Logowanie

 

Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Adrian Skrobas z prestiżową nagrodą za swoją pracę dyplomową

Data: 30.11.2023

nagroda.jpgPraca dyplomowa Adriana Skrobasa zwyciężyła w V edycji prestiżowego konkursu o nagrodę im. Mariana Rejewskiego na najlepszą pracę naukową poświęconą cyberbezpieczeństwu i kryptologii. Student WIT zwyciężył w pierwszej kategorii – za najlepszą pracę inżynierską, licencjacką i magisterską jubileuszowej edycji konkursu Ministra Obrony Narodowej. Gratulujemy!

Adrian Skrobas ukończył kierunek cyberbezpieczeństwo na studiach pierwszego stopnia, które teraz kontynuuje na studiach magisterskich. Swoją pracę inżynierską „Wykrywanie żywotności twarzy w przestrzeni 3D uzyskanej z mapy głębi z wykorzystaniem technik uczenia maszynowego zapobiegające kradzieży tożsamości” przygotował pod opieką dr. inż. Wojciecha Wodo z Katedry Podstaw Informatyki.

prezentacja.jpg– W mojej pracy pochyliłem się nad tematem rosnącego zagrożenia związanego z kwestiami takimi jak kradzież tożsamości i ataki prezentacyjne. Długi i żmudny proces przeglądu najnowszych rozwiązań z dziedziny biometrii i bezpieczeństwa doprowadził do stworzenia rozwiązania adresującego wady i podatności wielu współczesnych systemów biometrycznych twarzy poprzez wsparcie procesu weryfikacji pomiarem głębi. Rewolucyjnym atutem tego rozwiązania jest jego skalowalność oraz wysoka dostępność – mówimy tu o wykorzystaniu popularnego IPhone'a i jego systemu czujników, a nie drogiej i trudno dostępnej profesjonalnej aparatury pomiarowej – tłumaczy student WIT.

Rozwiązanie zaproponowane przez naszego studenta może stanowić znaczący krok w kierunku stworzenia bardziej bezpiecznych i dostępnych systemów biometrycznych. Potencjalne zastosowania obejmują obszary takie jak bankowość, bezpieczeństwo publiczne, wojskowość czy ogólna ochrona tożsamości.

wreczenie1.jpg– Na potrzeby pracy stworzyłem unikalny zbiór danych składający się z danych głębi oraz światła widzialnego, i zawierający ponad 2 000 próbek prezentujących autentyczne osoby i adwersarzy, zebrane podczas różnych interakcji i z wykorzystaniem najpopularniejszych narzędzi stosowanych do kradzieży tożsamości, tzw. instrumentów ataku prezentacyjnego. Na podstawie danych przedstawiłem szeroki przekrój modeli do wykrywania ataków prezentacyjnych, zarówno prostych, jak i bardzo zaawansowanych, a niektóre z przeprowadzonych eksperymentów walidujących te warianty uzyskały skuteczność do 99%. Warto wspomnieć, że te eksperymenty oceniałem również według szeroko stosowanych w biometrii metryk standardu ISO 30107-3 – te zaś dla niektórych protokołów wykazały zerowe stopy błędów – dodaje.


Praca Adriana Skrobasa zwyciężyła w pierwszej kategorii – za najlepszą pracę inżynierską, licencjacką i magisterską jubileuszowej edycji konkursu organizowanego przez Departament Cyberbezpieczeństwa MON. Łącznie wyróżnionych zostało sześć prac dyplomowych obronionych na polskich uczelniach oraz dotyczących cyberbezpieczeństwa i kryptologii. Suma nagród dla laureatów wyniosła 56000 zł.

Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: na najlepszą pracę inżynierską, licencjacką i magisterską – gdzie zwyciężył nasz student, a także na najlepszą rozprawę doktorską. Kapitułę konkursu stworzyli specjaliści, pełniący najwyższe funkcje w strukturach Sił Zbrojnych. Ich grono oceniało m.in. wartość merytoryczną prac, innowacyjność tematu, a przede wszystkim znaczenie dla obrony kraju.

laureaci.jpg– To dla mnie największe wyróżnienie i huczne zwieńczenie pracy badawczej nad zagadnieniem nowatorskiej techniki weryfikacji żywotności w mojej pracy inżynierskiej, poparte wspaniałą uroczystością w towarzystwie wielu inspirujących i zasłużonych osób, pełniących najwyższe funkcje w strukturach Sił Zbrojnych. To był zaszczyt poznać osobiście i móc odbyć krótką rozmowę z Dyrektorem Departamentu Cyberbezpieczeństwa, Dominikiem Rozdziałowskim oraz Dowódcą Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, gen. dyw. Karolem Molendą. Świetnie, że temat cyberbezpieczeństwa w naszym kraju cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a takie inicjatywy prowadzą do jego dalszego popularyzowania – komentuje student WIT.

Praca dyplomowa Adriana Skrobasa została również doceniona przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Laureat odebrał nagrodę od przedstawicieli wrocławskiego oddziału stowarzyszenia podczas uroczystego rozdania dyplomów absolwentom WIT.absolwenci_204.jpg


– Jestem bardzo dumny z mojego dyplomanta i cieszę się z tego sukcesu, gdyż jest to znaczące wyróżnienie na arenie ogólnopolskiej w obszarze bezpieczeństwa informatycznego. Na świetną pracę dyplomową składa się kilka aspektów. Zaangażowanie, ciężka praca i trochę szczęścia. Mogę powiedzieć, że w tym wypadku wystąpiły wszystkie trzy. Regularnie spotykaliśmy się z Adrianem i omawialiśmy poszczególne eksperymenty, ich wyniki oraz formułowaliśmy kolejne kroki tj. action plan – odbywało się to w cyklach ok. dwutygodniowych. Obrany temat był interesujący i ważki z perspektywy rynku, co dodatkowo podnosiło naszą motywację – bo pracowaliśmy nad czymś, co może pomóc innym. Komponent szczęścia potrzebny jest po to, aby nie ugrząźć w ślepym zaułku, co również się udało w tym wypadku – komentuje promotor pracy, dr inż. Wojciech Wodo z Katedry Podstaw Informatyki.

Zapisz się na WITletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję