Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Jakub Piotrowski z WIT – człowiek wielu sportowych profesji

Data: 23.05.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Ma doświadczenie w pływaniu, bieganiu, narciarstwie i grze w hokeja. Aktualnie trenuje lacrosse i uprawia wioślarstwo. Poza tym uczy jazdy na łyżwach i rolkach, ale także... studiuje inżynierię systemów na WIT i działa w kole naukowym CyberTech. Jakub Piotrowski z naszego wydziału był bohaterem cyklu #JestemzPWr.

fb_img_1663669694295.jpg„W moim grafiku nie ma gdzie wcisnąć igły – mówi nam student naszego wydziału, wyliczając swoje aktywności. Jest to studiowanie na WIT, wiosłowanie w Ósemce PWr, działalność w kole naukowym CyberTech, gra w lacrosse w klubie 9-krotnych Mistrzów Polski Kosynierzy Wrocław oraz zarobkowe nauczanie dzieci jazdy na łyżwach i rolkach.

Jednocześnie Jakub twierdzi, że znajduje jeszcze czas na życie towarzyskie, ale wymaga to jego bardzo dobrej organizacji pracy oraz wcześniejszego planu. „Nie jest łatwo pogodzić tyle aktywności, dlatego musiałem znaleźć gdzieś więcej czasu, i tak postanowiłem spać krócej. Mniej spania to więcej czasu na działanie. Grafik sportowy mam mocno wypełniony. W poniedziałki, środy i piątki do 22.00 trenuję lacrosse, a we wtorki i czwartki o 6.00 mam treningi wioślarskie” – kontynuuje sportowiec. 

fb_img_1643321732523.jpgOprócz ambitnego zaangażowania w życie sportowe jest jeszcze fascynacja informatyką. Wybór kierunku inżynieria systemów był związany z chęcią pogłębienia wiedzy i umiejętności w obszarze informatyki. „Już w czasie nauki w XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu na profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym, zacząłem pasjonować się informatyką. Tworzyłem wtedy programy algorytmiczne w języku C++. Od tamtego momentu zainteresowania te rozwijały się i poszerzały, zwłaszcza w obszarze sztucznej inteligencji.” 

img_20230508_223859.jpg

– W trakcie mojej nauki w liceum zauważyłem, że jestem zafascynowany rozwiązywaniem codziennych problemów optymalizacyjnych i dążeniem do poprawy efektywności oraz wydajności działań. Na początku poszukiwałem zastosowań tych idei we własnym życiu, jednak z czasem zdałem sobie sprawę, że właśnie inżynieria systemów daje mi możliwość wpływania na szeroki zakres dziedzin i obszarów, gdzie te zasady mogą być zastosowane – opowiada sportowiec z WIT.

Kolejnym istotnym argumentem w wyborze kierunku studiów było zafascynowanie uczeniem maszynowym. Rozwój sztucznej inteligencji i technologii opartych na uczeniu maszynowym otworzył nowe możliwości w dziedzinie analizy danych, automatyzacji procesów oraz tworzenia inteligentnych systemów. Bohater cyklu #JestemzPWr chciałby w przyszłosci tworzyć systemy, które wykorzystują potencjał sztucznej inteligencji do rozwiązywania rzeczywistych problemów i przynoszenia korzyści społeczeństwu.

Fascynację informatyką oraz uczeniem maszynowym Jakub rozwija aktualnie w kole naukowym CyberTech, które specjalizuje się w dziedzinach AI oraz ML. Jeden z projektów, w którym bierze udział, nazywa się Predykcja w czasie rzeczywistym zużycia prądu i jest realizowany we współpracy z PWr. Ma on celu stworzenie algorytmu AI do predykcji zużycia energii na terenie Politechniki. Umożliwi to dokładniejsze zaplanowanie zakupu energii na przyszłość, lepsze zarządzanie energią oraz przewidzenie potencjalnych momentów przekroczenia limitów zużycia energii biernej.

received_145912193211317.jpeg

Od dwóch lat Jakub jest zawodnikiem drużyny lacrosse Kosynierzy Wrocław, która w tym sezonie walczy o dzisiąty tytuł Mistrza Polski. W tym czasie zawodnik reprezentował również Polskę na Mistrzostwach Świata Mężczyzn U21 w Irlandii w 2022 roku. Jak sam zaznacza, podczas gry w lacrosse wykorzystuje umiejętności, które nabył, uprawiając wcześniej wiele innych dyscyplin sportowych. Składa się na to pływanie, bieganie, jazda na nartach oraz gra w hokeja. Do drużyny Kosynierów zaprosił go kolega z licealnej drużyny hokeja.

img_20220903_213030_264.jpg– Lacrosse nazywany jest najszybszym sportem świata na dwóch nogach. To kontaktowy sport zespołowy, uprawiany głównie w USA, w którym dziesięciu zawodników z dwóch drużyn stara się, przy pomocy specjalnych kijów z siatką, umieścić piłkę w bramce przeciwnika. Gra jest niezwykle intensywna, wymagająca zarówno siły fizycznej, jak i umiejętności technicznych. Obejmuje bieganie, sprinty, zmiany kierunku, precyzyjne rzuty i strzały. Ze względu na kontaktową naturę gry zawodnicy noszą ochraniacze podobne do tych w hokeju na lodzie m.in. kask, ochraniacze łokci i rękawice – opisywał student dla cyklu #JestemzPWr.

W Polsce lacrosse to sport niszowy – w polskiej lidze męskiej w tym roku startują tylko cztery kluby: z Wrocławia, Krakowa, Katowic i Oświęcimia. 

Od 16 do 18 roku Jakub trenował także wioślarstwo w klubie Pegaz Wrocław. Po kilku latach zatęsknił za tym sportem i dołączył do Ósemka PWr. Za nim występ w AMP w ergometrze wioślarskim oraz przed kilkoma dniami na bydgoskiej Brdzie. Drużyna zakończyła zmagania na 3. miejscu w kat. uczelni technicznych. W klasyfikacji punktowej również wywalczyła dla PWr 3. miejsce. Oficjalne wyniki można zobaczyć tutaj

img-20230521-wa0007.jpgKolejna okazja do zobaczenia Jakuba Piotrowskiego w akcji to mecz lacrosse. 4 czerwca we Wrocławiu rozegrane zostaną finały Mistrzostw Polski obu lig: męskiej i kobiecej. Wypatrujcie reprezentanta WIT na boisku z numerem #97!

Zapisz się na WITletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję