Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Projekty naukowców z WIT w finale Polytechnica Nova

Data: 02.04.2025

plaska_politechica_nova_750x400_2024.jpgCztery projekty, w które są zaangażowani naukowcy z naszego wydziału zakwalifikowały się do finału konkursu Polytechnica Nova 2025. W sumie znalazło się w nim piętnaście propozycji. Do końca kwietnia ich autorki i autorzy muszą przygotować rozszerzone opisy pomysłów. Potem przyjdzie czas na prezentacje i głosowanie. Zwycięzców poznamy 23 maja.

Lepsze diagnozowanie?

Autorami projektu CEREBRAINIRS – Cerebrovascular AI-based Neurovascular Imaging using fNIRS są Aleksandra Kawala-Sterniuk, Dariusz Szarek, Karolina Fila-Pawłowska, Joanna Rymaszewska i Tomasz Kajdanowicz.

Projekt z kategorii badania i potencjał naukowy koncentruje się na wykorzystaniu narzędzi opartych o sztuczną inteligencję (AI) do monitorowania krążenia krwi u pacjentów z chorobami naczyń mózgowych. Jak informują autorzy – kluczowym elementem tego podejścia jest implementacja nieinwazyjnej metody obrazowania, jaką jest funkcjonalna spektroskopia w bliskiej podczerwieni (fNIRS).

Liderzy projektu zauważają, że zastosowanie AI w analizie danych z fNIRS może znacząco usprawnić i przyspieszyć wykrywanie oraz interpretację wzorców przepływu krwi w mózgu. Dzięki temu możliwe będzie lepsze diagnozowanie, monitorowanie oraz personalizacja leczenia pacjentów z chorobami naczyń mózgowych. W zależności od ilości zgromadzonych danych sztuczna inteligencja może pełnić rolę „drugiej opinii”, wspomagając lekarzy w podejmowaniu decyzji diagnostycznych i terapeutycznych, a także przewidywać możliwe scenariusze rozwoju choroby.

Zdaniem twórców to bardzo istotne ponieważ obecny system opieki zdrowotnej jest coraz bardziej obciążony wzrastającą liczbą pacjentów wymagających zaawansowanego leczenia szpitalnego.

W trosce o psychikę

MIESZKO – Mental Health Information & Effective Self-Help – Zero Obstacles to zaawansowany chatbot oparty na sztucznej inteligencji (AI), stworzony z myślą o studentach i pracownikach uczelni, poszukujących rzetelnych informacji oraz skutecznych narzędzi samopomocy w zakresie zdrowia psychicznego. Ten projekt startuje w konkursie Polytechnica Nova w kategorii społeczność i zrównoważony rozwój. Jego autorami są Karolina Fila-Pawłowska, Joanna Rymaszewska, Aleksandra Kawala-Sterniuk, Tomasz Kajdanowicz i Maciej Piasecki.

Chatbot MIESZKO oferuje dostęp do zweryfikowanej wiedzy oraz praktycznych strategii wspierających dobrostan psychiczny, umożliwiając lepsze zrozumienie własnych emocji i mechanizmów psychicznych – przekazują autorzy rozwiązania. Jak podkreślają – udostępniane przez chatbota treści są konsultowane z ekspertami z zakresu CBT, psychiatrii, seksuologii, zaburzeń odżywiania, leczenia uzależnień oraz neuroróżnorodności (autyzm, ADHD), co gwarantuje ich wysoką jakość merytoryczną.

Użytkownicy mogą zadawać pytania, analizować objawy, monitorować ich natężenie i otrzymywać rekomendacje dotyczące dalszego postępowania – w tym skierowanie do specjalisty wraz z poradami dotyczącymi przygotowania się do wizyty. Chatbot oferuje szeroki zakres interwencji samopomocowych, obejmujących techniki CBT, mindfulness, ćwiczenia oddechowe oraz narzędzia do lepszego rozumienia własnych reakcji emocjonalnych – przekazano w opisie pomysłu.

Nasi naukowcy są także zaangażowani w dwa inne projekty:

  • Centralne Repozytorium Instytucjonalne Wiedzy i Danych Badawczych Politechniki Wrocławskiej – kategoria: badania i potencjał naukowy – autorzy: Wojciech Wodo, Jędrzej Leśniewski, Liudmyla Trotsenko. Celem projektu jest uruchomienie, rozpowszechnianie i zakorzenienie centralnego repozytorium instytucjonalnego publikacji, danych i otwartych zasobów edukacyjnych Politechniki Wrocławskiej, zgodnego z zasadami Otwartej Nauki i FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable)
  • Kropelka@PWr – kategoria: społeczność i zrównoważony rozwój – autor: Piotr Bródka. Budowa sieci dystrybutorów wody pitnej na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej. Realizacja tej inicjatywy pozwoli na oszczędności finansowe, redukcję odpadów oraz poprawę komfortu i zdrowia społeczności akademickiej.

Pomysły na PWr

Inicjatywa Polytechnica Nova powstała w 2022 roku. Konkurs ma być sposobem na na rozwój i usprawnienie naszej uczelni. Dzięki niemu realizujemy i będziemy realizować innowacyjne pomysły pracowników, doktorantów i studentów.

W tym roku uczelniany konkurs jest organizowany po raz trzeci. Zgłoszono 30 projektów w trzech kategoriach konkursowych. Jury, któremu przewodniczył prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr wybrało z każdej kategorii po 5 projektów do finałowego etapu. Oprócz wcześniej wymienionych znalazły się w nim również:

Badania i potencjał naukowy

  • Nie taki patent straszny – Ewa Szczepankiewicz, Piotr Otręba, Elżbieta Biały, Anna Meissner, Katarzyna Paprzycka.

Kształcenie i popularyzacja nauki

  • Nova Hub – Brian Nziza, Mark Ogembo, Wayne Foromozo, Frederic Abdallah.

Społeczność i zrównoważony rozwój

  • Move PWr – Monika Magdziak-Tokłowicz, Jakub Osóbka, Jakub Staudt, Dawid Linek.

Zgodnie z harmonogramem do końca kwietnia liderzy i liderki projektów muszą nadesłać rozszerzone opisy, które na początku maja zaprezentują podczas specjalnych spotkań przed jury i społecznością uczelni. Mają one zawierać charakterystykę działania, lokalizację, kosztorys i harmonogram.

Następnie finałowe pomysły oceni społeczność uczelni poprzez głosowanie, które potrwa od 12 do 18 maja. Zwycięskie projekty trzeciej edycji konkursu Polytechnica Nova poznamy do 23 maja. Najlepsze i wykonalne projekty będą realizowane dzięki środkom z funduszu własnego uczelni lub pozyskanym z zewnętrznych źródeł.

Dzięki dwóm poprzednim edycjom konkursu odrestaurowana została już sala kinowa DKF „Politechnika” i powstało interdyscyplinarne laboratorium wykorzystującego narzędzia biometryczne Let’s GO.

Zapisz się na WITletter

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję