Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Strategia Politechniki na ostatniej prostej

Data: 27.04.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Strategia uczelni na lata 2023-2030 została przedstawiona Senatowi Politechniki Wrocławskiej. Głosowanie nad jej przyjęciem zaplanowano za miesiąc, na posiedzeniu w maju. Następnie dokument zostanie oficjalnie przedstawiony całej społeczności uczelni.

strategia_min.jpg

Dotychczas z nową strategią miały okazję zapoznać się władze PWr oraz Rada Uczelni. Swoje uwagi zgłosili również szefowie rad dyscyplin, dziekani i pełnomocnicy rektora, Samorząd Studencki, Rada Doktorantów a także kierownictwo Studium Języków Obcych, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

– Zależało nam na tak szerokich konsultacjach, aby strategia była dokumentem, z którym utożsamiać się będzie cała społeczność uczelni – zaznacza prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki.

Mapa drogowa dla uczelni

Prace nad przygotowaniem nowej Strategii Politechniki Wrocławskiej, która określa najważniejsze cele i wyzwania stojące przed uczelnią, trwają od czerwca 2021 r. Przeprowadzone zostały m.in. badania obrazu PWr wśród pracowników, studentów i doktorantów, a także analiza SWOT. Sformułowano także misję, wizję i wartości Politechniki Wrocławskiej.

Zdjęcie rektora prof. Arkadiusza WójsaKolejnym etapem prac były konsultacje i rozmowy z całą społecznością akademicką.  Spotkania te pomogły wyłonić inicjatywy i projekty strategiczne realizowane na naszej uczelni. Bardzo dziękuję za zaangażowanie pracowników, doktorantów i studentów – mówi rektor Wójs. Nie bez znaczenia były także uwagi merytoryczne i doradztwo Komitetu ds. Planowania i Realizacji Strategii Politechniki Wrocławskiej.

Główne prace w projekcie – analizy, badania i sformułowanie wniosków – zostały wykonane przez zespół Liderów Zmian, dziewiętnastoosobową grupę pracowników naukowych i administracyjnych, których pracą kierowała prof. Katarzyna Tworek, dziekan Wydziału Zarządzania.

Nowe perspektywy rozwoju

Kluczowe dla sformułowania ostatecznego kształtu dokumentu miały niedawno ogłoszone wyniki ewaluacji naukowej dyscyplin prowadzonych na uczelni. Jej wyniki – tak korzystne dla Politechniki Wrocławskiej – pozwalają na ambitniejsze plany strategiczne.

Przyjęcie Politechniki do sieci uniwersytetów europejskich, do konsorcjum Unite! w lipcu 2022 r. również miało wpływ na kształt powstającej strategii w kilku z kluczowych obszarów strategicznych, od kształcenia przez badania i innowacje po społeczność.

Podobnie ważny strategicznie jest zamiar uruchomienia kierunku lekarskiego i organizacja nowego wydziału. Nauki medyczne – nowa dyscyplina na uczelni także ma swoje miejsce w nowej strategii.

 Bez wpisania tych istotnych dla przyszłości uczelni elementów strategia byłaby niepełna, stąd musieliśmy poczekać na złożenie wniosku o uruchomienie studiów na kierunku lekarskim i ostateczną ocenę naszych dyscyplin przez MEiN – wyjaśnia prof. Wójs.

W maju Senat PWr będzie głosował nad przyjęciem dokumentu liczącego 30 stron. Po jego zatwierdzeniu planowane są spotkania społeczności, które mają przybliżyć założenia, cele oraz działania związane z realizacją nowej strategii Politechniki Wrocławskiej.

Zapisz się na WITletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję