Prof. Tadeusz Więckowski, szef Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki, ojciec założyciel WIT, były rektor Politechniki Wrocławskiej otrzymał statuetkę Dolnośląskiego Gryfa 20-lecia za działalność akademicką. Nagrodę wręczono podczas uroczystej Wielkiej Gali Biznesu w Narodowym Forum Muzyki.
„Dolnośląski Gryf - Nagroda Gospodarcza” to konkurs, który odbywa się od 2004 roku. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 1 740 firm i samorządów z Dolnego Śląska. Celem konkursu jest prezentacja, promocja oraz integracja regionalnej gospodarki, biznesu i nauki.
Kapituła konkursu nagrodziła prof. Tadeusza Więckowskiego w kategorii nauka.
– Patrząc na tę nagrodę myślę, że jestem trochę szczęściarzem, bo spotykałem w swoim życiu fantastycznych ludzi. To, co robiliśmy w dziedzinie naukowej i organizacyjnej, robiliśmy wspólnie i wiele z tych osiągnięć to efekt pracy zespołowej, dlatego cząstka tej nagrody należy się im wszystkim i bardzo im za to dziękuję. Chciałem też podziękować najbliższym, a zwłaszcza żonie, która okazała mi bardzo dużą wyrozumiałość w trakcie mojej pracy – mówił w trakcie uroczystości prof. Tadeusz Więckowski.
Z kolei w kategorii biznes statuetkę otrzymał przewodniczący naszej Rady Uczelni Grzegorz Dzik, prezes firmy Impel.
***
Prof. Tadeusz Więckowski urodził się 31 października 1952 roku we Lwówku Śląskim. Studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej ukończył w 1976 roku. Pracę zawodową rozpoczął w 1976 r. w Okręgowym Inspektoracie Państwowej Inspekcji Radiowej we Wrocławiu. W tym samym roku rozpoczął studia doktoranckie w Instytucie Telekomunikacji i Akustyki Politechniki Wrocławskiej. Rozprawę doktorską obronił w 1980 roku. W tym też roku został zatrudniony w Politechnice Wrocławskiej na stanowisku adiunkta. W roku 1993 otrzymał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, a w 1996 został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego Politechniki Wrocławskiej.
Tytuł naukowy profesora nauk technicznych otrzymał w 2002 r. W 2006 r. został mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego.
Na Politechnice Wrocławskiej pełnił funkcje zastępcy kierownika Zakładu Radiokomunikacji (1985-2005), kierownika pracowni Kompatybilności Elektromagnetycznej, zastępcy dyrektora Instytutu Telekomunikacji i Akustyki Politechniki Wrocławskiej (1990-1996), dyrektora Instytutu Telekomunikacji i Akustyki Politechniki Wrocławskiej (1996-2002), kierownika do spraw jakości akredytowanego przy PCBC Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej Instytutu Telekomunikacji i Akustyki Politechniki Wrocławskiej (1998-2005), kierownika akredytowanego przy PCBC oraz autoryzowanego w Brukseli Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej Instytutu Telekomunikacji Teleinformatyki i Akustyki Politechniki Wrocławskiej (od 2005 roku), kierownik dydaktycznego Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej (1980-2002), kierownika Zakładu Radiokomunikacji i Teleinformatyki w Instytucie Telekomunikacji, Teleinformatyki i Akustyki Politechniki Wrocławskiej (2005-2006), kierownika Katedry Radiokomunikacji i Teleinformatyki w Instytucie Telekomunikacji, Teleinformatyki i Akustyki Politechniki Wrocławskiej (od 2006).
W latach 2002-2008 był prorektorem Politechniki Wrocławskiej ds. badań naukowych i współpracy z gospodarką, a następnie rektorem Politechniki Wrocławskiej (2008-2016). Obecnie jest dyrektorem Wrocławskiego Centrum Sieciowo Komputerowego (od 2020 roku) i pełnomocnikiem rektora ds. rozwoju Wydziału Medycznego.
Dwukrotny laureat Nagrody Prezesa Rady Ministrów. Jest doktorem honoris causa: Politechniki Lwowskiej, Moscow Power Engineering Institute i Narodowego Uniwersytetu Górniczego w Dniepropietrowski. Jest honorowym profesorem Óbuda University w Budapeszcie i Konsulem Honorowym AGH w Krakowie.
Był m.in. przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (2012-2016), honorowym przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (2016-2020).
Członek wielu komitetów organizacyjnych i programowych, konferencji krajowych i międzynarodowych. Otrzymał: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi oraz Medal KEN.
Prof. Tadeusz Więckowski posiada w swoim dorobku blisko 190 prac naukowych, w tym 15 książek, monografii i podręczników, ponad 70 artykułów w czasopismach i na konferencjach o zasięgu międzynarodowym, 100 artykułów w czasopismach i na konferencjach o zasięgu krajowym, sześciu zgłoszeń patentowych i patentów, jak również ponad 600 opracowań na rzecz gospodarki, w tym 399 udokumentowanych raportami serii spr. oraz licznych wdrożeń.
W pracy naukowej zajmuje się metodami badania kompatybilności elektromagnetycznej urządzeń, systemów i instalacji, ze szczególnym uwzględnieniem kompatybilności międzysystemowej instalacji telekomunikacyjnych i teleinformatycznych.
Prof. Tadeusz Więckowski jest promotorem ok. 100 prac dyplomowych, 10 prac doktorskich, recenzentem w pięciu przewodach o nadanie tytułu profesora (Wydział Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej), sześciu przewodach habilitacyjnych bronionych na wydziale Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej (3 rozprawy) oraz Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Jest także recenzentem dwóch monografii habilitacyjnych oraz dziewięciu rozpraw doktorskich bronionych na Wydziałach Elektroniki Politechniki Warszawskiej, Wojskowej Akademii Technicznej i Politechniki Wrocławskiej.
Dzięki niemu kampus uczelni zmienił się za sprawą powstania: Bibliotechu, Technopolis, kompleksu Geocentrum, archiwum, hali sportowej. Zorganizował największy w Polsce Wydział Informatyki i Telekomunikacji. Otrzymał od senatu uczelni Medal za Wybitne Zasługi dla PWr, a w 2022 r. status professor magnus.
fot. Zachodnia Izba Gospodarcza