Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Studia jako możliwość rozwoju – inauguracja roku akademickiego 2024/2025 na WIT

Data: 11.10.2024

inauguracja-01.jpg– Popatrzcie na studia jako na możliwość rozwoju i czas, który ma Was przygotować do kariery, a nie do zawodu – mówił prof. Andrzej Kucharski, dziekan WIT do studentów I roku.

Nowy rok akademicki 2024/2025 został zainaugurowany w czwartek, 10 października. W uroczystości w auli PWr wzięli udział przedstawiciele władz wydziału, szefowie katedr i studenci, głównie ci, który rozpoczynają naukę na WIT. Powitał ich prof. Andrzej Kucharski, dziekan WIT, który w przemówieniu powitalnym poprosił młodych ludzi, by zastanowili, po co przyszli na uczelnię.

inauguracja-68.jpg– Po co Wam studia? Po to, żeby uzyskać dyplom? Moim zdaniem to jest słaba motywacja. Dyplom to tylko dokument, który poświadcza coś i przydaje się w poszukiwaniu pracy, ale nie studiuje się dla dyplomu – przekonywał prof. Andrzej Kucharski. – Studia po to, żeby zdobyć zawód? To też jest motywacja wątpliwa. W tym momencie nasze zajęcia, nasza wiedza, nasze umiejętności, które staramy się z Wam przekazać, strasznie szybko się zdezaktualizują. Za chwilę świat pójdzie do przodu, szczególnie ta branża, do której Państwo wkraczacie, zmienia się bardzo szybko. Gdy skończycie studia, wszystko będzie inne niż teraz. W związku z tym oczekiwanie, że studia przygotują Was do konkretnej pracy, do konkretnego zawodu, jest skazane na porażkę. Przede wszystkim macie się rozwijać i nauczyć myśleć. Popatrzcie na studia jako na możliwość rozwoju i czas, który ma Was przygotować do kariery, a nie do zawodu. Wszystkiego dobrego!

inauguracja-53.jpg

Niezmienniki w zmieniającym się świecie

O tym, jak konkretnie uczelnia wspiera studentów na drodze ich rozwoju, mówił prof. Paweł Wachel, prodziekan ds. studenckich.
– Chciałbym zwrócić Waszą uwagę na dwa niezmienniki w kontekście studiów, czyli na rzeczy, które się nie zmieniają, mimo że świat się zmienia. Pierwszy dotyczy sfery społecznej i skupia się na budowaniu prawdziwych, zdrowych, autentycznych relacji międzyludzkich – tłumaczył prof. Paweł Wachel.

– Na studiach oprócz zdobywania wiedzy, macie okazję budować prawdziwe, autentyczne, zdrowe relacje międzyludzkie – i do tego Was gorąco zachęcam. Będziemy się starali Wam w tym pomoc. Drugi niezmiennik niezależny od technologii i zmian, które zachodzą w świecie, to jest dążenie do pogłębionego rozumienia narzędzi, które Państwo będziecie w przyszłości wykorzystywać. Istnieje pokusa, żeby wykorzystać dany algorytm sztucznej inteligencji, zrobić, wykonać, zapomnieć. Uważam, że warto rozumieć narzędzia, którymi będziecie się Państwo posługiwać, i które będziecie tworzyć.

inauguracja-56.jpg

KN „Neuron” zaprasza

Jak co roku na inauguracji WIT studenci mieli okazję poznać bliżej jedno z kół naukowych działających na wydziale. W tym roku Paweł Dzikiewicz zaprezentował Koło Naukowe Neuroinformatyki „Neuron”. Przedstawił cele koła, sukcesy i projekty, które ono realizuje.m.in. Bore no More, MindStride, BrainBoard czy Neurobeat.

inauguracja-32.jpg

–  Wspomniałem o naszych projektach, osiągnięciach, ale koło to nie tylko praca, koło to także miejsce, w którym możemy nawiązywać nowe znajomości, nowe przyjaźnie, spotkać ludzi, którzy także podzielają nasze pasje – mówił Paweł Dzikiewicz, prezes KN „Neuron”. – Tak samo dbamy o pracę w kole, jak i o integrację, aby tworzyć zgraną i przyjazną społeczność.

Szef „Neuronu” wspomniał też o rekrutacji do koła, którym kieruje: – Zapraszamy do naszego koła.  Poszukujemy szczególnie grafików do zespołu promocyjnego, entuzjastów sztucznej inteligencji, ale także osoby, które interesują się robotyką, czy też grami komputerowymi – wyliczał Paweł Dzikiewicz. – Zapraszamy szczególnie studentów pierwszego roku, zapewniamy okres wdrożeniowy. Wymagamy jedynie podstaw programowania, w zakresie sztucznej inteligencji oraz działania interfejsów mózg – komputer będziemy prowadzić szkolenia.

Wezwania do podejmowania wyzwań

Do wykorzystania czasu studiów na rozwój osobisty zachęcał też pierwszaków Szymon Matyja, przewodniczący Samorządu WITa. Wcześniej jednak zaznaczył, że Politechnika Wrocławska to wyjątkowa uczelnia.  

inauguracja-25.jpg

– Gdybym miał podzielić proces edukacyjny, powiedziałbym, że ma on dwie składowe: twardą i miękką. Twarda to wszystko, o czym możemy pisać w curriculum, i pod tym względem jesteśmy niesamowitymi szczęściarzami – zauważył szef wydziałowego samorządu. – Mamy przywilej uczyć się razem z naszymi wykładowcami, laborantami, którzy są prawdziwymi pasjonatami i osobami, które funkcjonują w świecie nauki i korzystają z jej metod. Co to dla nas znaczy? Gdy zestawiam to, co mamy tutaj, z tym, co mają moi przyjaciele, znajomi z innych uniwersytetów technicznych, to znaczy tyle, że każda nasza sekunda prawdziwego wysiłku włożonego w naszą naukę liczy się razy dwa, właśnie dzięki tym osobom. Dlaczego zaczynam od tego? Żeby móc zbudować rzeczywisty kontrast. Dlatego, że to, co my dostajemy od uczelni, to duża rzecz, którą powinniśmy się nauczyć wykorzystywać, ale oprócz tego jest cały inny świat, w którym możemy się zanurzyć jako studenci.

inauguracja-92.jpgSzymon Matyja zaapelował też do młodszych kolegów, by nie poprzestali na uczeniu się.

– Druga, miękka sfera procesu edukacyjnego to jest cała przestrzeń, w którą możemy się zanurzyć i poznawać w niej samych siebie poprzez soczewki nowych hobby, nowych przyjaciół, nowych miejsc – przekonywał przewodniczący samorządu WITa. – Dzisiaj występuję tu po to, by zachęcić Was do działalności w naszym samorządzie studenckim, ale też przedstawić małe wezwanie do tego, byście sami podejmowali nowe wyzwania i trudne decyzje. Byście poznawali nowe rzeczy, przekraczali granice, które dotychczas wydawały się niemożliwe do przekroczenia i poznawali nowe, wartościowe osoby. Nie ma na to lepszego czasu w życiu niż teraz. Korzystajmy z niego!

Nagrodzeni studenci

Podczas inauguracji wręczone zostały też Nagrody Dziekana za zaangażowanie i wkład w rozwój Wydziału Informatyki i Telekomunikacji w roku akademickim 2023/2024. Otrzymali je:

•    Miłosz Chojecki    (Informatyka algorytmiczna)
•    Bartłomiej Gawryszuk (Informatyka techniczna)
•    Paulina Korus (Informatyka techniczna)
•    Miłosz Mosur (Cyberbezpieczeństwo)
•    Jakub Piotrowski (Inżynieria systemów)
•    Wiktor Sadowy (Sztuczna inteligencja)
•    Mateusz Zubrzycki (Informatyczne systemy automatyki).

inauguracja-40.jpgNatomiast Wyróżnienia Dziekana za zaangażowanie i wkład w rozwój Wydziału Informatyki i Telekomunikacji w roku akademickim 2023/2024 otrzymali:

•    Hubert Burzyński (Informatyka stosowana)
•    Piotr Dębicki (Cyberbezpieczeństwo)
•    Paweł Dzikiewicz (Informatyka stosowana)
•    Konrad Karanowski (Sztuczna inteligencja)
•    Jakub Karpowicz (Cyberbezpieczeństwo)
•    Magdalena Kochańska (Cyberbezpieczeństwo)
•    Damian Raczkowski (Informatyka techniczna)
•    Paulina Szulc (Informatyczne systemy automatyki)
•    Joanna Turkiewicz (Cyberbezpieczxeństwo).

inauguracja-38.jpg


Serdecznie gratulujemy nagrodzonym studentom.

inauguracja-15.jpg

Coś dla ciała, ducha i umysłu

Wykład inauguracyjny pt. „SEN – kluczowy element dobrego zdrowia i droga do sukcesu” wygłosiła dr n. med. Aleksandra Karykowska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Terapeutka bezsenności przypomniała o tym, jak ważny jest sens dla zdrowia i dla procesu uczenia się.  

Wykład można obejrzeć na naszym koncie YouTube
Zapisz się na WITletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję