Dr. Maciej Gębala i dr. inż. Marcin Markowski zostali powołani na stanowisko profesora uczelni przez rektora PWr. Gratulujemy!
Dr Maciej Gębala, prof. uczelni, prodziekan ds. kształcenia i dydaktyki ukończył w 1995 r. studia magisterskie z informatyki na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2002 r. uzyskał tytuł doktora nauk matematycznych w zakresie informatyki na Uniwersytecie Wrocławskim.
Pracę na Politechnice Wrocławskiej rozpoczął w 2001 r. w Instytucie Matematyki, później Instytucie Matematyki i Informatyki. Od 2014 r. członek, a od 2019 r. zastępca kierownika ds. dydaktyki w Katedrze Podstaw Informatyki. Od 2021 r. prodziekan ds. kształcenia i dydaktyki na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji.
Zainteresowania naukowe jak i dydaktyczne obejmują głównie algorytmikę i teorię obliczeń. Jest współautorem programów studiów na kierunku Informatyka Algorytmiczna (dawniej Informatyka na WPPT). Prowadzi na tym kierunku szereg wykładów, zarówno dla pierwszego, jak i drugiego stopnia studiów. Pełni także funkcję opiekuna kierunku Informatyka Algorytmiczna.
***
Dr inż. Marcin Markowski, prof. uczelni jest absolwentem kierunku Informatyka na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, który ukończył z wyróżnieniem w 2001 r. W tym samym roku rozpoczął pracę na Wydziale Elektroniki oraz studia doktoranckie, które ukończył w 2005 r., broniąc rozprawy doktorskiej dotyczącej algorytmów optymalizacji rozległych sieci komputerowych. Jego zainteresowania naukowe oraz dydaktyczne obejmują zagadnienia związane z projektowaniem i zarządzaniem sieciami teleinformatycznymi, aspektami bezpieczeństwa teleinformatycznego i optymalizacji. Pełni funkcję zastępcy kierownika Katedry Systemów i Sieci Komputerowych, przewodniczącego Wydziałowej Komisji Oceniającej Wydziału Informatyki i Telekomunikacji oraz sekretarza Komisji Programowej Kierunku Informatyka Techniczna.
Od 2019 r. kieruje projektem Centrum Mistrzostwa Informatycznego na Politechnice Wrocławskiej. To duży, ogólnopolski projekt o charakterze dydaktycznym, realizowany przez pięć polskich uczelni technicznych, którego celem jest podniesienie kompetencji osób prowadzących zajęcia pozalekcyjne rozwijające zainteresowania informatyczne oraz aktywizacji młodzieży uzdolnionej informatycznie.
Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany, m.in. nagrodami rektora za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne oraz wyróżniający wkład w działalność uczelni, Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę oraz wyróżnieniem „Zasłużony dla Wydziału Elektroniki”.