Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Stypendium ministra dla Bartosza Brejny, studenta WIT

Data: 28.03.2025

bre_bar-12.jpgBartosz Brejna, student Informatyki Stosowanej otrzymał stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego na rok akademicki 2024/2025. To jednorazowe wsparcie w wysokości 17 tys. zł przyznane za znaczące osiągnięcia. Stypendystami ministra zostało w sumie 13 studentów PWr. Gratulujemy!

Laureat z WIT studiuje na drugim roku inżynierki na Informatyce Stosowanej. Stypendium ministra nauki otrzymał za swoje osiągnięcia z pierwszego roku studiów. Przeprowadził on badania naukowe nad nienadzorowanym uczeniem maszynowym.

– Można to porównać do rozpoznawania przez lekarza czy ktoś jest chory na grypę. Jest zbiór objawów, jakie przedstawiają dane osoby. A zadaniem programu jest tak przeanalizować te różne cechy, żeby podzielić ten zbiór na grupy o spójnej charakterystyce – tłumaczy Bartosz Brejna, stypendysta ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Student zaprezentował swoje badania na międzynarodowej konferencji ICCCI 2024 (International Conference on Computational Collective Intelligence). Zostały one też opublikowane przez niemieckie wydawnictwo Springer w książce z serii Lecture Notes in Artificial Intelligence.

– Sama publikacja i konferencja to coś dużego, ale stypendium ministra dodaje niemało powagi do tego, co się zrobiło. Dostać je to wielka przyjemność i zaszczyt. To najlepsza nagroda za moją ciężką pracę i zaangażowanie. Otrzymane pieniądze wydam na swój rozwój. A życie pokaże czy stypendium będzie przepustką do czegoś. Na razie studiuję. Na wakacje znalazłem staż w Dropboxie, obejmujący wyjazd do Stanów Zjednoczonych – mówi laureat.

Zdaniem dr. hab. inż. Adrianny Kozierkiewicz, prof. uczelni, która jest opiekunem Bartosza Brejny w programie „Wybitnie uzdolnieni na Politechnice Wrocławskiej”, otrzymanie stypendium ministra nauki to ogromne wyróżnienie i powód do dumy.

– To dowód ciężkiej pracy, determinacji oraz wyjątkowych osiągnięć. Jako opiekun cieszę się, że talent i zaangażowanie Pana Bartosza zostały docenione na tak wysokim szczeblu. To także motywacja do dalszego rozwoju i inspiracja dla innych studentów naszego kierunku informatyka stosowana – podkreśla opiekunka.

bre_bar-06.jpg

Nie spoczął na laurach

Program „Wybitnie uzdolnieni na Politechnice Wrocławskiej” oferuje młodym talentom możliwości rozwoju. Uczestnicy mają szansę na indywidualną pracę z tutorem, który wprowadza ich w świat badań naukowych. Bartosz Brejna dołączył do niego jako laureat Olimpiady Informatycznej.

– Od początku wykazywał duże zainteresowanie pracą naukową. Ten program mógł stanowić istotne wsparcie w zdobyciu przez niego stypendium ministra. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Pan Bartosz otrzymał je już na wczesnym etapie edukacji – zauważa prof. Kozierkiewicz.

Bartosz Brejna został objęty programem także na drugim roku studiów. Z młodszym kolegą podjął się jeszcze bardziej zaawansowanych badań w celu opracowania metody wykrywania choroby Alzheimera na podstawie obrazów rezonansu magnetycznego. Według Alzheimer's Association, w 2024 roku aż 200 000 Amerykanów poniżej 65. roku życia cierpiało na tę chorobę we wczesnym stadium. Z kolei inne statystyki pokazują, że liczba zlecanych badań obrazowych stale rośnie. Do 2033 roku szacowany jest niedobór nawet 42 000 radiologów.

– Lubię robić coś, co widać, że działa i może pomóc ludziom. To główny powód, dlaczego studiuję informatykę, czemu programuję. Czy jest to mały program, który pomoże w księgowości czy są to badania, które prowadziliśmy w tym roku akademickim, pomagające rozpoznawać Alzheimera. W ich przypadku też udało nam się osiągnąć sukces, który dopiero zostanie oceniony – mówi Bartosz Brejna.

Otrzymane rezultaty posłużyły bowiem do przygotowania kolejnej publikacji naukowej. Zgłoszono ją na konferencję ICCCI, która tym razem będzie organizowana w Wietnamie.

– Zgłosiliśmy to do sesji specjalnej, która obejmuje rozwój właśnie takich rozwiązań e-health, czyli mówimy o wpływie technologii na medycynę – dodaje.

Teraz trwa oczekiwanie. Jeśli organizatorzy konferencji przyjmą zgłoszenie, Bartosz zostanie na nią zaproszony.

Trzynaścioro wspaniałych z PWr

Jak Informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – rektorzy przedstawili 1101 wniosków o przyznanie stypendium ministra za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe na rok akademicki 2024/2025.

Wnioski oceniał zespół doradczy, który liczył 55 członków reprezentujących wszystkie dyscypliny naukowe i artystyczne. Aby zapewnić studentkom i studentom równy dostęp do stypendiów przyjęto zasadę, że w danej dyscyplinie rekomendowano przyznanie nie więcej niż 18 stypendiów (z wyjątkiem osiągnięć sportowych – nie więcej niż 36 stypendiów).

Minister przyznał stypendium 398 studentkom i studentom, w tym 13 z Politechniki Wrocławskiej. Oprócz studenta WIT Bartosza Brejny 17 tys. zł jednorazowego wsparcia otrzymali:

• Ignacy Berent (Wydział Podstawowych Problemów Techniki, kierunek inżynieria biomedyczna),
• Wojciech Michalczuk (Wydział Matematyki, kierunek matematyka),
• Paweł Mordeja (Wydział Architektury, kierunek architektura),
• Konrad Niewiadomski (Wydział Zarządzania, kierunek inżynieria zarządzania),
• Nikola Rybarczyk (Wydział Podstawowych Problemów Techniki, kierunek fizyka techniczna),
• Jakub Siuda (Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, kierunek elektronika i telekomunikacja),
• Natalia Stelmach (Wydział Chemiczny, kierunek biotechnologia),
• Barbara Sznyrowska (Wydział Mechaniczno-Energetyczny, kierunek odnawialne źródła energii),
• Piotr Tokarczyk (Wydział Podstawowych Problemów Techniki, kierunek inżynieria kwantowa),
• Paweł Wójcik (Wydział Mechaniczny, kierunek mechanika i budowa maszyn),
• Jakub Wroński (Wydział Podstawowych Problemów Techniki, kierunek fizyka techniczna),
• Sara Zielińska (Wydział Chemiczny, kierunek chemia i inżynieria materiałów).

Zapisz się na WITletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję