XIV Krajowe Warsztaty Kompatybilności Elektromagnetycznej rozpoczęły się dzisiaj na Politechnice Wrocławskiej. Na konferencji spotykają się naukowcy, pracownicy laboratoriów kompatybilności, przedsiębiorcy i przedstawiciele urzędów związani z branżą EMC.
XIV Krajowe Warsztaty Kompatybilności Elektromagnetycznej potrwają trzy dni. Jak co roku jest to okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń na gruncie zarówno badawczym, jak i przemysłowym oraz prawnym. Na konferencję, która miała swoje początki 25 lat temu, przyjeżdża obecnie około 250–280 osób. Głównymi organizatorami wydarzenia są pracownicy Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej (LKE) oraz Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki na WIT, a współorganizatorami Instytut Łączności – PIB oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej.
– Jednym z najważniejszych celów warsztatów EMC jest popularyzowanie wiedzy z zakresu szeroko pojętej problematyki kompatybilności elektromagnetycznej (EMC) oraz wymiana wiedzy i jej transfer pomiędzy środowiskiem akademicko-naukowym, a jednostkami badawczymi i przemysłem – mówi Artur Florek z Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej. – Warsztaty EMC nie są typową konferencją naukową. Oprócz prezentacji i referatów, prowadzone są praktyczne pokazy technik pomiarowych wraz z ich omówieniem, a także badania porównawcze, przedstawiane są nowe metody i stanowiska badawcze. Dużym zainteresowaniem cieszą się także panele dyskusyjne.
Będą typowo szkoleniowe warsztaty, na które jest duże zapotrzebowanie. Dotyczą one m.in. podstaw kompatybilności elektromagnetycznej – ABC EMC dla osób, które rozpoczynają prace w tej branży. Będą też warsztaty dotyczące eliminacji zaburzeń elektromagnetycznych w układach zasilaczy i stosowania elementów przeciwzakłóceniowych w układach elektronicznych. W programie jest też wystąpienie na temat badań EMC i zmian normalizacyjnych dla układów pracujących w systemach, w których wykorzystywane są duże prądy i napięcia DC (systemy magazynowania energii, systemy przekształtników, ładowarki itp.). Będą też praktyczne warsztaty z pomiarów z wykorzystaniem analizatorów sieci i oscyloskopów.
Podczas konferencji będzie też mowa o zagadnieniach związanych z oddziaływaniem pól elektromagnetycznych na urządzenia i systemy, wprowadzaniu nowych metod badawczych, związanych z oddziaływaniem pól bliskich z punktu widzenia badań EMC i oddziaływania na środowisko pracy. Kolejna grupa tematów poruszanych na konferencji dotyczy systemów radiokomunikacyjnych, w tym systemów 5G.
– Ważnym wątkiem jest aspekt prawny, w tym praktyczna wiedza, jak przygotowywać i prowadzić dokumentację – dodaje Artur Florek. – Gościmy osoby z międzynarodowych gremiów normalizacyjnych, gdzie powstają normy i wymagania standaryzacyjne, które musimy spełniać w laboratoriach i które muszą spełniać firmy produkujące i wdrażające urządzenia i rozwiązania elektroniczne.
Podczas konferencji będą też stoiska firm produkujących urządzenia elektroniczne, pomiarowe, systemy radiowe i radiokomunikacyjne.