Studentki z WIT zwyciężyły w konkursie Akademia Biznesu ABi 2024

Data: 21.06.2024

Laureaci konkursu wraz z jury

Karolina Ossuch i Oliwia Borkowska z naszego wydziału zajęły pierwsze miejsce w konkursie Akademia Biznesu ABi 2024 organizowanego przez Wydział Zarządzania. Nasze studentki zwyciężyły dzięki projektowi HerbDoktor. Gratulujemy!

W ramach ABi kilkuosobowe grupy studentów ze wszystkich wydziałów mogą zgłaszać swoje pomysły na rozwijanie inicjatyw biznesowych. Następnie pod czujnym okiem prowadzących, doskonalą swój pomysł na start biznesu. Ostatnim krokiem jest prezentacja projektu podczas gali finałowej.

Projekty ocenia jury, w którym zasiadają przedstawiciele Rady Społecznej Wydziału Zarządzania, czyli praktycy z takich firm jak Capgemini, Credit Suisse, Volvo, Santander, EY, QAD, Polsko-Amerykańska Szkoła Biznesu, Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz władz wydziału.

Zwyciężczynie konkursu

Prezentacje konkursowe trwają tylko 10 minut, a następnie każdy zespół wpada w krzyżowy ogień pytań przedsiębiorców, którzy próbują oszacować powodzenie projektu studenckiego na rynku.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyły studentki WIT  – Karolina Ossuch i Oliwia Borkowska. Przedstawiły projekt „HerbDoktor”, czyli wprowadzenia na rynek urządzenia do samodzielnego przygotowywania domowych leków, maści i naparów zdrowotnych.

– Wzięcie udziału w konkursie było spontanicznym pomysłem. Ja mam doświadczenie w prowadzeniu projektów i pracuję w przychodni, a Oliwka interesuje się sportem i zdrowiem. Obydwie studiujemy Inżynierię systemów i postanowiłyśmy spróbować razem coś stworzyć. Trochę czasu nam zajęło wymyślenie odpowiedniego pomysłu. W końcu musiał być to plan na innowacyjny biznes technologiczny! Stworzenie zarysu naszej idei nie było trudne, dopiero później zaczęła się prawdziwa zabawa – opowiada Karolina Ossuch.

Zgodnie z ich założeniami, HerbDoktor byłby wyposażony w bibliotekę składników i receptur, co pozwalałoby na tworzenie różnych specyfików w zależności od potrzeb użytkownika. Sam odmierzałby, mieszał i podgrzewał składniki. Byłby też podłączony do aplikacji, w której każdy zarejestrowany użytkownik miałby przypisanego lekarza, weryfikującego składniki i zezwalającego na tworzenie bardziej zaawansowanych naparów, leków itd.

abi_zdj.jpeg

Aplikacja miałaby też zawierać informacje o dawkowaniu, interakcjach z innymi lekami oraz potencjalnych skutkach ubocznych. Co jak podkreślają autorki projektu, pozwalałoby na zapewnienie bezpieczeństwa i skuteczności.

Studentki widzą też potencjał na rozwój aplikacji, która mogłaby zawierać kalendarz przypominający o regularnym stosowaniu leków, monitorowanie postępów i generowanie raportów, do których dostęp miałby przypisany lekarz.

Autorki projektu zaznaczają też, że bardziej zaawansowane składniki (potrzebne do tworzenia skomplikowanych specyfików) dostępne byłyby w aptece, ale urządzenie pozwoliłoby na zmieszanie również naturalnych składników takich jak imbir, cytryna, mięta pieprzowa, lawenda itd. – do np. domowego naparu na przeziębienie.

Zdaniem laureatek konkursu takiego urządzenia nie ma jeszcze na rynku  – większość podobnych rozwiązań nie jest zautomatyzowanych i nie oferuje wszystkich wymienionych funkcji na raz. A dodatkowo HerbDoktor byłby dostosowany także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – np. oferując opcję głosową dla osób niedowidzących.

– Kiedy zaczęłyśmy zagłębiać się w tajniki zakładania swojego biznesu oraz produkcji samego produktu, okazało się żeby móc stworzyć takie urządzenie, trzeba spełnić naprawdę wiele wymagań i jest to bardzo złożony proces. W pewnym momencie siedziałyśmy dniami i nocami, żeby idealnie opracować nasz projekt. Wierzyłyśmy w nasz pomysł, jednak konkurencja była naprawdę na wysokim poziomie. Kiedy już dostałyśmy informacje o wygranej, byłyśmy bardzo zaskoczone. Jesteśmy ogromnie dumne, że udało nam się doprowadzić nasz projekt do końca i zostałyśmy wyróżnione na tak wspaniałym konkursie. Wiemy, że droga do faktycznej komercjalizacji naszego produktu jest jeszcze daleka, ale mamy nadzieję, że wiele nauczymy się na Tech Campie, w którym weźmiemy udział, dzięki wygranej! – mówi studentka WIT.

Nagrodami w konkursie były bilety na wydarzenie Deep Tech Camp, a także nagrody rzeczowe i godziny konsultacji z mentorami biznesowymi.

Projekty w ABi oceniali: Łukasz Jaworski (LTB), Mariusz Koczwara (ADP Polska) i Alina Musiał (Volvo).