Opracowanie narzędzia ułatwiającego przeszukiwanie decyzji sądowych, to główny cel projektu JuDDGES, w który zaangażowani są naukowcy z Politechniki Wrocławskiej oraz dwóch uczelni z Francji i Wielkiej Brytanii. Na swoje badania otrzymali grant w wysokości ponad 1,1 mln zł.
Dofinansowanie pochodzi z konkursu Open & Re-usable Research Data & Software (ORD) prowadzonego przez sieć CHIST-ERA, w którym wspierane są badania z zakresu technologii informacyjnych oraz komunikacyjnych.
Wśród dziewięciu zwycięskich projektów znalazło się aż pięć z udziałem naukowców z Polski, a dwa mają polskich liderów. Jednym z nich jest dr hab. inż. Tomasz Kajdanowicz, prof. uczelni z WIT. Na realizację dwuletnich badań nasz naukowiec otrzymał grant w wysokości 1 134 600 zł.
Projekt „JuDDGES – Judicial Decision Data Gathering, Encoding and Sharing” (pol. „Zbieranie i kodowanie danych dotyczących decyzji sądowych”) będzie realizowany w konsorcjum trzech uczelni, w którym oprócz PWr znalazły się Middlesex University London (Wielka Brytania) i Université Claude Bernard Lyon 1 (Francja). Zespół będzie pracował na danych British and Irish Legal Information Institute (BAILII), Common Courts Judgments Portal oraz Portalu Orzeczeń Sądów Powszechnych.
– Projekt dotyczy stworzenia narzędzia opartego o sztuczną inteligencję, które pozwoli badaczom na analizę nieustrukturyzowanych danych tekstowych z akt sądowych i pisemnych wyroków sądowych – mówi prof. Tomasz Kajdanowicz. – Chcemy udostępnić badaczom dostęp do tych danych w sposób efektywny pod względem zasobów, kosztów i czasu oraz wzbogacić bazę danych o kolejne informacje. W dłuższej perspektywie projekt ma przyczynić się do zaawansowania technologicznego w naukowym podejściu do praktyki sądowej – dodaje.
Zespół będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję do katalogowania, zestawiania, identyfikowania wektorowych reprezentacji wyroków oraz realizowania semantycznych analiz podobieństwa. Projekt będzie bazować na metodach uczenia maszynowego, w tym przetwarzania języka naturalnego (NLP), w szczególności na technologiach opartych o Transformery. Do narzędzia zostanie również włączona technologia „human-in-the-loop”, która umożliwi badaczom dodawanie adnotacji w indywidualny i ciągły sposób.
– W efekcie naszych prac powstanie narzędzie AI umożliwiające analizę danych sądowych i zestaw danych dostosowany do zasad FAIR, który udostępnimy w repozytorium danych. To wszystko przyczyni się do rozwoju praktyk i zasad Open Science w społeczności prawniczej – tłumaczy prof. Tomasz Kajdanowicz. – Opracowane narzędzia i dane mogą być cenne dla różnych podmiotów w systemie sądownictwa, takich jak ministerstwa sprawiedliwości, sędziowie, organizacje odpowiedzialne za wytyczne sądowe oraz inne podmioty związane z prawem – wyjaśnia.
Dzięki wypracowanym rozwiązaniom naukowcy, studenci oraz praktykujący prawnicy będą bowiem w stanie automatycznie uzyskiwać drobiazgowe dane o praktyce stosowania prawa, bazując na setkach tysięcy orzeczeń. Pozwoli to na wskazanie podobieństw i różnic w kontekście stanów faktycznych związanych z konkretnym przepisem, tworzenie systemów typu „pytanie-odpowiedź”, określanie spójności lub różnic w interpretacji danego przepisu i wiele więcej.
Projekt będzie trwał dwa lata. Pełna lista laureatów konkursu CHIST-ERA ORD dostępna jest na stronie NCN.