Logowanie

 

Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Sławomir Starzyński

Data: 09.11.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

slawek.pngOd lat zgłębia i promuje kulturę łemkowską.Tańczy, śpiewa, gra na akordeonie… a także studiuje teleinformatykę na WIT. Sławomir Starzyński – promotor kultury łemkowskiej z Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera” – jest bohaterem cyklu #JestemzPWr #JestemzWIT.

Najnowszy bohater cyklu studiuje na WIT teleinformatykę, bo jak sam twierdzi, chce zdobywać nową wiedzę, doświadczenie i umiejętności. Nasz wydział polecali mu także jego znajomi. Sławomir zanim rozpoczał kswoją przygodę z WIT, kilka miesięcy wcześniej był jedną z dwóch osób w Polsce, które zmierzyły się na tegorocznej maturze z językiem łemkowskim. 

received_6390796074119881.jpeg– To było dla mnie naturalne, bo w domu rozmawiamy w tym języku, a literaturę łemkowską czytałem w wolnym czasie. Raz w roku bywam na Łemkowszczyźnie i czuję się związany z tą ziemią – opowiada nasz nowo upieczony student. 

Według ostatniego spisu powszechnego ponad 13,5 tys. osób identyfikuje się jako Łemkowie, z czego aż 40% mieszka na Dolnym Śląsku. Bohater cyklu nazywa tworzoną przez siebie społeczność jako bardzo aktywną. Wyróżnić należy tutaj Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”, który został założony przez Jerzego Starzyńskiego, tatę naszego studenta, ale również historyka, zajmącego się odtwarzaniem dziedzictwa Łemków. Wspólnie z zespołem „Kyczera" Sławomir zgłębia oraz promuje kulturę łemkowską.

– W zespole tańczę, śpiewam i gram na akordeonie. Uczę się gry od ponad 10 lat, a aktualnie jestem w szkole muzycznej II stopnia – wylicza Łemko z WIT.

Kyczera to nazwa góry na Łemkowszczyźnie, która jest symbolem regionu i często pojawia się w tamtejszej poezji. Stała się ona też inspiracją do nazwy festiwalu Świat pod Kyczerą, organizowanego przez zespół. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny ogłoszono najlepszym festiwalem w roku 2022.

fb_img_16980645043801.jpg– Z tego, co opowiadał mój tato, początki zespołu były trudne. Tuż po transformacji w Polsce jakiekolwiek mniejszości nie były mile widziane. My Łemkowie uważamy się za własny, osobny naród – opowiada Sławomir Starzyński.

slawek2.jpgZ czasem jednak zespół „Kyczera" na stałe wpisał w legnicki krajobraz kulturalny, a w obecnych czasach ponadto widoczna jest moda na folklor. Zespół jest zapraszany w wiele miejsc w Polsce i na świecie, żeby uczyć tradycyjnych pieśni i tańców łemkowskich. Wiele z nich przetrwało dzięki skrupulatnemu przekazywaniu z pokolenia na pokolenie.

Nasz student miał okazję koncertował z zespołem Kyczera w Portugalii, Rumunii, Czechach i Słowacji. Na festiwalu w Portugalii zagrał świetny koncert wspólnie z zespołami z całego świata, na który został napisany specjalny utwór, łączący motywy muzyczne z różnych kultur. Zespół w swojej historii był też m.in. w Peru, Meksyku, Chinach.

– Jedno z moich ulubionych wspomnień to spontaniczny występ. W trakcie koncertu nasze tancerki były zmuszone szybko się przebrać. Całą męską częścią zespołu postanowiliśmy wyjść zaśpiewać na scenie, żeby jakoś zająć czas. Okazało się, że ten utwór zebrał największe brawa z całego koncertu – podsumowuje student z naszego wydziału. 

Zapisz się na WITletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję