Poznaliśmy zwycięzców konkursu CreatiWITy na najlepszą pracę inżynierską oraz najlepszy projekt zespołowy. Gratulujemy laureatom!
Pierwsze miejsce w kategorii praca inżynierska zajął Krzysztof Wołkonowski z pracą „Algorytmy detekcji anomalii dla dużych zbiorów danych I miejsce”. Student Informatyki algorytmicznej opisał w swojej pracy algorytmy służące do wykrywania anomalii w dużych zbiorach danych. Największym wyzwaniem podczas pisania pracy było poznanie aktualnego stanu wiedzy związanego z tym zagadnieniem i zrozumienie, w jaki sposób działają obecnie używane algorytmy.
– O anomaliach możemy myśleć jako o pewnych odstępstwach od normy, takich jak na przykład choroby czy ataki internetowe. Porównuję ze sobą znane, istniejące metody oraz proponuję własną modyfikację, usprawnienie do jednej z nich. Polega ona na konstruowaniu próbki danych, mającej jak najdokładniej reprezentować cały zbiór. Dzięki temu metoda osiąga o wiele lepszą wydajność, a jednocześnie ułatwia nam to kalibrowanie algorytmu do konkretnego problemu – tłumaczy laureat.
Krzysztof Wołkonowski kontynuuje aktualnie studia na kierunku Informatyka algorytmiczna, a problem detekcji anomalii dalej planuje zgłębiać ze swoim promotorem dr. inż. Karolem Gotfrydem w ramach przyszłej pracy magisterskiej. – Obaj uważamy, że jest w tym temacie jeszcze wiele do zbadania – mówi zwycięzca konkursu.
– Bardzo się cieszę, że moja praca została w taki sposób wyróżniona, zwłaszcza biorąc pod uwagę naprawdę wysoki poziom wszystkich prac, które znalazły się w finale – puentował.
Na drugim miejscu konkursu uplasował się Maksymilian Górski z pracą „ Zastosowanie biometrycznych metod uwierzytelnienia w protokołach kryptograficznej wymiany klucza”. Trzecie miejsce zajął Dawid Wolkiewicz za „Image-based soundtrack generation”.
W kategorii projekt zespołowy na pierwszym miejscu uplasował się projekt „CPP-AP: Command-line argument parser for C++20” stworzony przez Dawida Lipiaka, Denisa Stockiego, Igora Miśka i Jakuba Musiała. Tematem projektu zespołu studentów z Informatyki algorytmicznej była biblioteka CPP-AP, służąca do przetwarzania argumentów wiersza poleceń, czyli argumentów, które się podaje przy wywołaniu programu napisanego w języku C++. Opiekunem projektu był dr inż. Wojciech Wodo.– Biblioteka to moduł napisany w danym języku programowania, który zawiera klasy, funkcje, typy danych, których można użyć w swoim programie i które definiują konkretną funkcjonalność. Nasza biblioteka pozwala na bardzo łatwe przetwarzanie argumentów linii poleceń – od bardzo prostych do bardzo złożonych kombinacji argumentów. Argumenty to w dużym skrócie wartości podawane w linii poleceń przy wywołaniu programu. Nasza biblioteka jest wykorzystywana do tworzenia narzędzi CLI (Command-line Interface / wiersza poleceń) takich jak skrypty i aplikacje terminalowe – tłumaczy jeden z członków zespołu.
– Przedstawiane projekty były bardzo interesujące. Mi szczególnie podobały się prace inżynierskie, związane z teorią grafów czy kryptografią. Bardzo ciekawym doświadczeniem było wziąć udział w takim konkursie. Konieczność przedstawienia projektu osobom, które nie są zagłębione w temat była dużym wyzwanie. Trzeba było umieć sprzedać ten projekt. Nasza prezentacja była dosyć przekonywująca. Każdy z nas próbował zaprezentować się w jak najlepszym świetle – opowiada Jakub Musiał.
Na drugim miejscu w kategorii projekt zespołowy uplasował się zespół złożony z Kamila Krawca, Mateusza Woźniaka, Wiktora Sadowego oraz Patryka Świata oraz ich projekt pt. „System wykorzystujący uczenie ze wzmocnieniem do gry we FreeCell". Miejsce trzecie w konkursie CreatiWITy zajął zespół Mikołaja Gąbki, Rafała Kruszyny, Konrada Kiełczyńskiego i Piotra Puchały. Ich projekt nosi tytuł „Aplikacja mobilna i webowa do wspomagania zarządzania domami kultury". Na trzecim miejscu ex aequo znalazł się również zespół Wiktora Jeżowskiego, Magdaleny Brejny, Mateusza Pietrycha i Izabeli Rosińskiej i ich projekt pt. „Aplikacja webowa wspierająca proces organizacji targów pracy".
Konkurs CreatiWITy był kierowany do studentów i absolwentów WIT, którzy zrealizowali projekt zespołowy w ciągu ostatnich dwóch semestrów studiów I stopnia lub pracę inżynierską w ciągu ostatniego semestru.