Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Dolnośląski Mistrz Techniki dla zespołu z W4 i W6

Data: 14.10.2024

mistrz_techniki1.jpgInterdyscyplinarny zespół naukowców z PWr został nagrodzony podczas gali XLVIII Dni Nauki i Techniki Zagłębia Miedziowego. Doceniono ich za opracowanie systemu do pomiaru grubości taśm przenośnikowych w ruchu wykorzystywanych w transporcie poziomym. Kierowniczką projektu jest dr inż. Agata Kirjanów-Błażej z WIT. 

Nagrody wręczono podczas uroczystości zorganizowanej w Legnicy przez Radę Federacji SNT NOT Zagłębia Miedziowego i Związek Pracodawców Polska Miedź.

Tytuł Dolnośląskiego Mistrza Techniki za rok 2023 trafił do zespołu z dwóch wydziałów Politechniki Wrocławskiej (W4 i W6) w składzie: dr inż. Agata Kirjanów-Błażej (Katedra Systemów i Sieci Komputerowych, kierowniczka projektu), dr hab. inż. Ryszard Błażej, prof. uczelni, dr hab. inż. Leszek Jurdziak, prof. uczelni i mgr inż. Aleksandra Rzeszowska (wszyscy z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, Katedra Górnictwa).

a_k_b-8.jpgW ramach projektu „Lider” realizowanego w ramach grantu NCBR opracowali oni system „BeltSonic”, czyli innowacyjne urządzenie diagnostyczne dla przemysłu, które dzięki dokładnemu i bezinwazyjnemu pomiarowi grubości taśm przenośnikowych w ruchu pozwala na ocenę grubości okładek taśmy. Pozwala to ocenić tempo ścierania się okładek i przewidywać czas bezawaryjnej pracy taśmy.

mistrz_techniki2.jpg

k_b_nagroda.jpgSystem wykorzystuje 100 czujników ultradźwiękowych, zapewniając 50 mm rozdzielczości poprzecznej oraz 10 mm rozdzielczości wzdłużnej na 1 m/s prędkości taśmy. Do pomiaru wykorzystywana jest metoda różnicowa, co w połączeniu z montażem na własnych, niezależnych statywach sprawia, że system jest niezależny od mogących pojawić się w trakcie pracy drgań konstrukcji nośnej przenośnika czy samej taśmy. To nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia nie tylko pomiar na całej długości taśmy w trakcie jej ruchu, ale także generuje szczegółowe statystyki, ułatwiające podejmowanie racjonalnych decyzji dotyczących wymian i napraw taśm przenośnikowych.

Dzięki ciągłemu monitorowaniu taśm w trakcie eksploatacji, pozyskiwana jest wiedza o bieżącej grubości okładek oraz prognozowany czas wymiany. Pozwala to na kontrolowanie przyspieszonych zmian i unikanie awaryjnych przerw, a także planowanie i optymalizację budżetu na gospodarkę taśmami z wyprzedzeniem.

Co ważne, system może być z powodzeniem zastosowany w każdej gałęzi przemysłu, w której stosowane są przenośniki taśmowe. Opracowane rozwiązanie wpływa również na proces produkcji taśm przenośnikowych. System diagnostyczny umożliwia wykrycie odchyleń grubości warstw podczas produkcji, zapewniając lepszą kontrolę jakości i osiąganych parametrów produkcyjnych. Eliminuje tym samym ryzyko wprowadzenia wadliwych taśm do użytku, co pozwala spełnić oczekiwania użytkowników taśm oraz uniknąć dodatkowych kosztów producentów związanych z niezgodnością z normami.

mistrz_techniki3.pngW trakcie uroczystości przyznano także tytuły wicemistrzów, a jeden trafił do zespołu z Politechniki Wrocławskiej z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów. Jury doceniło rozwiązanie „Payload w rozmiarze 2U dla platform satelitarnych typu CubeSat, który umożliwia przeprowadzenie eksperymentu z wykorzystaniem materiału biologicznego na orbicie LEO (ang. Low Earth Orbit)” opracowane przez dr inż. Patrycję Śniadek, mgr inż. Adriannę Graję, dr inż. Agnieszkę Krakos, mgr inż. Bartosza Kawę i inż. Marcina Matyca.

Zapisz się na WITletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję