Przytłaczają Cię codzienne wyzwania? Konflikt w pracy lub na uczelni spędza Ci sen z powiek? A może chcesz rozwijać swoje kompetencje interpersonalne i lepiej radzić sobie ze stresem? Skorzystaj z oferty Działu Wsparcia Psychologicznego i Mediacji.
Nowa jednostka powstała z myślą o całej społeczności naszej uczelni. Gdy w 2023 roku opublikowano raport z badania work-life balance, który przeprowadzono na PWr, to wśród wniosków znalazła się potrzeba zapewnienia codziennego dostępu na uczelni do wsparcia psychologicznego.
– Był to jeden z naszych głównych priorytetów na obecną kadencję. Dlatego cieszę się, że Dział Wsparcia Psychologicznego i Mediacji powstał i można już z niego korzystać. Pamiętajmy, że dbanie o swoje zdrowie psychiczne jest równie istotne jak o kondycję fizyczną i daje nam siłę do dbania o innych – mówi dr hab. arch. Karolina Jaklewicz, prof. uczelni, prorektorka ds. rozwoju i integracji wspólnoty.
Dlaczego warto skorzystać?
Kierująca działem Irmina Dutkowska jest psychologiem, mediatorem, szkoleniowcem, terapeutą i trener TUS (Trening Umiejętności Społecznych). W pracy wspiera ją Daniel Krawczyk, psycholog i szkoleniowiec. Razem tworzą przestrzeń, w której każdy może znaleźć zrozumienie i pomoc dostosowaną do swoich potrzeb.
– Oferujemy profesjonalną pomoc psychologiczną, wsparcie mediacyjne, szkolenia i warsztaty w małych grupach psychoedukacyjno-rozwojowych. Zadbamy o to, by każdy poczuł się tu bezpiecznie i znalazł przestrzeń na rozmowę, refleksję oraz zdobywanie nowych umiejętności – mówi Irmina Dutkowska.
Ze wsparcia mogą skorzystać pracownicy i doktoranci. Studentów zapraszamy na warsztaty i szkolenia, bowiem po pomoc psychologiczną mogą się oni zwracać, jak dotychczas, przez Dział Dostępności.
Żyjemy w dynamicznych czasach. Ciągła presja, szybkie tempo życia i wymagania akademicko-zawodowe mogą odbijać się na naszym zdrowiu psychicznym.
– Ignorowanie problemów nie sprawi, że one nagle znikną. Jest wręcz przeciwnie. Lepszym sposobem na radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami jest więc skorzystanie ze wsparcia psychologicznego – wyjaśnia Irmina Dutkowska, kierownik działu.
To także szansa na szybszy rozwój osobisty, nabranie większej pewności siebie i poprawienie relacji międzyludzkich. Kierownik przytacza fragment ksiażki, której autorem jest Brené Brown: nie da się kontrolować większości rzeczy, które nas spotykają, ale mamy wpływ na to, jak na nie reagujemy.
Liczy się Twój komfort i rozwój
Pracownicy Działu Wsparcia Psychologicznego i Mediacji oferują wsparcie dla tych, którzy przeżywają trudności emocjonalne, stres czy też wypalenie zawodowe, albo mają sytuacje konfliktowe w miejscu pracy, nieporozumienia w zespole czy trudne relacje akademickie.
Prowadzą też szkolenia rozwijające umiejętności miękkie, które przydadzą się nie tylko w życiu akademickim, ale i zawodowym. A tych, którzy chcą lepiej zrozumieć siebie i swoje emocje zapraszają do pracy w grupach psychoedukacyjno – rozwojowych.
– Na konsultacje psychologiczne można się zapisać poprzez aplikację na stronie działu, z kolei na mediacje przyjmujemy zgłoszenia poprzez maila: dpm@pwr.edu.pl. Polecamy zaglądać na naszą stronę, gdzie regularnie będziemy też zamieszczać informacje o terminach szkoleń, a także ciekawe artykuły psychoedukacyjne – mówi Daniel Krawczyk.
Politechniczni psycholodzy apelują też, by nie czekać, aż problemy się nawarstwią i skorzystać z ich pomocy od razu. Dział Wsparcia Psychologicznego i Mediacji mieści się w budynku L-1 (ul. Na Grobli 15, pok. 340).
Pomoc dla studentów
Przypominamy, że na stronie internetowej naszego wydziału w zakładce „Studenci", znajduje się zakładka „Pomoc w trudnych sytuacjach". Znajdują się tam informacje o tym, gdzie szukać wsparcia.
W ramach projektu „Politechnika Nowych Szans” działa Centrum Konsultacji Psychologicznych i Mediacji.
Na Uczelni jest Dział Dostępności oferujący między innymi:
- Poradnię Psychologiczną, umówienie konsultacji: ppp.pwr.edu.pl
- Indywidualne zajęcia z języków obcych (Lektoraty),
- Wypożyczalnię sprzętu,
- Asystenta Edukacyjnego,
- Adaptację materiałów dydaktycznych,
- Obóz integracyjno-szkoleniowy,
- Stypendium Stowarzyszenia Absolwentów PWr.
W ramach wsparcia Działu Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami (DDO) działa Grupa Liderów dostępności, czyli osób wyłonionych spośród pracowników uczelni, chcących zaangażować się w propagowanie idei dostępności.
Zadaniem tych osób jest również wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami w jednostkach Politechniki Wrocławskiej. Grupa przeszła trzymiesięczne szkolenie dotyczące tematyki wsparcia i dostępności. Dodatkowo, rozwija swoje umiejętności na spotkaniach superwizyjnych, na których wymienia się doświadczeniem i rozwiązuje bieżące problemy w pracy ze studentami.
Liderki dostępności na WIT to Agnieszka Gawryszuk, Anna Grytsko i Ula Małecka.