Absolwentka studiów I stopnia na kierunku Cyberbezpieczeństwo została doceniona w tegorocznej edycji konkursu Engineer 4 Science 2024 w kategorii Cyber. Gratulujemy!
Praca inżynierska Izabeli Majchrowskiej pt. „Analiza wybranych systemów biometrii anulowalnej pod kątem nielinkowalności szablonów oraz wypływu na współczynniki FAR i FRR” została uznana za najlepszą zgłoszoną w tym roku do konkursu Cyber 4 Science 2024.
Studentka WIT wzięła na tapet systemy biometryczne, w których tożsamość potwierdza się przez np. odcisk palca albo tęczówkę oka. Najpierw w bazie danych wytworzony zostaje szablon biometryczny odciska palca, z którym potem przy kolejnych weryfikacjach tożsamości podawana próbka jest porównywana z tą w bazie danych.
– Moja praca bazowała na tęczówce oka. Z jednej próbki można stworzyć tylko jeden szablon, ale są algorytmy biometrii anulowalnej, które zabezpieczają nas na wypadek sytuacji, gdyby ktoś nam wykradł szablon – tłumaczy autorka nagrodzonej pracy. – Algorytmy te umożliwiają dodatkowe przetwarzanie, dzięki któremu możemy wytworzyć wiele różnych tożsamości. Gdy ktoś nam wykradnie jeden szablon biometryczny, możemy go usunąć i wytworzyć zupełnie nowy, niezależny.
Jak wyjaśnia Izabela Majchrowska, takich niezależnych szablonów możemy wygenerować nieskończenie wiele. Ta niezależność jest właśnie nazwana nielinkowalnością. Zabezpieczenie polega na tym, że nie można stwierdzić, że wiele tożsamości należących do jednej osoby i wytworzonych z jednej biometrii, faktycznie należy do tej samej osoby.
– W swojej pracy badałam dwa algorytmy biometrii anulowalnej, czy występuje w nich nielinkowalność i czy dodanie tego dodatkowego przetwarzania polepsza, czy też pogarsza statystyki, czy taki system biometryczny działa lepiej, czy też gorzej – wyjaśnia Izabela Majchrowska, która kontynuuje studia na WIT, na kierunku Sztuczna inteligencja.
Jak mówi studentka, biometria, którą się bardzo zainteresowała, bardzo dobrze się łączy ze sztuczną inteligencją. Stwierdziła wiec, że to jest idealny kierunek, na którym będę mogła połączyć technologię, czyli sztuczną inteligencję, z tym, co lubi robić, czyli z biometrią.
Pracę inżynierską Izabeli Majchrowskiej wysoko ocenia też jej promotor, dr inż. Wojciech Wodo z Katedry Podstaw Informatyki:
– Przede wszystkim to praca przygotowana w sposób bardzo pieczołowity, a zadanie trudne, bo Iza Majchrowska postanowiła odtworzyć wyniki pewnych badań naukowych opublikowanych w znanych źródłach, de facto nie posiadając pełnej wiedzy i dokumentacji – mówi promotor nagrodzonej pracy. – Artykuły nie prezentują szczegółowo krok po kroku, jak wykonać dane badanie. To są pewne koncepty, często przeprowadzane przy pewnych założeniach, które nie do końca są jawne.
Studentka WIT podjęła się ambitnego zdania odtworzenia tych badań i sprawdzenia, czy rzeczywiście jest tak, jak autorzy napisali, i czy rzeczywiście opisane przez nich koncepty mogą działać w systemach biometrycznych.
– I to było bardzo dużym wyzwaniem. Co najciekawsze, udało się to odtworzyć, udało się przeprowadzić badania sprawdzające i najciekawsze są wnioski. Okazuje się, że do pewnego stopnia rzecz się potwierdziła, ale w kilku przypadkach okazało się, że nie działa to tak, jak opisano to w artykułach, co stawia nam pytanie: dlaczego? – mówi dr inż. Wojciech Wodo. – Czy to kwestia zbioru danych, czy może zbyt mało ujawnionych informacji w artykule naukowym, a może algorytm wymaga jakiejś korekty. Tego typu informacje w tej pracy również się znajdują. Podsumowując, bardzo ciekawa praca, zaawansowana, na poziomie co najmniej dobrej pracy magisterskiej i dlatego zasłużyła na nagrodę.
Dodajmy, że nagroda w konkursie organizowanym przez 4 Science Institute Sp. z o.o. to nie jest jedyne wyróżnienie, jakie Izabela Majchrowska otrzymała za swoją pracę. Wrocławski oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich w konkursie na najlepsze prace dyplomowe, przyznał jej drugą nagrodę w kategorii Sztuczna inteligencja. Gratulujemy!