Fabuła gry zakłada, że w jednej z lokalnych redakcji hakerzy zablokowali portal internetowy. Informacje ukazujące się na stronie internetowej redakcji są niedostępne, konta redakcyjne zablokowane. W newsroomie panuje konsternacja i chaos. Trzeba dotrzeć do czytelników portalu w tradycyjny sposób, czyli za pośrednictwem gazety papierowej. Dziennikarze muszą napisać informacje, złożyć i wydać gazetę, a następnie rozdać ją „z ręki” mieszkańcom miasta.
Gra – prowadzona w języku angielskim – będzie się składać z zadań terenowych (Polinka – zrobić zdjęcie do opisu alternatywnego, Superkomputer Bem – znaleźć pendriva z informacjami przydatnymi do dalszej gry oraz wystawa matematyczna w D21 – znaleźć kod niezbędny do odszyfrowania komputera do gry), które odbędą się na kampusie Politechniki Wrocławskiej oraz z części informatycznej. W terenie zawodnicy będą musieli odnaleźć wiadomości, hasła, instrukcje, wykonać zdjęcia, które przydadzą się do dalszej rozgrywki.
Część informatyczno-programistyczna będzie się składać z kilku zadań typu CTF (capture the flag). Zawodnicy w kilkuosobowych zespołach będą mieli do dyspozycji stanowiska komputerowe, na których będą pokonywać kolejne przeszkody i zdobywać „flagi”.
Organizatorzy konkursu pokryją koszty wyżywienia, opieki, noclegów oraz zapewnią atrakcyjne nagrody i ciekawy program dwudniowej imprezy. Zapraszamy również do udziału w finale nauczycieli informatyki/opiekunów zespołów, które pomyślnie przeszły eliminacje.
W grze wezmą udział zespoły mieszane składające się z graczy: polskich, czeskich i słowackich wyłonionych podczas eliminacji. W sumie weźmie udział 24 graczy (10 z Polski, 10 z Czech i 4 ze Słowacji).
W tworzenie gry i zadań zaangażowani byli informatycy-naukowcy Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, Koło Naukowe Whte Hats oraz pracownicy WCSS, a także 16 polskich mentorów, czyli graczy z poprzednich edycji. Mentorzy to głównie uczniowie szkół średnich z Dolnego Śląska. Dwóch mentorów to byli uczniowie ALO, tegoroczni maturzyści, którzy a dostali się na Wydział Informatyki i Telekomunikacji PWr. Każdego roku w CyberTronie z dużym powodzeniem biorą udział uczniowie ALO.
Organizatorami zawodów są Politechnika Wrocławska, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wydział Informatyki i Telekomunikacji PWr oraz Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe.
Zadanie dofinansowane ze środków budżetu Samorządu Wojewodztwa Dolnośląśkiego