Jakie reakcje fizjologiczne i psychologiczne towarzyszą nam w trakcie przeżywanych emocji? Tego chcą się dowiedzieć naukowcy z naszego wydziału działający w projekcie Emognition. To pierwsze tego typu badania na świecie i szukani są chętni do udziału w programie.
Zespół Emognition tworzą naukowcy z WIT, którzy chcą zbadać relacje pomiędzy naszą fizjologią a przeżywanymi emocjami.
Badanie polega na noszeniu przenośnych urządzeń do pomiarów fizjologicznych np. smartwatchy, fitbandów i opasek umieszczanych na klatce piersiowej, które będą zbierały dane o reakcjach towarzyszących codziennym wydarzeniom. Konieczne jest także tymczasowe przejście na udostępniony przez zespół badawczy telefon komórkowy.
– Do udziału w projekcie mogą się zgłosić osoby pełnoletnie, które nie są w trakcie terapii psychofarmakologicznej oraz nie cierpią na choroby serca i układu krążenia – mówi Adam Hebko z zespołu Emognition. – Uczestnicy będą korzystać ze sprzętu przez cztery tygodnie i kilka razy dziennie wypełniać krótkie ankiety na temat swojego samopoczucia i emocji – dodaje.
Zbierane będą więc dane dotyczące np. wysokości tętna i związane z sytuacjami wywołującymi emocje. Badanie rozpoczyna się wizytą w laboratorium na PWr, w trakcie którego uczestnicy poznają zasady programu i dostają niezbędny sprzęt.
– Bez problemu możemy wywołać emocje w warunkach laboratoryjnych, ale nie prowadzono do tej pory badań emocji doświadczanych przez nas w codziennym życiu. Efektem projektu będzie m.in. pierwszy tego typu zbiór danych, który chcemy udostępnić badaczom z całego świata – wyjaśnia prof. Przemysław Kazienko z Katedry Sztucznej Inteligencji. – Mamy także nadzieję, że uda nam się opracować modele, które będą w stanie rozpoznawać emocje z sygnałów fizjologicznych. Tego typu rozwiązania mogą być wykorzystywane w medycynie, choćby do przewidywania stanów hipoglikemii u osób chorych na cukrzycę – dodaje.
W programie weźmie udział ok. 250 osób. Miesięcznie dane będą zbierane od grupy 25-30 wolontariuszy. W podziękowaniu za udział w projekcie uczestnicy zyskają nagrodę o wartości do 450 zł.
Projekt jest realizowany w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki i za zgodą Komisji Bioetyki. Dane uczestników są zanonimizowane i w każdym momencie będą oni mogli zrezygnować z udziału w badaniach.
Formularz zgłoszeniowy można znaleźć na Facebooku Emognition.