Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Troje studentów z WIT na prestiżowych stażach zagranicznych!

Data: 16.01.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Doktoranci ze Szkoły Doktorskiej PWr wyjadą wkrótce na staże do renomowanych uczelni i ośrodków naukowych całego świata. Dzięki udziałowi w projekcie InterDocSchool będą współpracować z zespołami badawczymi z USA, Portugalii, Włoch, Danii oraz Estonii. Wydział Informatyki i Telekomunikacji będzie reprezentować troje laureatów

doktoranci_szd_plaskie.jpg

To czwarta grupa młodych badaczy z PWr, która wyjedzie na zagraniczny staż dzięki projektowi InterDocSchool. Projekt finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach konkursu „Ster – Umiędzynarodowienie szkół doktorskich” zakłada jeszcze jeden nabór, który zaplanowano na maj 2023 r.

W sumie z takiej możliwości skorzysta 30 osób. Organizowane przez Szkołę Doktorską PWr wyjazdy trwają jeden lub trzy miesiące.

Nasz wydział będą reprezentować:

Dominika Kunc dominika_kunc_pwr.png

  • miesięczny staż na University of Southern California (USA).

Już od studiów magisterskich zajmuje się zastosowaniem sztucznej inteligencji w rozpoznawaniu emocji z sygnałów fizjologicznych zbieranych za pomocą urządzeń noszalnych (np. smartwatchy).

Szczególnie skupiam się na aplikacji modeli uczenia maszynowego w życiu codziennym – wyjaśnia Dominika Kunc, która wszystkie badania prowadzi w zespole Emognition pod opieką prof. Przemysława Kazienki oraz dr. inż. Stanisława Saganowskiego (obaj z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji).

Na swój staż wyjedzie do Los Angeles na University of Southern California, gdzie będzie współpracować z zespołem SAIL (Signal Analysis and Interpretation Lab). Pod kierownictwem prof. Shrikanth (Shri) Narayanan pracują w nim światowej klasy naukowcy specjalizujący się zarówno w informatyce afektywnej, jak i przetwarzaniu sygnałów. Zajmie się tam opracowaniem metod głębokiego uczenia w zagadnieniu uczenia samonadzorowanego (self-supervised learning) sygnałów fizjologicznych.

– Celem będzie utworzenie reprezentacji tych sygnałów, które zostaną potem wykorzystane jako dane wejściowe do modelu uczenia maszynowego służącego do rozpoznawania emocji – wyjaśnia Dominika Kunc. – Dzięki uzyskanym reprezentacjom możliwe stanie się też opracowanie metod uczenia nienadzorowanego, co w efekcie pozwoli zidentyfikować stany fizjologiczne powiązane z afektem (w szczególności z emocjami).

Aleksandra Knapińskaaleksandra_knapinska_pwr.png

  • miesięczny staż na Politecnico di Torino (Włochy).

W swojej pracy doktorskiej, pod kierunkiem prof. Krzysztofa Walkowiaka i dr. inż. Piotra Lechowicza (obaj z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji) zajmuje się metodami optymalizacji wielowarstwowych sieci optycznych uwzględniających aplikacje.

Skupiam się na stworzeniu wspomaganych technikami uczenia maszynowego algorytmów alokujących różne rodzaje ruchy w sieci, biorąc pod uwagę ich specyficzne wymagania, np. dotyczące dopuszczalnych limitów opóźnień czy konieczności szyfrowania – mówi Aleksandra Knapińska.

Na wyjazd do Politecnico di Torino zdecydowała się, ponieważ pracuje tam światowej klasy zespół zajmujący się wykorzystaniem technik uczenia maszynowego do problemów związanych z sieciami optycznymi.

Swój pobyt we Włoszech rozpocznie od wygłoszenia seminarium podsumowującego dotychczas uzyskane wyniki. – Otworzy to dyskusję nad dalszymi kierunkami badań, w tym analizą trendów widocznych w wynikach symulacji i ulepszeniem proponowanych algorytmów optymalizacji sieci – mówi Aleksandra Knapińska. – Planujemy też pracować nad wykorzystaniem sieci optycznych w praktyce, by stworzyć połączenie o niskim opóźnieniu pomiędzy Wrocławiem i Turynem i zorganizować koncert na odległość – wyjaśnia doktorantka.

Bartosz Perzbartosz_perz_pwr.png

  • trzymiesięczny staż na University of Southern California (USA).

Jego praca doktorska, pisana pod kierunkiem prof. Przemysława Kazienki (Wydział Informatyki i Telekomunikacji) dotyczy rozpoznawania emocji z sygnałów fizjologicznych m.in. EKG, fotopletyzmogramów, potliwości skóry.

– Wykorzystuję do tego metody uczenia maszynowego, w szczególności architektury głębokie, które są w stanie znaleźć istotne cechy sygnału w sposób automatyczny – mówi Bartosz Perz, który skupia się na projektowaniu takich architektur, zwłaszcza na potrzeby personalizowanego rozpoznawania emocji, czyli modeli potrafiących dopasować się do konkretnej osoby lub grupy osób.

Na miejsce swojego stażu wybrał University of Southern California w Los Angeles, a dokładnie Signal Analysis and Interpretation Laboratory (SAIL). Laboratorium tym kieruje prof. Shrikanth Narayanan, ekspert w zakresie pracy z sygnałami fizjologicznymi i dźwiękiem, zwłaszcza wykorzystywania ich do rozpoznawania stanów emocjonalnych. – Laboratorium to posiada sprzęt niezbędny do wykonywania obliczeń nad rozpoznawaniem emocji oraz zbiory danych zebranych w życiu codziennym, które umożliwiają tworzenie i testowanie rozwiązań nakierowanych na zastosowanie poza laboratorium – wyjaśnia nasz doktorant.

W USA zajmie się opracowaniem nowych sposobów personalizacji rozpoznawania emocji z użyciem modeli uczenia maszynowego oraz zagadnieniami poprawnego testowania takich dopasowanych do człowieka lub grupy osób modeli. – Wierzę, że praca z prof. Narayananem i jego zespołem pozwoli mi na poszerzenie moich kompetencji w zakresie przetwarzania sygnałów oraz tworzenia rozwiązań przeznaczonych do wnioskowania z nich – mówi Bartosz Perz.

Oprócz reprezentantów WIT, na staże wyjadą również studenci Politechniki Wrocławskiej z innych wydziałów. Więcej informacji na temat laureatów można przeczytać tutaj.

Projekt, na który nasza uczelnia otrzymała wsparcie w wysokości prawie 2 mln zł od NAWA, obejmuje – oprócz staży zagranicznych – także stypendia dla najlepszych doktorantów, którzy realizują swój doktorat we współpracy międzynarodowej, organizację szkół letnich i zimowych, wykłady zagranicznych naukowców czy też organizację nowych kursów. Łączny budżet projektu to 2,2 mln zł.

To kolejne działanie, które ma poprawić mobilność akademicką młodych badaczy na PWr. Ich pobyt w zespołach renomowanych naukowców ma też zaowocować długotrwałą współpracą z tymi często wiodącymi jednostkami badawczymi w dziedzinach i tematach komplementarnych do tych, jakimi nasi badacze zajmują się na PWr.

Zapisz się na WITletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję