Logowanie

 

Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Cybertron – cyfrowa rywalizacja na PWr – wyniki AKTUALIZACJA

Data: 22.10.2022

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Dwudziestu młodych informatyków z Polski i Czech rywalizowało w zawodach poświęconych cyberbezpieczeństwu. Uczniowie musieli pokonywać kolejne informatyczne łamigłówki i zadania, aby zdobyć cyfrowe flagi. To wszystko w ramach zespołowej gry „Cybertron”, która odbyła się na Politechnice Wrocławskiej.

Zdjęcie zbiorcze„Cybertron” to zespołowa gra sprawdzająca umiejętności informatyczne i zdolności kreatywnego rozwiązywania problemów z zakresu cyberbezpieczeństwa i infrastruktury krytycznej. Jej celem jest budowanie świadomości zagrożeń, jakie mogą czyhać w sieci, nauka radzenia sobie z nimi i ewentualne ich likwidowanie bez szkody dla użytkownika. Zawody wspólnie zorganizowała: Politechnika Wrocławska, nasz wydział, Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Marcin Krzyżanowski– Wydarzenie pozwala na rozwijanie współpracy regionalnej, ale też zwiększa świadomość na temat cyberbezpieczeństwa. Ta kwestia zawsze była niezmiernie ważna, ale teraz nabiera szczególnego znaczenia. Chcemy promować te zagadnienia i dawać uczniom szansę rozwijania swoich umiejętności w środowisku najlepszych specjalistów i ekspertów. Być może w przyszłości to właśnie wy będziecie chronić nasze regiony i instytucje przed cyfrowymi zagrożeniami – mówił podczas uroczystego otwarcia zawodów Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek woj. dolnośląskiego.

Rywalizacja została podzielona na dwie części. Najpierw uczestnicy brali udział w grze terenowej, w trakcie której musieli odnaleźć ukryte na terenie kampusu PWr hasła i instrukcje. Wskazówki przydały im się w kolejnym etapie, czyli części informatycznej związanej z cyberbezpieczeństwem.

Zdjęcie grupowe Team PWr

Etap informatyczny złożony był z kilku zadań typu CTF (Capture the flag) z zakresu m.in. sieciowości, kryptografii czy bezpieczeństwa stron sieciowych. Celem graczy bylo pokonywanie cyfrowych przeszkód i znalezienie określonego ciągu znaków, który pomogły zidentyfikować sprawców ataku hakerskiego.

– Dwa tygodnie temu mieliśmy kryzysową sytuację za naszą zachodnią granicą, gdy z powodu awarii łączności zatrzymały się niemieckiego koleje. Ta sytuacja pokazuje, że zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem są dziś niezwykle istotne. To, czym będziecie się zajmować w trakcie „Cybertronu”, dotyka nas wszystkich – podkreślił dr inż. Piotr Górski, prorektor ds. studenckich PWr.

W zawodach udział wzięło dziesięciu uczniów z dolnośląskich szkół oraz dziesięcioro z Kraju Kralovohradeckiego, którzy byli najlepsi w przeprowadzonych wcześniej eliminacjach.

prof. Andrzej Kucharski– W tych zawodach to uczniowie są najważniejsi. Na studia przychodzi do nas młodzież ze szkół średnich, bardzo różnych i z całego kraju. Podejrzewam, że w Czechach jest tak samo. Na dobrych uczelniach wybieramy najlepszych spośród nich. Tylko tacy się dostają, bo najczęściej o jedno miejsce walczy więcej osób. Tym razem jest odwrotnie. Mamy tutaj uczniów, o których to my musimy zabiegać. Liczę, że nam się to uda i zachęcam – studiujcie u nas – powiedział prof. Andrzej Kucharski, dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PWr.

W stworzenie scenariusza gry i niektórych zadań zaangażowani byli m.in. studenci z koła naukowego White Hats oraz uczniowie z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PWrJakub Żojdzik, Rafał Włodarczyk, Grzegorz Jagielski i Maciej Opaliński, którzy zwyciężyli w poprzedniej edycji zawodów w Czechach.Uczniowie ALO– Poprzedni finał był bardzo ciekawy, bo mieliśmy do czynienia z symulacją informatyczną elektrowni atomowej i mogliśmy zobaczyć, jak działa hakowanie urządzeń przemysłowych. Wszystko miało jednak charakter warsztatów, a tym razem zawody polegają na rywalizacji – mówi Rafał Włodarczyk. – Sama idea propagowania konkursów informatycznych oraz przybliżania nas do tego, co dzieje się w branży, jest świetnym pomysłem i czymś, czego brakuje w codziennej edukacji – dodaje.

Uczniowie ALO przygotowali trzy zadania, pomagali szukać błędów w pozostałych wyzwaniach, a w trakcie zawodów będą pełnić funkcję mentorów dla pozostałych uczestników.

– Konkurs będzie miał formę symulacji, która pozwoli uczestnikom wcielić się w rolę pracowników firmy zajmującej się bezpieczeństwem. Jednym z kluczowych elementów będzie przydzielanie właściwych zadań osobom, które mają umiejętności, by sobie z nimi poradzić. Daje to wgląd w rzeczywiste warunki pracy – podkreśla przed rozpoczęciem Jakub Żojdzik.

Zwycięzców gry poznaliśmy w niedzielę. Najlepiej z cyfrowymi wyzwaniami poradzili sobie Danylo Kharchenko i Wojciech Szydło z Elektronicznych Zakładów Naukowych Technikum nr 10 i Liceum Ogólnokształcącego nr 6 we Wrocławiu, którzy pracowali z czeską parą Mykola Bondar i Lukáš Hájek.

Drużyna Blue TeamKolejny etap zawodów zaplanowano za dwa tygodnie w Czechach, a za rok w Polsce. Do zobaczenia.

zdjęcie grupowe

Zapisz się na WITletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję