Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Przyszli specjaliści IT z Zagłębia Miedziowego u nas na wykładach

Data: 25.05.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Ponad 250 uczniów klas informatycznych ze szkół średnich, współpracujących z KGHM przyjeżdża na WIT, by zdobywać wiedzę o cyfryzacji, cyberbezpieczeństwie i rozwoju nowoczesnych technologii.

„Cyfrowa przyszłość Miedzi” to nowy program edukacyjny KGHM dla uczniów szkół ponadpodstawowych z Zagłębia Miedziowego oraz województwa lubuskiego. Przyszli specjaliści IT w ramach współpracy miedziowego holdingu i naszego wydziału przyjeżdża na WIT na serię wykładów dotyczących cyfryzacji, cyberbezpieczeństwa, rozwoju nowoczesnych technologii.

Na początek współpracę podjęło 8 szkół z Legnicy, Lubina, Polkowic, Głogowa, Bolesławca i Wschowy. Projekt ze strony KGHM koordynuje oddział miedziowej spółki, Centralny Ośrodek Przetwarzania Informacji (COPI).

KGHM stawia na IT

Celem programu przygotowanego przez zespół COPI jest zapewnienie rozwoju uczniów szkół ponadpodstawowych w zawodach, w których kompetencje cyfrowe są niezbędne. Branża IT w ostatnim czasie wyszła na pozycję lidera zarówno w kontekście potrzeb pracodawców, jak i pod względem atrakcyjności wynagrodzeń.

– KGHM proponuje uczniom program, który pozwoli m.in. zwiększyć nasz wpływ na kształtowanie lokalnego rynku specjalistów IT. W takiej spółce jak KGHM wykorzystywanie technologii cyfrowych to już codzienność. Chcemy zachęcić młodych ludzi do odkrywania tego świata z nami. Uczestnicy projektu będą mieli szanse na wizyty w oddziałach spółki, praktyki czy staże – mówi Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Prezes KGHM dodał, że liczy oczywiście na to, że przyszli absolwenci szkół objętych programem zasilą w przyszłości załogę miedziowej spółki.

Adam Bugajczuk, zastępca dyrektora naczelnego COPI podkreśla, że program to korzyść dla wszystkich. – Zapewniamy uczniom nabycie specjalistycznych kompetencji zawodowych i możliwość powiązania teorii z praktyką. Mają szanse sprawdzić swoje umiejętności w realnych warunkach – mówi Adam Bugajczuk.

Program „Cyfrowa przyszłość Miedzi” skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych: techników, w których funkcjonują klasy o profilu informatycznym oraz liceów ogólnokształcących z kierunkami ścisłymi – przyszłymi potencjalnymi studentami kierunków informatycznych. Chęć współpracy z KGHM wykazało już 8 szkół, to jest ok. 250 uczniów.

Młodzież na WIT

Oprócz specjalistów z COPI program swoimi autorytetami wesprą również kadry oraz studenci Politechniki Wrocławskiej i Akademii Wojsk Lądowych im. T. Kościuszki we Wrocławiu.

Naukowcy z WIT chętnie dzielą się wiedzą z uczniami klas informatycznych. Przygotowali dla przyszłych informatyków zajęcia i wykłady, konferencje naukowe oraz seminaria z udziałem ekspertów.

kucharski_lacznik.jpg– Staramy się przyciągać zdolną młodzież na nasz wydział i Politechnikę – mówi prof. Andrzej Kucharski, dziekan WIT. – Ponieważ współpraca ze szkołami jest wielowątkowa i dotyczy zarówno wielu szkół, jak i wielu ścieżek współpracy, uznaliśmy (jako władze wydziału), że warto, aby te prace koordynował doświadczony nauczyciel akademicki. Dlatego nad organizacją wykładów czuwa dr. inż Jacek Mazurkiewicz – świetny organizator i nauczyciel uwielbiany przez młodzież.

Warto przypomnieć, że w 2019 roku dr inż. Jacek Mazurkiewicz wygrał plebiscyt Radia LUZ na najsympatyczniejszego wykładowcę we Wrocławiu.

W ramach programu „Cyfrowa przyszłość Miedzi” 13 maja uczniowie z Zagłębia Miedziowego brali udział w wykładach mgr inż. Tomasza Serafina pt. „Mechanizmy przetwarzania obrazów" i dr. inż. arch. Tomasza Zamojskiego pt. „Skaner 3D". Natomiast w najbliższą sobotę, 27 maja młodzież będzie wysłucha wykładów dr. inż. Piotra Ciskowskiego pt. „Sieci neuronowe bez tajemnic" oraz dr. inż. Tomasza Szandały pt. „Problem wyjaśnialności w sieciach neuronowych".

Program wpisany w trend PWr

– Program „Cyfrowa Przyszłość Miedzi” zaproponowany przez KGHM wpisuje się w trend współpracy Politechniki Wrocławskiej ze szkołami ponadpodstawowymi. Spotkania wykładowe i prezentacje prowadzone przez pracowników WIT są z jednej strony dobrą okazją by młodzież poznała specyfikę wydziału i obszary badań, którymi się zajmujemy, a z drugiej zobaczyła, że studiowanie, to już inny sposób przekazywania wiedzy, zdobywania umiejętności czy kompetencji niż kiedyś. Na naszym wydziale różnorodność podejmowanych wyzwań naukowych i praktycznych jest ogromna. Mamy się czym – w interesujący dla młodego odbiorcy sposób – chwalić – opowiada dr inż. Jacek Mazurkiewicz, pełnomocnik dziekana ds. współpracy ze szkołami ponadpodstawowymi.

Dodał, że naukowcy WIT postarają się, aby spotkania były prowadzone zarówno przez znanych i doświadczonych wykładowców, ale i naszą akademicką młodzież. Dzięki temu uczniowie będą mieli okazję zdobyć wiedzę ale i poznać kadrę prowadzącą zajęcia ze studentami.

mazurekiewicz_kubek.jpg– Mam nadzieję, że dzięki temu młodzież kończąc szkoły ponadpodstawowe dokona świadomego wyboru ścieżki kształcenia akademickiego – oczywiście z nadzieją, że skieruje swe kroki na WIT, a sama „transformacja z ucznia w studenta” przebiegnie łagodnie i da dużo satysfakcji – mówił dr Jacek Mazurkiewicz.

Program „Cyfrowa Przyszłość Miedzi” ma charakter pilotażowy, a po wakacjach wystartujemy z nowymi zajęciami dla młodzieży z zakresu:

  • inteligentnego przetwarzania danych,
  • przetwarzania obrazów,
  • systemów wbudowanych i mikrokontrolerów,
  • projektowania i programowania układów cyfrowych,
  • przetwarzania języka naturalnego,
  • sztucznej inteligencji,
  • systemów wspierających analizę
  • danych medycznych,
  • danologii,
  • Internetu rzeczy.

Liczymy też, że młodzież zainteresuje się dokonaniami studenckich kół naukowych, które dobrze funkcjonują na WIT.

Poniżej krótkie kulisy z tego wydarzenia. Więcej podobnych możecie obejrzeć na wydziałowym TikToku.  

Zapisz się na WITletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję