Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Wybitnie uzdolnionych wspierają tutorzy

Data: 04.11.2024

01_prezentacja_plaskie11.jpg

Rekordowe 99 osób zakwalifikowało się do kolejnej edycji projektu „Wybitnie uzdolnieni na Politechnice Wrocławskiej”. O tym, dlaczego warto wziąć w nim udział i co daje współpraca z tutorem nasi studenci opowiadali uczniom szkół średnich podczas konferencji „Debiutanci Nauki”. WIT reprezentował nasz student Bartosz Brejna oraz jego tutorka, dr hab. inż. Adrianna Kozierkiewicz, prof. uczelni. 

– W dwunastu dotychczasowych edycjach programu „Wybitnie uzdolnieni na Politechnice Wrocławskiej” wzięło udział niemal tysiąc osób. Myślę, że za chwilę przebijemy tę granicę. W projekt mamy już zaangażowanych ponad 100 tutorów, a mogą w nim wziąć m.in. udział laureaci ogólnopolskich olimpiad i konkursów oraz osoby, które miały wyróżniające się wskaźniki rekrutacyjne – mówił w trakcie konferencji prof. Kamil Staniec, prorektor ds. kształcenia. – Trzeba podkreślić, że laureaci to nie są przypadkowe osoby. Do tego programu nie można się prześliznąć, tutaj trzeba się dostać niełatwą drogą – dodał.

bsa__20211207_2079.jpgW tym roku do programu wybrano 99 osób, aż o 15 więcej niż przed rokiem. Zdecydowana większość to absolwenci liceów, a najwięcej laureatów studiuje na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji. Wszyscy mogli liczyć na wsparcie w postaci:

  • stypendium w wysokości od 500 do 900 zł miesięcznie,
  • miejsca w domu studenckim,
  • opieki tutora.

Dla młodych ludzi to właśnie współpraca z tutorem od rozpoczęcia studiów jest jedną z największych zalet programu. Dzięki niej mogą szybko zostać włączeni do prac naukowo-badawczych na uczelni. Do tej pory z tej opcji skorzystało ok. 350 osób.

– Tutoring to w tym wypadku formuła nauczania, w której nauczyciele wprowadzają swoich wychowanków w świat badań. Nic tak szybko nie rozwija, jak możliwość angażowania się w projekty badawcze, udział w konferencjach i przygotowanie pierwszych publikacji naukowych – zaznaczył prof. Kamil Staniec.

ad_koz-01.jpg

Podczas zorganizowanej już po raz czwarty konferencji „Debiutanci Nauki” biorący udział w programie studenci z PWr, opowiadali o wynikach swoich badań prowadzonych po okiem opiekunów naukowych. Podzielili się też swoimi doświadczeniami z uczniami współpracujących z uczelnią szkół opowiadając o tym, jakie szanse daje indywidualna praca z tutorem.

Bartosz Brejna z naszego wydziału opowiedział o nowej metodzie inicjalizacji algorytmu k-średnich. Tutorką naszego studenta jest dr hab. inż. Adrianna Kozierkiewicz, prof. uczelni z Katedry Informatyki Stosowanej

brejna_2.jpg

Jego praca pt. „The New K-Means Initialization Method” powstała w ramach programu „Wybitnie Uzdolnieni na Politechnice Wrocławskiej". Z tego też powodu powodu student drugiego roku Informatyka stosowanej uczestniczył w międzynarodowej konferencji ICCCI 2024: 16th International Conference on Computational Collective Intelligence, która w dniach 9-11 września odbyła się w Lipsku w Niemczech. 

W trakcie konferencji „Debiutanci Nauki" Kostiantyn Stambulskyi z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów mówił o miniaturowym analizatorze gazów oraz innych zastosowaniach światła w mikrosystemach (dr hab. inż. Tomasz Grzebyk, prof. uczelni), Alicja Musiał i Katarzyna Wilczewska z W12 zaprezentowały projekt „Od proszku do biorobota - druk 3D z kompozytów” (tutorka dr inż. Karolina Laszczyk), a Paweł Nowak z Wydziału Matematyki przedstawił analizę porównawczą algorytmów uczenia maszynowego w kontekście predykcji klasy emisyjności CO2 pojazdów (tutor dr inż. Adam Zagdański).

brejna_1.jpgW trakcie spotkania dr hab. inż. arch. Joanna Jabłońska, prof. uczelni z Wydziału Architektury wygłosiła także prelekcję „Dlaczego współczesna architektura jest fajna?”.

Zapisz się na WITletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję