Dr inż. Wojciech Wodo i dr inż. Paweł Zyblewski z WIT znaleźli się wśród 24 nowych członków politechnicznej Academii Iuvenum. Nowi członkowie zastąpią kolegów i koleżanki, którzy działali w gremium od 2022 roku.
Academię Iuvenum (AI) Politechniki Wrocławskiej tworzą młodzi naukowcy (co najmniej rok po doktoracie), którzy realizują z sukcesem projekty badawcze. Zadaniem gremium jest podejmowanie różnych inicjatyw na rzecz uczelni, tworzenie platformy służącej wymianie myśli naukowej, a także umożliwianie młodym naukowcom wyrażania opinii wewnątrz i na zewnątrz uczelni.
Skład AI liczy 48 osób. Co roku, na dwuletnią kadencję, powoływane są przez rektora, z rekomendacji Rektorskiej Komisji ds. Nagród Naukowych kolejne 24 osoby. W nowej kadencji Academii Iuvenum znajdzie się dr inż. Wojciech Wodo z Katedry Podstaw Informatyki oraz dr inż. Paweł Zyblewski z Katedry Systemów i Sieci Komputerowych
– Dołączenie do Academii Iuvenum jest dla mnie wielkim zaszczytem, jestem podekscytowany, że udało mi się znaleźć w tym gronie. Z jednej strony czuję się wyróżniony, z drugiej czuję na sobie odpowiedzialność za budowanie lepszej przyszłości dla młodych naukowców na PWr. Chcę przecierać pewne szlaki oraz w sposób proaktywny być w ścisłej współpracy z władzami uczelni oraz przekazywać im głos środowiska młodych naukowców. Jest to pewna misja, praca, zaangażowanie i aktywne uczestnictwo – tak widzę moją rolę w tym gremium – mówi dr inż. Wojciech Wodo.
Kto może dołączyć do AI?
Członkami Akademii mogą zostać naukowcy, którzy uzyskali stopień doktora co najmniej na rok przed rozpoczęciem kadencji, ale nie wcześniej niż siedem lat do dnia jej rozpoczęcia (w przypadku pracowników korzystających w pełnym wymiarze z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, lat ulega zwiększeniu o rok na każde urodzone lub przysposobione dziecko), nie posiadają stopnia doktora habilitowanego i mają znaczące osiągnięcia w reprezentowanej przez siebie dyscyplinie naukowej.
Osoby należące do AI mogą liczyć na szereg korzyści, które mają im ułatwić skupienie się na pracy naukowej, m.in. dodatkowe 50 proc. pensji adiunkta czy zredukowanie pensum dydaktycznego do poziomu 120 godzin.
Mogą też korzystać z programu specjalistycznych szkoleń oraz warsztatów z różnych zagadnień m.in. skutecznego pozyskiwania grantów, kierowania projektem, wystąpień publicznych, kontaktów z mediami czy sztuki argumentowania.
– Członkostwo w Academii Iuvenum traktuję jako okazję do nawiązania nowych znajomości z młodymi naukowcami reprezentującymi szeroki wachlarz dyscyplin naukowych. Badania nad interdyscyplinarnymi zastosowaniami sztucznej inteligencji – aktualnie skoncentrowane na architekturze i urbanistyce oraz inżynierii mechanicznej – są dla mnie jednym z najciekawszych aspektów mojej pracy i mam nadzieję, że czas spędzony w AIM zaowocuje nowymi okazjami do kooperacji z pozostałymi wydziałami Politechniki Wrocławskiej – mówi dr inż. Paweł Zyblewski.
Oto osoby, które zostały powołane na kadencję 2024-2026.
INFORMATYKA TECHNICZNA I TELEKOMUNIKACJA
Dr inż. Wojciech Wodo
Wydział Informatyki i Telekomunikacji
Katedra Podstaw Informatyki
Specjalizuje się w systemach związanych z cyberbezpieczeństwem, a w swoich planach ma projekt dotyczący technik ataku na sprzętowe biometryczne urządzenia uwierzytelniające FIDO2. Chce się w nim skupić na bezpieczeństwie skanerów linii papilarnych używanych w kontekście tokenów sprzętowych FIDO2, jako obiecującego i praktycznego podejścia do niezawodnego, bezpiecznego i praktycznego mechanizmu uwierzytelniania bez hasła.
W latach 2019-2023 prowadził badania w obszarze cyberbezpieczeństwa ekosystemu bankowości cyfrowej, a ich efektem jest monografia „Bezpieczeństwo systemów bankowości elektronicznej i mobilnej w Polsce. Badania użytkowników 2019”. Praca przekrojowo podchodzi do badania nawyków płatnościowych Polaków, ich poziomu świadomości zagrożeń ze strony cyberświata, jak również podejścia do nowoczesnych metod płatności i biometrii.
Ukoronowaniem jego badań jest monografia „Analiza ekosystemu tożsamości cyfrowej w Polsce, stopnia jego wdrożenia i zastosowanie dowodów osobistych z warstwą elektroniczną”. Porządkuje ona wiedzę w obszarze ekosystemu tożsamości cyfrowej w Polsce, stopnia jego wdrożenia i zastosowanie dowodów osobistych z warstwą elektroniczną.
INFORMATYKA TECHNICZNA I TELEKOMUNIKACJA
Dr inż Paweł Zyblewski
Wydział Informatyki i Telekomunikacji
Katedra Systemów i Sieci Komputerowych
Specjalizuje się w tematyce sztucznej inteligencji i jej zastosowaniem w badaniach związanych z innymi dyscyplinami. Według niego jest to połączenie niezwykle pożądane i często stanowi podstawę do opracowania i realizacji interesujących projektów interdyscyplinarnych, dlatego chciałby podzielić się swoją wiedzą w tym zakresie z innymi członkami Academii.
W swoich planach ma prowadzenie wstępnych badań związanych z przygotowanym przez niego projektem „Techniki enkodowania modalności jako narzędzia poprawy jakości klasyfikacji półnadzorowanej”, który ma być złożony do Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu Sonata.
Za swoje najbardziej znaczące osiągnięcie naukowe uważa połączenie trzech obszarów badawczych, tj. klasyfikacji danych niezbalansowanych, analizy danych strumieniowych oraz dynamicznej selekcji klasyfikatorów.
ARCHITEKTURA I URBANISTYKA
Dr inż. arch. krajobrazu Aleksandra Gierko
Wydział Architektury
Katedra Architektury Użyteczności Publicznej, Podstaw Projektowania i Kształtowania Środowiska
Specjalizuje się w badaniu przestrzeni publicznych osiedli mieszkaniowych wybudowanych w okresie międzywojennym. Na najbliższy czas zaplanowała podsumowywaniu pierwszego etapu swoich badań oraz realizację ich drugiej części. Jednocześnie rozpoczyna właśnie zespołowy projekt badawczy dotyczący zagadnień kształtowania mikroklimatu miejskiego. Należy także do międzynarodowego zespołu przygotowującego wniosek w ramach programu Horyzont Europa.
Za najbardziej znaczące osiągnięcie uważa kolejne etapy obecnie prowadzonych badań naukowych, dotyczących krajobrazu powojennych osiedli, w tym otrzymanie grantu Miniatura. Pozwolił on na wyjazd badawczy i zebranie danych dotyczących sposobu zagospodarowania przeszło 40 osiedli mieszkaniowych z okresu międzywojennego, co łącznie z osiedlami wrocławskimi tworzy dużą próbę badawczą. Dodatkową motywacją do kontynuowania tych badań, była pozytywna ocena jej tematu badawczego, jego unikatowość i istotność.
AUTOMATYKA, ELEKTRONIKA, ELEKTROTECHNIKA I TECHNOLOGIE KOSMICZNE
Dr inż. Agata Obstarczyk
Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów
Katedra Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej
W swojej pracy naukowej zamierza skupić się na wytworzeniu i charakteryzacji cienkich warstw do zastosowania w transparentnej elektronice. To kontynuacja jej dotychczasowych badań nad powłokami cienkowarstwowymi i charakteryzacją ich właściwości strukturalnych, optycznych oraz elektrycznych.
Ponadto planuje zweryfikować wpływ modyfikacji procesu wytwarzania warstw cienkich na bazie tytanu w celu otrzymania powłok funkcjonalnych. Interesuje ją też temat opracowania nowego rodzaju powłok antybakteryjnych, które będą nanoszone na soczewki kontaktowe w postaci cienkich warstw na bazie tlenków metali.
Za swoje największe osiągnięcie uznaje wytworzenie cienkich warstw na bazie mieszaniny tlenków hafnu i tytanu o różnym składzie materiałowym oraz określenie warunków prowadzących do powstania fazy nanokrystalicznej lub amorficznej.
AUTOMATYKA, ELEKTRONIKA, ELEKTROTECHNIKA I TECHNOLOGIE KOSMICZNE
Dr inż. Łukasz Sterczewski
Wydział Elektroniki, Mikrosystemów i Fotoniki
Katedra Teorii Pola, Układów Elektronicznych i Optoelektroniki
Obecnie realizuje na uczelni projekt „Chip-based room-temperature terahertz frequency comb spectrometers”, na który, jako pierwszy naukowiec na PWr, otrzymał grant ERC.
W swoich planach ma dalsze badania w tym temacie, a także kontynuację równoległego wątku badawczego, związanego z organicznymi kryształami nieliniowymi, pozyskiwanymi z Instytutu Zaawansowanych Materiałów (IAM) na PWr.
Chciałby także zająć się kwestią uproszenia procedury zatrudniania obcokrajowców do projektów realizowanych na uczelni.
Za największe osiągnięcie naukowe uważa opracowanie techniki obrazowania solitonów optycznych w laserach impulsowych. Wyniki tych badań, prowadzonych wraz z dr. hab. inż. Jarosław Sotorem, prof. uczelni, opublikował w „Nature Communications”. Pomogły one w otrzymaniu grantu ERC.
AUTOMATYKA, ELEKTRONIKA, ELEKTROTECHNIKA I TECHNOLOGIE KOSMICZNE
Dr Patrycja Suchorska-Woźniak
Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów
Katedra Mikrosystemów
Prowadzi interdyscyplinarne badania z obszaru elektroniki, nanotechnologii, inżynierii materiałowej i medycyny. W najbliższym czasie planuje rozwinięcie swoich prac nad czujnikiem biologicznym, pozwalającym na detekcję wybranego markera chorobotwórczego, skorelowanego z konkretnym zaburzeniem metabolicznym.
Drugi obszar badań dotyczy prac nad rozwojem metod umożliwiających efektywną degradację zanieczyszczeń organicznych w kontekście ochrony zasobów wodnych poprzez zastosowanie wybranych mikro- i nanotlenkowych katalizatorów półprzewodnikowych.
Za największe osiągnięcie uważa wyniki badań nad czujnikami rezystancyjnymi do detekcji wybranych markerów halitozy, które opisała w swoim doktoracie. Wskazały one na wysoki potencjał aplikacyjnych opracowanych czujników do wykrywania markerów halitozy patologicznej pochodzenia ustnego. Dały też podwaliny pod dalsze badania pod kątem analizy wydychanego powietrza za pomocą czujników rezystancyjnych. Pracę nagrodził w swoim konkursie Parlament Studentów RP.
INŻYNIERIA BIOMEDYCZNA
Dr inż. Agnieszka Kazimierska
Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Katedra Inżynierii Biomedycznej
W jej planach znajdują się prace dotyczące zastosowania zaawansowanych technik przetwarzania sygnałów i uczenia maszynowego do oceny stanu i rokowań pacjentów z patologiami wewnątrzczaszkowymi. Zamierza rozwijać metody analizy sygnałów związanych z funkcjonowaniem mózgu u pacjentów z urazowym uszkodzeniem mózgu oraz analizą sygnału ICP u pacjentów z wodogłowiem normotensyjnym.
Dodatkowo ma w planach badania dotyczące wieloparametrowego monitorowania sygnałów biomedycznych, związanych z pracą mózgu i układu krwionośnego u pacjentów w śpiączce, leczonych w Klinice „Budzik” dla Dorosłych w Warszawie.
Za swoje największe osiągnięcie uznaje rozwój metody oceny podatności mózgowej na podstawie analizy kształtu fali tętniczopochodnej (PW) ciśnienia wewnątrzczaszkowego (ICP).
INŻYNIERIA CHEMICZNA
Dr inż. Bartłomiej Kryszak
Wydział Chemiczny
Katedra Inżynierii i Technologii Polimerów
Tematyka prowadzonych przez niego badań obejmuje opracowanie oraz optymalizację metod wytwarzania, przetwórstwa, a także modyfikacji biodegradowalnych materiałów polimerowych stosowanych w inżynierii tkankowej.
W swoich planach ma kontynuację tych prac, a zwłaszcza wątku modyfikacji laserowej polimerów, jak i opracowania nowych materiałów funkcjonalnych na bazie polimerów biodegradowalnych.
Za swoje największej osiągnięcie naukowe uznaje opracowanie metod modyfikacji powierzchni konkurencyjnych względem tych opisanych w literaturze, pozwalających na selektywną modyfikację powierzchni i nadanie jej właściwości atrakcyjnych z punktu widzenia aplikacji biomedycznych, a także współudział w opracowaniu metody spiekania proszków polimerowych.
INŻYNIERIA CHEMICZNA
Dr inż. Karol Postawa
Wydział Chemiczny
Katedra Zaawansowanych Technologii Materiałowych
Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół szeroko pojętego uczenia maszynowego i zastosowania sztucznych sieci neuronowych w inżynierii chemicznej.
Planuje dalej rozwijać się naukowo w tej tematyce, odchodząc od tradycyjnych metod modelowania na rzecz nowatorskich rozwiązań. Chce wykorzystywać dodatkowo takie techniki, jak metoda lasów losowych, a także tzw. uczenie głębokie.
Projekt, który uważa za najważniejszy, jest jednocześnie tym, który kosztował go najwięcej pracy. Chodzi o konstrukcję modelu matematycznego opisującego szczegółowo proces produkcji biogazu dla nietypowych układów o zwiększonej wydajności.
INŻYNIERIA LĄDOWA, GEODEZJA I TRANSPORT
Dr inż. Paweł Noszczyk
Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego
Katedra Budownictwa Ogólnego
Jest autorem innowacyjnej metodyki termowizyjnych pomiarów nieniszczących badania struktury materiałowej elementów budynku. Opracował ją w trakcie pracy badawczej podczas przygotowywania swojego doktoratu.
Planuje kontynuować te badania rozszerzając je o technikę pobudzania cieplnego. Będzie nim ciepło hydratacji wydzielane podczas wiązania cementu z wodą w produkcji elementów żelbetowych, a następnie lokalizacja prętów zbrojeniowych i pustek powietrznych wewnątrz struktury materiałowej badanego elementu. Będzie również kontynuował badania w trwającym projekcie Lider, gdzie przeanalizuje wpływ wilgoci na przewodność cieplną materiału pochodzenia celulozowego typu tektura falista i plaster miodu.
Chciałby też zaangażować wszystkich członków AI do wspólnego projektu związanego z interdyscyplinarnym tematem budownictwa kosmicznego.
INŻYNIERIA LĄDOWA, GEODEZJA I TRANSPORT
Dr inż. Mariusz Szóstak
Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego
Katedra Budownictwa Ogólnego
Jego zainteresowania naukowe obejmują tematykę cyfryzacji i zastosowania innowacyjnych technologii, w tym BIM, oraz wirtualnej rzeczywistości w budownictwie.
W kolejnych latach planuje rozwijanie prowadzonych obecnie prac w tym zakresie i opracowanie immersyjnego systemu szkoleniowego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników budowlanych wykorzystującego technologię VR.
Za najważniejsze osiągnięcie naukowe uważa swój cykl siedmiu powiązanych tematycznie artykułów naukowych „Prognozowanie przebiegu rzeczywistego kosztu realizacji w wybranych przedsięwzięciach budowlanych”, opublikowanych w latach 2020-2023. Przedstawił w nich autorską Metodą Przebiegu Krzywej Kosztu Skumulowanego, metodę najlepszego dopasowania krzywych kosztu i obszaru krzywych w wybranych przedsięwzięciach budowlanych oraz model z określonymi parametrami/systemu „ostrzegania o nieprawidłowościach”.
INŻYNIERIA MATERIAŁOWA
Dr inż. Alina Szukalska
Wydział Chemiczny
Instytut Materiałów Zaawansowanych
Za swoje największego osiągnięcie naukowe uważa skonstruowanie w pełni organicznych białych laserów i prowadzenie badań dotyczących zarówno białej, jak i wielokolorowej emisji w tych układach.
Na najbliższy czas stawia przed sobą trzy cele związane z kwestiami naukowymi. Pierwszym jest uproszczenie systemu białego laserowania poprzez opracowania rozwiązania opartego na pojedynczym barwniku laserowym. Kolejnym jest skonstruowanie białego lasera w skali nano, a trzecim - uzyskanie wielokolorowego i białego laserowania w materiałach biologicznych.
Ponadto będzie sprawować opiekę promotorską nad studentami realizującymi swoje prace inżynierskie, brać udział w konferencjach tematycznych w kraju i za granicą oraz złożyć wniosek patentowy.
INŻYNIERIA MECHANICZNA
Dr inż. Magdalena Łabowska
Wydział Mechaniczny
Katedra Mechaniki, Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej
Na co dzień zajmuje się wykorzystaniem biomateriałów, w tym biokompatybilnych materiałów hydrożelowych, w takich obszarach jak inżynieria mechaniczna, inżynieria tkankowa, sztuczne mięśnie, systemy kontrolowanego uwalniania leków oraz bioczujniki. W dalszej pracy na uczelni zamierza kontynuować te badania. Mają one pomóc w opracowaniu nowych rozwiązań technologicznych, w tym wykorzystaniu technologii przyrostowych w procesie ich produkcji.
Brała aktywny udział w projekcie SALSETH (Program Horyzont 2020) i to właśnie to uznaje, ze swoje najważniejsze osiągnięcie.
Projekt stanowi znaczący krok w rozwoju bioczujników w dziedzinie inżynierii biomedycznej. Powstały w nim innowacyjne, zminiaturyzowane czujniki oparte na materiałach hydrożelowych, produkowane w technologii przyrostowej, służące do nieinwazyjnej diagnozy chorób w obrębie jamy ustnej, a także do oceny ogólnego stanu zdrowia.
INŻYNIERIA MECHANICZNA
Dr inż. Michał Smolnicki
Wydział Mechaniczny
Katedra Mechaniki, Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej
Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z mechaniką pękania materiałów inżynierskich o złożonych strukturach. W najbliższej przyszłości planuje zająć się kontynuacją tych prac, przede wszystkim poprzez badanie zjawiska zniszczenia, zachodzące głównie w materiałach kompozytowych (laminatach), w tym również laminatach hybrydowych z kategorii metalowo-włóknistych.
Jeśli chodzi o swoje największe dotychczasowe osiągnięcie to za takie uznaje opracowanie metody wyznaczania parametrów pękania materiałów typy laminat metalowo-włóknisty o osnowie termoplastycznej w złożonym stanie obciążeń.
Zaproponował nowatorską metodę łączącą podejście eksperymentalne i numeryczne do wyznaczenia takich parametrów, jak naprężenia inicjującej pękanie czy energia pękania.
INŻYNIERIA MECHANICZNA
Dr inż. Paweł Widomski
Wydział Mechaniczny
Katedra Obróbki Plastycznej, Spawalnictwa i Metrologii
Opracował innowacyjne warstwy hybrydowe nowej generacji, które skutecznie zwiększają trwałość narzędzi kuźniczych do pracy na gorąco. Zostały one nie tylko wysoko ocenione przez środowisko naukowe, ale spotkały się też z szerokim zainteresowaniem ze strony przemysłu i pilotażowo wdrożone w jednym z krajowych zakładów.
W planach ma rozwinięcie prowadzonych już projektów, związanych z inteligentnymi systemami korekcji parametrów procesów gięcia szynoprzewodów do samochodów elektrycznych oraz opracowaniem innowacyjnych narzędzi do kucia i wyciskania na gorąco z konformalnymi kanałami chłodzącymi wytwarzanymi addytywnie.
Z kolei w kontekście technik druku 3D zajmie się doskonaleniem procesów produkcyjnych oraz poprawą jakości i wydajności produktów.
INŻYNIERIA ŚRODOWISKA, GÓRNICTWO I ENERGETYKA
Dr inż. Maksymilian Ozdoba
Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii
Katedra Górnictwa
Jego zainteresowania naukowe skupiają się na badaniu wpływu taśmy na hałas generowany przez przenośnik, a także na modelowaniu drgań taśmy i eksperymentalnej weryfikacji modeli.
W swoich planach ma rozwój tych zagadnień, stosując autorskie metody badawcze, które przyczynią się do optymalizacji systemów transportowych, odpowiadając na potrzeby społeczno-gospodarcze oraz spełniając unijne wymogi zrównoważonego rozwoju.
Zamierza również aktywnie uczestniczyć w innych inicjatywach badawczych, kontynuując rozwój naukowy na płaszczyznach związanych z tematyką inżynierii surowcowej.
Do najważniejszych osiągnieć zalicza optymalizację węzła przesypowego przenośników taśmowych, opracowanie rozwiązania konstrukcyjnego „cichej” taśmy przenośnikowej oraz projekt modelowania drgań poprzecznych taśmy i diagnostyki przenośników rurowych.
INŻYNIERIA ŚRODOWISKA, GÓRNICTWO I ENERGETYKA
Dr inż. Weronika Urbańska
Wydział Inżynierii Środowiska
Katedra Inżynierii Ochrony Środowiska
Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół gospodarki surowcami krytycznymi, które są niezbędne w rozwoju technologicznym, a których zasoby naturalne stale się wyczerpują. Konieczne jest zatem ich odzyskiwanie z odpadów, czyli zastępowanie surowców naturalnych tymi, które już raz zostały wydobyte – surowcami wtórnymi.
W trakcie kadencji w AI planuje przede wszystkim kontynuować obraną wcześniej ścieżkę naukową. Obejmuje to m.in. wykorzystanie ekstremofili do odzyskiwania surowców krytycznych z odpadów baterii litowo-jonowych, na co planuje pozyskać finansowanie z konkursu Sonata, udział w biotechnologicznych badaniach kosmicznych oraz zastosować metody geomikrobiologiczne do pozyskiwania metali z odpadów pogórniczych (wydobywczych) – tzw. kwaśnych wód kopalnianych.
Za największe osiągnięcie naukowe uważa otrzymane wyniki przeprowadzonych przez nią prac badawczych w zakresie biologicznego odzyskiwania i pozyskiwania metali krytycznych i strategicznych dla europejskiej gospodarki z polimetalicznych odpadów baterii litowo-jonowych. A także możliwość implementacji tej metody do pozyskiwania surowców z zasobów kosmicznych – regolitu marsjańskiego i księżycowego.
INŻYNIERIA ŚRODOWISKA, GÓRNICTWO I ENERGETYKA
Dr inż. Mateusz Wnukowski
Wydział Mechaniczno-Energetyczny
Katedra Inżynierii Konwersji Energii
Specjalizuje się w badaniach związanych z wykorzystaniem plazmy mikrofalowej w konwersji gazów. I to właśnie na tej tematyce planuje się skupić w najbliższym czasie.
Będzie to możliwe dzięki jego udziałowi w dwóch projektach. Celem pierwszego, prowadzonego w ramach grantu Sonata, jest wytworzenie tlenków azotu w plazmie mikrofalowej. Z kolei drugi projekt zakłada wykorzystanie plazmy mikrofalowej do pirolizy metanu, czyli jego rozkładu do wodoru i produktów węglowych.
Za swoje największe do tej pory osiągnięcie naukowe uważa badania nad plazmową pirolizą metanu. Według dr. Mateusza Wnukowskiego ukształtowały go jako naukowca, zmotywowały do dalszej pracy i pozwoliły mu nawiązać współpracę z innymi jednostkami badawczymi tego typu w Europie.
MATEMATYKA
Dr Artur Rutkowski
Wydział Matematyki
Katedra Matematyki
Jego zainteresowania naukowe obejmują analizę funkcjonalną i równania różniczkowe.
W swoich planach ma rozwijanie teorii układów równań różniczkowych związanych z grami pola średniego w obecności indywidualnych szumów typu Lévy’ego oraz zbadanie ułamkowego równania ciepła zadanego na niegładkich podzbiorach przestrzeni euklidesowych.
Za najciekawszy rezultat swojej dotychczasowej pracy naukowej uważa opracowanie metody pokazywania brzegowej hölderowskiej regularności rozwiązań ułamkowego równania ciepła i ułamkowego równania Poissona w zbiorach Lipschitza.
Analogiczne wyniki były znane dla zbiorów gładkich, lecz tam można wskazać jawną asymptotykę zaniku przy brzegu dla funkcji harmonicznych, przy której dowody są dużo łatwiejsze.
NAUKI CHEMICZNE
Dr inż. Marta Kolonko-Adamska
Wydział Chemiczny
Katedra Biochemii, Biologii Molekularnej i Biotechnologii
Jej głównym zainteresowaniem są białka Methoprene tolerant (Met) i Germ cell-expressed (Gce), uznawane za receptory hormonu juwenilnego u Drosophila melanogaster. Pośredniczą one w działaniu hormonu, a dodatkowo umożliwiają krzyżowanie się hormonalnych ścieżek sygnalizacyjnych regulujących podstawowe procesy fizjologiczne owadów.
W najbliższym czasie będzie kontynuowała rozpoczęte już projekty w tej tematyce, skupiając się na analizach NMR i krystalografii białek. Dodatkowo zamierza podjąć się krystalizacji domeny wiążącej ligand (LBD) białka Ftz-F1 apo i w kompleksie z peptydami reprezentującymi miejsce oddziaływania w sekwencji Met i Gce.
Za swoje największe osiągnięcie uważa przeprowadzenie porównawczej analizy molekularnej C-terminalnych fragmentów białek Met i Gce (odpowiednio MetC i GceC), uznawanych za receptory hormonu juwenilnego u Drosophila melanogaster. Jej przeprowadzenie było możliwe dzięki opracowaniu unikalnej metody preparacji zrekombinowanych regionów.
NAUKI CHEMICZNE
Dr inż. Mikołaj Janicki
Wydział Chemiczny
Katedra Chemii Fizycznej i Kwantowej
Tematyka badawcza, którą obecnie realizuje, dotyczy wykorzystania zaawansowanych obliczeń kwantowo-chemicznych do zrozumienia wpływu promieniowania elektromagnetycznego na cząsteczki chemiczne, o kluczowym znaczeniu w biologii i potencjalnie w medycynie.
Te teoretyczne badania prowadzi w oparciu o wyniki eksperymentalne, które są otrzymywane w ramach szerokiej współpracy międzynarodowej. Takie podejście zapewnia spójność między teorią oraz eksperymentem.
Na najbliższy czas zaplanował prace nad dwoma projektami naukowymi. Pierwszy poświęcony jest reakcji fotokatalitycznej w syntezie związków chemicznych, drugi fotoaktywnej biocząsteczce jako narzędziu w medycynie.
NAUKI FIZYCZNE
Dr inż. Michał Gawełczyk
Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Instytut Fizyki Teoretycznej
Jego zainteresowania mieszczą się w ramach badań teoretycznych w dziedzinie fizyki, ukierunkowanych na rozwój technologii kwantowych, takich jak bezpieczna komunikacja kwantowa czy analogowa symulacja kwantowa.
Dalsze planowane przez niego działania naukowe mają charakter wielotorowy. Ich tematyka jest zdeterminowana przez międzynarodową współpracę, którą udało mu się nawiązać i projektami, na które pozyskał finansowanie. Zamierza m.in. wykonać teoretyczny opis, symulacje i projektowanie kropek kwantowych, które staną się rdzeniem wzmacniacza kwantowego, czy też zająć się teorią nowych kropek kwantowych, opartych na GaSb, które staną się emiterami kwantowymi kompatybilnymi z obecną infrastrukturą opartą na światłowodach.
Za najważniejsze osiągnięcie uważa przewidzenie wielu właściwości kropek kwantowych GaAs, w tym silnej anizotropii w ich odpowiedzi na pole magnetyczne. To odkrycie, we współpracy z grupą eksperymentalną w Cambridge, zaowocowało wykazaniem kontrolowanego i przestrajalnego sprzężenia spinu elektronu z kolektywnym trybem tysięcy spinów jądrowych, który może działać jako pamięć kwantowa.
NAUKI O ZARZĄDZANIU I JAKOŚCI
Dr Asha Thomas
Wydział Zarządzania
Katedra Badań Operacyjnych i Inteligencji Biznesowej
Jej obszary zainteresowań badawczych obejmują zarządzanie wiedzą, przywództwo i innowacje. Swoje artykuły naukowe z tego zakresu opublikowała w takich czasopismach, jak European Journal of Innovation, Journal of Intellectual Capital, Journal of Knowledge Management, Knowledge Management Research & Practice, Journal of Brand Management, The International Journal of Management Education, Technology in Society, Kybernetes i Management Decision.
Najbliższy czas planuje poświęcić na prowadzenie badań nad bezsensownymi praktykami w miejscach pracy, wydanie trzech książek, staranie się o grant w programie Sonata oraz złożenie wniosku habilitacyjnego.
Do jej najbardziej znaczących osiągnięć należy artykuł na temat odporności turystyki po COVID, który znalazł się w grupie 1% najczęściej cytowanych publikacji w bazie Web of Science za rok 2022.
NAUKI O ZARZĄDZANIU I JAKOŚCI
Dr inż. Bartosz Uniejewski
Wydział Zarządzania
Katedra Badań Operacyjnych i Inteligencji Biznesowej
Specjalizuje się w prognozowaniu, wykorzystaniu metod statystyki obliczeniowej (w szczególności metod regularyzacji) i optymalizacji. W najbliższych latach planuje prowadzić prace w ramach dwóch ścieżek: badawczej oraz badawczo-rozwojowej. Ich wspólnym elementem będzie tematyka prognozowania hurtowych cen energii elektrycznej w celu wspierania procesu podejmowania decyzji i zarządzania ryzykiem.
W pierwszym przypadku prace związane są z kierowanym przez niego grantem Preludium, a w drugim celem będzie praktyczne wdrożenie w przedsiębiorstwach metod, które opracowywał w ramach doktoratu i dotychczasowej pracy badawczej.
Za najważniejsze – do tego momentu – swoje osiągnięcie uważa otrzymanie dwóch nagród podczas konferencji International Symposium on Forecasting (ISF), która odbyła się w Oksfordzie w 2022 r. Podczas wydarzenia wyróżniono go za najlepszą prezentację studencką oraz za Outstanding paper in energy forecasting.
Ponadto jego prezentacja "Smoothing Quantile Regression Averaging for probabilistic electricity price forecasting" została wybrana jako najlepsza spośród wszystkich prezentacji studenckich.