Koło Naukowe Neuroinformatyki „Neuron” zostało nagrodzone w konkursie Młode Talenty, organizowanym przez Dolnośląski Klub Kapitału. Studenci z WIT odebrali statuetkę w kategorii „Sukces w zakresie innowacji”. Gratulujemy!
Konkurs „Młode Talenty” organizuje Dolnośląski Klubu Kapitału, a patronat honorowy nad przedsięwzięciem sprawują marszałek i wojewoda naszego województwa.
Nagrody i wyróżnienia przyznaje kapituła, którą tworzą rektorzy uczelni, reprezentanci władz regionu i przedsiębiorcy. Najpierw w każdej z sześciu kategorii typowani są trzej finaliści, a podczas uroczystej gali w Auli Leopoldina poznaliśmy zwycięzców. Laureaci zyskują statuetkę autorstwa wrocławskiego rzeźbiarza Jarosława Nowaka i nagrody pieniężne.
W tym roku reprezentanci naszej uczelni zdobyli dwie nagrody główne.
W kategorii „Sukces w zakresie innowacji” wyróżniono studentów z Koła Naukowego Neuroinformatyki „Neuron” działającego w zespole Pipelon. Opracowali oni narzędzie o nazwie „Bore no More”, które umożliwia dopasowanie aplikacji do odczuć użytkownika. W tym przypadku dotyczyło to poziomu trudności gry na podstawie stanu znudzenia użytkownika, wykrywanego na podstawie aktywności fal mózgowych.
W przyszłości chcieliby rozwijać swój projekt jako otwarte oprogramowanie, które spopularyzuje wykorzystanie interfejsu mózg-komputer wśród innych programistów, ale też będzie miało wpływ na innych pasjonatów tej dziedziny – neuroinformatyków czy badaczy mózgów.
Laureatami w tej samej kategorii zostali także studenci z zespołu Projekt Scorpio, w którym studenci zajmują się projektowaniem i budową łazików marsjańskich. Ze swoimi konstrukcjami startują – z sukcesami – w międzynarodowych zawodach na całym świecie.
W kategorii „Sukces w zakresie działalności społecznej” doceniono działania Julii Heś i Weroniki Piotrowskiej, studentek z Koła Naukowego „Habitat NOW” z Wydziału Architektury. Zajmują się one przede wszystkim problematyką projektowania środowiska życia człowieka, a wśród ich najważniejszych inicjatyw są m.in. projekt metamorfozy klubokawiarni Cafe Równik i projekt „Zielony Plac Grunwaldzki”.
Cafe Równik działa na wrocławskim Nadodrzu od czerwca 2018 r. Zatrudnia kilkanaście osób z niepełnosprawnościami, dla których praca w Cafe Równik to nie tylko forma zatrudnienia, ale i jednoczesnej terapii – dzięki stałemu kontaktowi z klientami klubokawiarni. W ubiegłym roku lokal przeszedł remont i całkowicie odmienił swoje wnętrza, które zaprojektowali właśnie nasi studenci z KN „Habitat NOW”. Na ścianie lokalu młodzi architekci namalowali także mural przedstawiający kilka postaci i drzewo jako symbol wzrastania (bo pracownicy Równika rozwijają się dzięki pracy, która jest dla nich jednocześnie formą terapii).
Z kolei projekt „Zielony Plac Grunwaldzki” dotyczy rewaloryzacji okolic skrzyżowania ulic Ładnej, Miłej, Grunwaldzkiej, Górnickiego i Benedyktyńskiej i został zgłoszony do realizacji w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2023.
W kategorii „Sukces w zakresie przedsiębiorczości” główną nagrodę zdobył Kuba Sieczka, student kierunku elektrotechnika z Wydziału Elektrycznego.
Ponad trzy lata temu dołączył do Koła Naukowego LEM Wrocław Motorsport, które zajmuje się projektowaniem i tworzeniem motocykli elektrycznych. Był także członkiem zespołu Team LRP Poland – polskiego zespołu FIM EWC, startującego w Mistrzostwach Świata Motocyklowych Wyścigów Wytrzymałościowych, gdzie odpowiadał za proces tankowania podczas 24h wyścigu na legendarnym torze LeMans oraz taktykę paliwową.
Jako lider zespołu w firmie Saule był odpowiedzialny za stworzenie modułu badawczego do satelity typu CubeSat, którego zadaniem było przeprowadzenie pomiarów fotowoltaiki w warunkach kosmicznych na okołoziemskiej orbicie LEO (500 km od powierzchni ziemi). W ramach Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości PWr założył również startup Heros Motorcycles, w którym projektuje innowacyjny elektryczny motocykl typu enduro.