Studenci z Koła Naukowego Neuroinformatyki „Neuron” pracują nad aplikacją mobilną. Ma ona umożliwić osobom starszym i niepełnosprawnym dzwonienie za pomocą sterowania interfejsem mózg – komputer. Na ten cel otrzymali dotację w ramach 5. edycji programu Fundusz Aktywności Studenckiej.
Do grona kół naukowych, działających na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji dołączyło nowe – WITamy. KN Neuroinformatyki „Neuron”, którym opiekuje się dr inż. Michał Kędziora z Katedry Informatyki Stosowanej, stawia sobie ambitne zadania.
– Zajmujemy się wykorzystaniem analizy aktywności ludzkiego mózgu (EEG) w naszych projektach. Za pomocą urządzeń typu interfejs mózg – komputer odczytujemy aktywność mózgu użytkownika, która następnie jest analizowana za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji – wyjaśnia Michał Skrzypa, prezes KN Neuron.
Projektem, którego wynikiem było założenie koła, jest Neurofiszka – aplikacja wspomagająca proces nauki języków obcych, która na podstawie analizy aktywności mózgu predykowała, czy użytkownik zna dane słowo po angielsku.
Koło jest w trakcie realizacji takich projektów, jak: gra w kółko i krzyżyk za pomocą myśli, rysowanie za pomocą myśli oraz używanie klawiatury myślami.
Niedawno młodzi naukowcy z KN Neuron otrzymali dotację w ramach 5. edycji programu Fundusz Aktywności Studenckiej.
– Dotacja ta zostanie wykorzystana na realizację projektu „Badanie możliwości sterowania aplikacją mobilną przez osoby starsze i niepełnosprawne o ograniczonej motoryce za pomocą interfejsu mózg – komputer”, a dokładnie na zakup bardziej profesjonalnego sprzętu do badań EEG (interfejsu mózg – komputer) – mówi Michał Skrzypa. – Ten sprzęt pomoże nam precyzyjniej analizować fale mózgowe i opracować skuteczniejsze rozwiązania.
W ramach projektu, którego pomysłodawczynią i liderką jest Bogusława Tlołka, studenci z KN Neuron planują też zorganizowanie warsztatu o charakterze otwartym dla mieszkańców Wrocławia. – Zaprezentujemy na nim wyniki badań oraz umożliwimy przetestowanie naszej aplikacji – zapowiada prezes Koła. Tłumaczy też, jak w praktyce będzie działać narzędzie, nad którym pracują zrzeszeni w kole studenci: – Nasza aplikacja ma na celu umożliwienie osobom starszym i niepełnosprawnym wykonywanie połączeń telefonicznych poprzez sterowanie interfejsem mózg – komputer. Dzięki temu użytkownicy, którzy mają trudności z korzystaniem z tradycyjnych urządzeń mobilnych, będą mogli dzwonić do wybranych kontaktów za pomocą fal mózgowych. Dodatkowo, aplikacja ma również na celu zmniejszenie cyfrowego wykluczenia, z którym osoby starsze i niepełnosprawne często się borykają.