Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Ula Małecka liderką dostępności na WIT

Data: 07.02.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Pracownicy i pracowniczki PWr odebrali nominacje na uczelnianych Liderów Dostępności. W gronie 37 liderów znalazła się Ula Małecka z naszego wydziału. To grupa angażująca się w propagowanie idei dostępności, której zadaniem jest wspieranie osób ze szczególnymi potrzebami w jednostkach Politechniki Wrocławskiej.

0602-10.jpgNominacje liderzy odebrali z rąk prof. Arkadiusza Wójsa, rektora PWr, dr hab. inż. Katarzyny Jach, prof. PWr, pełnomocniczki rektora ds. osób z niepełnosprawnością oraz Krzysztofa Pedy, prezesa Stowarzyszenia „Twoje Nowe Możliwości”, które szkoliło liderów.

Liderem dostępności na WIT została Ula Małecka, która kieruje Zespołem ds. Promocji i Kontaktów z Interesariuszami.0602-19.jpg

urszula.malecka@pwr.edu.pl
tel. +48 725 256 156
budynek Technopolis C-16, parter, pokój BA1

– Oferuję pomoc osobom z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami. Jestem otwarta na potrzeby takich osób. Postaram się wspierać ale nie wyręczać. Zapraszam do kontaktu osobistego, telefonicznego lub mailowego – informuje liderka.  

Szkolenia ukończyło 37 osób, które wspólnie z prof. Jach i Anną Zgrzebnicką z Zespołu ds. Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami (Dział Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami) tworzą Zespół Liderów Dostępności.

Są w nim przedstawiciele wszystkich wydziałów uczelni – zarówno naukowcy, jak i pracownicy administracji. Zadaniem zespołu jest m.in. wspieranie osób ze szczególnymi potrzebami oraz podejmowanie i wspieranie działań zwiększających dostępność Politechniki Wrocławskiej na wydziałach i w innych jednostkach/komórkach organizacyjnych uczelni.

– Cieszę się, że państwa grupa jest tak liczna – podkreślał prof. Arkadiusz Wójs w czasie uroczystości wręczenia nominacji. – Osoby ze szczególnymi potrzebami to znacznie większa część uczelni niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Dlatego tak ważne jest, byśmy tworzyli dobry system wsparcia. To ważny fundament wspólnoty, jaką chcemy, żeby była nasza uczelnia.

Prof. Jach podkreślała natomiast, że zespół już działa: – Mamy bardzo silną grupę. Nie jest tak, że dopiero zaczynamy, ale już pomagamy i wspieramy. Jesteśmy w kontakcie, konsultujemy się, rozwiązujemy problemy. Dużo spraw, którymi zajmujemy się w ostatnim czasie, jest związanych z kryzysami zdrowia psychicznego.

0602-4-2.jpgJak podkreślają liderzy, osoby ze szczególnymi potrzebami to takie, które ze względu na swoje cechy zewnętrzne lub wewnętrzne albo ze względu na okoliczności, w których się znajdują, muszą podjąć dodatkowe działania lub zastosować dodatkowe środki w celu przezwyciężenia bariery, aby uczestniczyć w różnych sferach życia na zasadzie równości z innymi osobami. W m.in. przezwyciężaniu tych barier wspierają ich liderzy dostępności.

0602.jpg

W ostatnich miesiącach członkowie zespołu przeszli szkolenia, na których uczyli się m.in. o dostępnych formach wsparcia na uczelni, trudnościach komunikacyjnych wynikających ze specjalnych potrzeb, projektowaniu uniwersalnym, komunikacji w sytuacjach konfliktowych i kryzysowych czy podstawach WCAG w kontekście dostępności materiałów dydaktycznych. Program szkoleniowy zrealizowano w ramach projektu „Politechnika Nowych Szans”.

Zapisz się na WITletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję