostosowanie istniejącego już sprzętu, łączenie go w specyficzne urządzenia, co w efekcie pozwoli uzyskać wyniki z badań w skali laboratoryjnej i umożliwi drogę do pozyskania finansowania ze środków przeznaczonych na polską naukę (duże granty). Pozwoli to na realizację prac dyplomowych oraz projektów kół naukowych na najwyższym światowym poziomie.

Społeczność

  • Polidełko

Projekt zakłada instalację dziewięciu dystrybutorów wody pitnej, w tym jednej stacji zewnętrznej w najczęściej uczęszczanych przez społeczność PWr miejscach, zwykle przy wejściach i na parterach budynków.

  • sPokójPWr

Zapewnienie wszystkim użytkownikom kampusu PWr, w tym osobom ze szczególnymi potrzebami, większego komfortu na naszej uczelni w postaci przestrzeni służących wyciszeniu i zadbaniu o swoje potrzeby. Drugim celem projektu jest wykonanie i opatentowanie autorskich kapsuł wyciszenia, zaprojektowanych przez pracowników i studentów PWr.

  • TASK – TArgeted SKills

Celem projektu jest wsparcie w zakresie doskonalenia umiejętności komunikacyjnych i zarządczych. W jego ramach stworzony zostanie budżet na ogólnouczelniane mikrogranty. Sfinansuje on te aktywności (kursy, szkolenia, warsztaty), których celem będzie poprawa jakości komunikacji i metod zarządzania zespołami Politechniki Wrocławskiej.

  • TuToring – Rówieśnicze Wsparcie Edukacyjne

Stworzenie systemu wsparcia edukacyjnego dla wszystkich studentów i studentek pierwszego roku studiów, którzy będą pełnić  w projekcie rolę tutee. Studenci pełniący funkcję tutorów, jako bardziej doświadczeni i posiadający wiedzę oraz umiejętności w różnych dziedzinach naukowych, udzielają pomocy młodszym rówieśnikom w oparciu o zgłoszone potrzeby.

  • Wymiana międzynarodowa kół naukowych

Projekt umożliwi studentom i studentkom z kół naukowych udział w międzynarodowej wymianie wiedzy, doświadczeń i współpracy naukowej. Zakłada organizowanie wyjazdu reprezentantów kół naukowych na zagraniczną uczelnię, gdzie będą miały miejsce spotkania z rówieśnikami z lokalnego koła naukowego. 

Zobacz pełne opisy wszystkich finałowych inicjatyw konkursu Polytechnica Nova

Wszyscy finaliści zaprezentują się 1 lutego przed jury oraz społecznością uczelni oraz odpowiedzą na pytania. Spotkanie będzie przeprowadzone w formie online (zostanie też zarejestrowane i udostępnione na stronie konkursu). Początek wydarzenia o godz. 9 na Zoomie.

Dzień później wystartuje głosowanie, którego wyniki wpłyną na ostateczny rezultat konkursu. Swoje głosy będzie można oddawać do 9 lutego. Zwycięzców poznamy 12 lutego.

Zapisz się na WITletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję