Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Naukowcy z WIT w nowej kadencji Academii Iuvenum

Data: 27.06.2024

wodoxzyblewski.pngDr inż. Wojciech Wodo i dr inż. Paweł Zyblewski z WIT znaleźli się wśród 24 nowych członków politechnicznej Academii Iuvenum. Nowi członkowie zastąpią kolegów i koleżanki, którzy działali w gremium od 2022 roku. 

Academię Iuvenum (AI) Politechniki Wrocławskiej tworzą młodzi naukowcy (co najmniej rok po doktoracie), którzy realizują z sukcesem projekty badawcze. Zadaniem gremium jest podejmowanie różnych inicjatyw na rzecz uczelni, tworzenie platformy służącej wymianie myśli naukowej, a także umożliwianie młodym naukowcom wyrażania opinii wewnątrz i na zewnątrz uczelni.

Skład AI liczy 48 osób. Co roku, na dwuletnią kadencję, powoływane są przez rektora, z rekomendacji Rektorskiej Komisji ds. Nagród Naukowych kolejne 24 osoby. W nowej kadencji Academii Iuvenum znajdzie się dr inż. Wojciech Wodo z Katedry Podstaw Informatyki oraz dr inż. Paweł Zyblewski z Katedry Systemów i Sieci Komputerowych

w_w-01.jpg

– Dołączenie do Academii Iuvenum jest dla mnie wielkim zaszczytem, jestem podekscytowany, że udało mi się znaleźć w tym gronie. Z jednej strony czuję się wyróżniony, z drugiej czuję na sobie odpowiedzialność za budowanie lepszej przyszłości dla młodych naukowców na PWr. Chcę przecierać pewne szlaki oraz w sposób proaktywny być w ścisłej współpracy z władzami uczelni oraz przekazywać im głos środowiska młodych naukowców. Jest to pewna misja, praca, zaangażowanie i aktywne uczestnictwo – tak widzę moją rolę w tym gremium – mówi dr inż. Wojciech Wodo. 

Kto może dołączyć do AI?

Członkami Akademii mogą zostać naukowcy, którzy uzyskali stopień doktora co najmniej na rok przed rozpoczęciem kadencji, ale nie wcześniej niż siedem lat do dnia jej rozpoczęcia (w przypadku pracowników korzystających w pełnym wymiarze z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, lat ulega zwiększeniu o rok na każde urodzone lub przysposobione dziecko), nie posiadają stopnia doktora habilitowanego i mają znaczące osiągnięcia w reprezentowanej przez siebie dyscyplinie naukowej.

Osoby należące do AI mogą liczyć na szereg korzyści, które mają im ułatwić skupienie się na pracy naukowej, m.in. dodatkowe 50 proc. pensji adiunkta czy zredukowanie pensum dydaktycznego do poziomu 120 godzin.

Mogą też korzystać z programu specjalistycznych szkoleń oraz warsztatów z różnych zagadnień m.in. skutecznego pozyskiwania grantów, kierowania projektem, wystąpień publicznych, kontaktów z mediami czy sztuki argumentowania.

p_z-7.jpg– Członkostwo w Academii Iuvenum traktuję jako okazję do nawiązania nowych znajomości z młodymi naukowcami reprezentującymi szeroki wachlarz dyscyplin naukowych. Badania nad interdyscyplinarnymi zastosowaniami sztucznej inteligencji – aktualnie skoncentrowane na architekturze i urbanistyce oraz inżynierii mechanicznej – są dla mnie jednym z najciekawszych aspektów mojej pracy i mam nadzieję, że czas spędzony w AIM zaowocuje nowymi okazjami do kooperacji z pozostałymi wydziałami Politechniki Wrocławskiej – mówi dr inż. Paweł Zyblewski.

Oto osoby, które zostały powołane na kadencję 2024-2026. 

Zapisz się na WITletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję