Miłosz Chojecki z naszego wydziału znalazł się w składzie Narodowej Reprezentacji Akademickiej na rok akademicki 2024/2025. Nasz student trenuje łucznictwo olimpijskie. To wieloletni reprezentant kraju w tej dyscyplinie.
Utalentowany łucznik
Miłosz Chojecki skończył na WIT informatykę algorytmiczną. Będzie kontynuować u nas edukację na kierunku sztuczna inteligencja. Student trenuje też łucznictwo olimpijskie. To wieloletni członek kadry narodowej Polskiego Związku Łuczniczego w tej dyscyplinie.
– Łucznictwo to tak naprawdę połowa mojego życia. Zacząłem trenować w wieku 11 lat. Dużo się na pewno dzięki temu sportowi nauczyłem. Stałem się dużo bardziej samodzielny. Musiałem dużo wyjeżdżać do różnych krajów. Na zawodach walczyłem z ciągłym stresem. Rywalizacja jest na bardzo wysokim poziomie – mówi student WIT i łucznik Miłosz Chojecki.
Student WIT jest wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski. Brał też udział w łuczniczych mistrzostwach świata, Europy oraz reprezentował nasz kraj w ramach zawodów łuczniczego Pucharu Świata.
– Zawsze chciałem pojechać na Igrzyska Olimpijskie. Następne są w Los Angeles 2028 roku. Może się uda. A jak nie to warto podkreślić. że w łucznictwie nie ma za bardzo ograniczenia wiekowego. Można mieć ponad 40 lat i dalej jeździć na igrzyska – podkreśla.
Wsparcie dla sportowca
Nasz student Miłosz Chojecki znalazł się w składzie Narodowej Reprezentacji Akademickiej na rok akademicki 2024/2025. To projekt prowadzony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Powstał, by wspierać finansowo organizację dodatkowych zajęć dla studentów i studentek realizujących karierę sportową.
– Mówimy tu o stu godzinach opłaconych przez ministerstwo, które mogę wykorzystać na uczelni na indywidualne zajęcia z prowadzącymi. To jest o tyle dobre, że jak mnie nie ma na studiach to mogę sobie nadrobić materiał. Czy powtórzyć go do egzaminu indywidualnie – mówi Chojecki.
– Jest mi to potrzebne. Jako przykład mogę podać 2022 rok. Wyglądało to tak, że na zajęciach byłem tydzień, a kolejny mnie nie było i tak na przemian. Cały semestr przegapiłem praktycznie. Nawet nie miałem 50 procent obecności, bo cały czas wyjeżdżałem, wiec to pomaga na pewno w takich sytuacjach – dodaje.
W ramach piątej edycji reprezentacji ministerstwo przyznało wsparcie dla 35 uczelni, w tym Politechniki Wrocławskiej.
W programie mogą wziąć udział uczelnie publiczne i niepubliczne, posiadające co najmniej 200 studentów studiów stacjonarnych, na których studiują zawodnicy szkolenia olimpijskiego, medaliści igrzysk olimpijskich, igrzysk europejskich, mistrzostw świata seniorów i mistrzostw Europy seniorów, uniwersjad i akademickich mistrzostw świata oraz studenci-sportowcy z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedosłyszące i studenci sportowcy posiadający klasy sportowe – mistrzowską międzynarodową i mistrzowską.