Nasza absolwentka mgr inż. Justyna Małuszyńska zdobyła pierwszą nagrodę w XLI. Ogólnopolskim Konkursie Polskiego Towarzystwa Informatycznego na najlepsze prace magisterskie z dziedziny informatyki. Gratulujemy! Tematem pracy były „Metody wykrywania fałszywych obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję", a promotorką była dr hab. inż. Adrianna Kozierkiewicz, prof. uczelni.
Praca mgr inż. Justyny Małuszyskiej z WIT znalazła się pośród 106 prac z 20 uczelni, które przyjęto do XLI. Ogólnopolskiego Konkursu Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Komisja Konkursowa, wybrała laureatów uwzględniając 222 opinie recenzentów. Naszej absolwentce przyznano pierwszą nagrodę.
– Jestem zaskoczona, nie spodziewałam się takiego werdyktu. Prawdę mówiąc namówiła mnie do tego moja promotor. Sama nie byłam na tyle pewna siebie, żeby zgłosić pracę, ale myślę, że było warto – przyznaje mgr inż. Justyna Małuszyńska, zdobywczyni pierwszej nagrody w konkursie PTI.
– Na tę edycję konkursu napłynęło dwa raz więcej prac niż na poprzednią. Bardzo dużo, bo aż 21 z Politechniki Wrocławskiej. Pierwszą nagrodę zdobyła absolwentka WIT mgr inż Justyna Małuszyńska. Jej praca miała trzy bardzo wysokie, merytorycznie uzasadnione recenzje – podkreśla dr hab. Zygmunt Mazur, prof. uczelni, przewodniczący honorowy Komisji Konkursowej powołanej przez Zarząd Główny PTI.
Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się 27 stycznia 2025 r. w Hotelu Jana Pawła II we Wrocławiu.
Nie tylko dla naukowców
Nasza laureatka pisała o metodach wykrywania fałszywych obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję. To wbrew pozorom zagadnienie ważne nie tylko dla naukowców. Każdy z nas może trafić na tego typu materiały w internecie. Te nieprawdziwe obrazy to tak zwane deepfaki. Mogą to być nagrania czy zdjęcia.
– Jest to na pewno ciekawe, a czasami zabawne, że można sobie wygenerować jakiś obraz, ale mogą za tym iść ogromne niebezpieczeństwa. Można na przykład łatwo przygotować sobie w ten sposób dowody do jakiejś sprawy sądowej. Albo mogą rodzić się kolejne próby oszustw na tzn. wnuczka – tłumaczy laureatka, mgr. inż. Justyna Małuszyńska.
Metody rozpoznawania deepfaków stają się kluczowe w ochronie przed dezinformacją.
– Mimo, że metody wykrywania istnieją, to ta druga dziedzina czyli generowanie fałszywych obrazów bardzo szybko się rozwija. Na ten moment należy po prostu brać wszystko z dużą dozą ostrożności. Nie uznawać wszystkich obrazków czy filmów, które zobaczymy w internecie za prawdziwe. Warto też zweryfikować te informacje w jakichś innych źródłach – dodaje Małuszyńska.
Coś z pracy doktorskiej
Promotorką pracy mgr inż. Justyny Małuszyńskiej była prof. Adrianna Kozierkiewicz z Katedry Informatyki Stosowanej PWr.
– Nagroda PTI jest najlepszym dowodem na to, że wysiłek, zaangażowanie oraz pasja pani Justyny zostały docenione. Cieszę się, że mogłam wspierać ją w tym procesie – podkreśla promotorka.
– Dyplomantka przykladała dużą wagę do formalnego zdefiniowania problemu, postawiła hipotezy badawcze, które udowodniła w pracy. To element spotykany raczej w pracach doktorskich niż magisterskich – dodaje prof. Kozierkiewicz.
Zdaniem promotorki nagroda przyznana przez Towarzystwo może zwiększyć rozpoznawalność laureata wśród organizacji działających w sektorze IT czy zwrócić uwagę rekruterów oraz firm szukających ekspertów w danej dziedzinie. To również idealny punkt wyjścia do dalszej kariery akademickiej lub do badań.
Mgr. inż. Justyna Małuszyńska nie wyklucza, że zdecyduje się na studnia doktorskie.
Wieloletnia tradycja
Konkurs na najlepsze prace magisterskie z informatyki jest przeprowadzany od 1984 r. przez Oddział Dolnośląski Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Jego celem jest podnoszenie poziomu prac magisterskich z zakresu informatyki, wymiana i porównanie doświadczeń oraz osiągnięć dydaktycznych różnych informatycznych środowisk akademickich poprzez prezentację najlepszych prac magisterskich, jak również propagowanie Towarzystwa wśród studentów i nawiązanie więzi pomiędzy nim a dyplomantami.
Pierwszą równorzędną nagrodę w XLI. Ogólnopolskim PTI na najlepsze prace magisterskie PTI otrzymał również mgr inż. Bartłomiej Sobieski z Politechniki Warszawskiej. Zwycięzcy i wyróżnieni dostali nagrody finansowe. Łączna pula nagród wyniosła 40 tys. zł.