Praca dyplomowa Kamila Przeniosło, absolwenta naszego wydziału została wyróżniona w ogólnopolskim Konkursie Młodych Mistrzów 2022. Laureatów ogłoszono podczas XXVIII Forum Teleinformatyki.
Kamil Przeniosło ukończył kierunek informatyka stosowana ze specjalnością Inżynieria oprogramowania, a swoją pracę magisterską „Porównanie języków Java i Kotlin ze względu na wybrane cechy jakościowe” przygotował pod opieką dr inż. Bogumiły Hnatkowskiej z Katedry Informatyki Stosowanej. Skupił się w niej na określeniu, czy język Kotlin oraz jego ekosystem są już wystarczająco dojrzałe, by zastąpić język Java jako wiodący język projektów o charakterze serwerowym (ang. backend).
– Języki te należą do wspólnej rodziny języków JVM (Java Virtual Machine) i są ze sobą kompatybilne. Jednak Kotlin został wydany 20 lat później od Javy i jego udział rynkowy we wspomnianym rodzaju projektów jest wielokrotnie mniejszy – mówi Kamil Przeniosło. – Konieczne było zatem przedstawienie rzetelnej i szerokiej argumentacji potwierdzającej gotowość Kotlina do zostania następcą Javy. W tym celu w pracy zidentyfikowałem kluczowe cechy jakościowe serwerowych języków programowania oraz dokonałem oceny i porównania Javy i Kotlina w zakresie zidentyfikowanych cech – dodaje.
Badania praktyczne
Kamil Przeniosło podkreśla, że zależało mu przede wszystkim na tym, by praca była bardziej praktyczna niż innowacyjna. Dlatego rozważał wybór tematu, który wiązałby się blisko z jego zainteresowaniami zawodowymi, ale jednocześnie pozwolił wnieść realny wkład badawczy.
– Podczas studiów swą przyszłą karierę zawodową wiązałem z Javą i aplikacjami serwerowymi. Jednak w ramach kursu programowania na platformę Android nastąpiła moja pierwsza styczność z Kotlinem – niedługo później zapragnąłem, by to właśnie ten język towarzyszył mi w przyszłości w codziennej pracy. Jak się wkrótce okazało, nie byłem odosobniony w entuzjazmie. Zaledwie po trzech latach od oficjalnej premiery Kotlin został mianowany przez firmę Google wiodącym językiem platformy Android, zastępując Javę zajmującą tę pozycję od czasu jej powstania – zaznacza.
W efekcie Kotlin jest obecnie wykorzystywany w blisko 88 proc. spośród 500 najpopularniejszych aplikacji mobilnych w USA. Trend ten wciąż jednak nie dosięgnął platformy komputerowej. – W moim odczuciu niesłusznie. Stąd właśnie pomysł na pracę, która pomogłaby przekonać do Kotlina osoby decyzyjne w zakresie technologii stosowanej w projektach, w których osoby te uczestniczą – tłumaczy laureat.
W trakcie pisania pracy sporym wyzwaniem było opracowanie niewielkiej liczby klarownych pytań badawczych, które wniosłyby dużą wartość z perspektywy zdefiniowanego problemu. Ale największą trudność stanowiło udzielenie na nie odpowiedzi – czyli wykonanie systematycznego przeglądu literaturowego. Nasz absolwent zdecydował się właśnie na taką formę przeglądu, ponieważ zależało mu na wiarygodności i wysokiej sile argumentów.
– Systematyczna metodologia przeglądu wprowadza wiele formalności i wymaga sporej dyscypliny, lecz wpływa ona pozytywnie na jego jakość i reprodukowalność. Niełatwe było również odnalezienie i selekcja prac, na podstawie których możliwe byłoby zidentyfikowanie najważniejszych cech jakościowych języków programowania – wyjaśnia Kamil Przeniosło. – Zależało mi również na uwzględnieniu analiz, opinii i wniosków jak największej liczby badaczy, ponieważ cechy te nie są łatwo mierzalne i tym samym często postrzegane są subiektywnie. Sądzę, że ten aspekt pracy warty był poświęcenia sporych nakładów czasowych, gdyż nie spotkałem się z żadnym artykułem naukowym, który podejmowałby się agregacji tego typu opinii na dużą skalę – podkreśla.
Forum Teleinformatyki to jedno z największych i najbardziej prestiżowych tego typu wydarzeń w Polsce. W jego trakcie poruszane są kluczowe tematy związane z praktycznymi zastosowaniami informatyki w administracji i gospodarce Polski.
Wydarzenie odbywa się pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, Narodowego Banku Polskiego, rektora Uniwersytetu Warszawskiego i prezesa Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Towarzyszący imprezie Konkurs Młodych Mistrzów 2022 został zorganizowany w ramach sesji Forum Młodych Mistrzów „Ekonomiczne aspekty informatyzacji państwa, cyfrowa modernizacja Polski”.