Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Wystawca – Laboratorium Tyfloinformatyczne

Data: 21.11.2022

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Od listopada 2014 r. w Bibliotechu (bud. D-21) działa Laboratorium Tyfloinformatyczne. Jest to specjalistyczne laboratorium stworzone z myślą o aktywnych edukacyjnie i zawodowo osobach z niepełnosprawnościami. Laboratorium Tyfloinformatyczne oferuje także wsparcie w całym procesie tworzenia i udostępniania informacji zarówno w postaci cyfrowej, jak i w formatach analogowych – od projektowania, poprzez realizację, audyty, szkolenia po nadzór wprowadzanych zmian. Z laboratorium współpracują eksperci do spraw dostępności.

tyflo1m.jpg

Zadania:
•    Badania w zakresie udostępniania treści technicznych osobom z niepełnosprawnościami, a w szczególności niewidomym, wypracowanie technik pozwalających na sprawną adaptację materiałów do postaci dostępnej.
•    Prace nad metodami uniwersalnego projektowania i implementacji systemów e-learningowych, systemów webowych.
•    Opracowywanie nowych rozwiązań wspomagających walidację dostępności cyfrowej stron internetowych, aplikacji mobilnych oraz dokumentów elektronicznych.
•    Prace nad wykorzystaniem technologii druku 3D do wspomagania osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami w zakresie edukacji oraz orientacji w przestrzeni.
•    Prace nad udostępnieniem nowych kierunków technicznych, na których mogliby podjąć studia studenci posiadający dysfunkcję wzroku, studenci niewidomi.

tyflo2m.jpg

Laboratorium Tyfloinformatyczne wyposażone jest w specjalistyczny sprzęt, z którego mogą korzystać studenci Politechniki Wrocławskiej z niepełnosprawnościami m.in. wzroku, słuchu, manualnymi. Istnieje możliwość wypożyczenia urządzeń do celów edukacyjnych. W tej sprawie należy zgłosić się do biura Działu Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami (bud. C-13, pok. 1.09; tel. 71 320 43 20).

tyflo3m.jpg

Projekt „Politechnika Nowych Szans”
Od października 2019 do września 2023 na Politechnice Wrocławskiej realizowany jest projekt „Politechnika Nowych Szans”. Celem głównym projektu jest poprawa dostępności Politechniki Wrocławskiej dla osób z niepełnosprawnościami poprzez zniwelowanie barier dostępności dla studentów/doktorantów z niepełnosprawnościami.
Cele szczegółowe projektu realizowane w Laboratorium Tyfloinformatycznym to m.in.:
•    digitalizacja i dostosowanie istniejących w formie elektronicznej publikacji,
•    przygotowanie i udostępnienie uniwersalnych materiałów edukacyjnych (e-kursów) pomocnych dla nauczycieli akademickich,
•    rozszerzenie stosowanych technologii informacyjno-komunikacyjnych, informatycznych, cyfrowych na Uczelni dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami,
•    wyposażenie budynków Politechniki Wrocławskiej w nawigacyjne mapy i plany zaprojektowane w sposób uniwersalny,
•    wdrożenie mikronawigacji i stworzenie Cyfrowego Przewodnika PWr,
•    poprawa dostępności architektonicznej wybranych budynków Politechniki Wrocławskiej.

tyflo4m.jpg

Po więcej informacji związanych z dostępnością architektoniczną i cyfrową zapraszamy na stronę https://dostepnosc.pwr.edu.pl/ współtworzoną przez zespół realizujący zadania związane z dostępnością architektoniczną, cyfrową i informacyjno-komunikacyjną.
Kontakt
Laboratorium Tyfloinformatyczne
Budynek D-21, p. 005
tel. 71 320 36 49
p.o. kierownika Laboratorium Tyfloinformatycznego marek.tankielun@pwr.edu.pl
Dostępność cyfrowa karolina.jankowska@pwr.edu.pl
Dostępność architektoniczna natalia.ratajczak-szponik@pwr.edu.pl

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję