Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Zapisz się na DFN i trenuj umysł razem z nami!

Data: 06.09.2024

Grafika DFN na PWr - zdjęcie

Około 400 wydarzeń przygotowała Politechnika Wrocławska, w tym WIT, w ramach XXVII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W programie przewidziano wykłady, warsztaty, pokazy eksperymentów, a także debatę oksfordzką i spotkania z pasjonatami różnych dziedzin nauki.

Pracownicy WIT zapraszają na pięć wydarzeń.

drapala_dfn-3.jpgDlaczego komputery i sztuczna inteligencja lubią algebrę liniową na warsztatach wyjaśni dr inż. Jarosław Drapała. Naukowiec tak zapowiada te zajęcia: - Gdy grasz, obraz na ekranie nieustannie się zmienia: przesuwa, obraca, zmniejsza bądź zwiększa. Gdy poprosisz odpowiednie narzędzie ze sztuczną inteligencją na pokładzie, otrzymasz wygenerowany sztucznie obrazek lub tekst odpowiadający na Twoje potrzeby opisane w zapytaniu (ang. prompt). Lwia część obliczeń wykonywanych przez komputery na potrzeby wymienionych zastosowań to metody algebry liniowej, wykładanej na każdej uczelni technicznej. Proponuję Ci przyjazne dla ucznia szkoły średniej, interaktywne wprowadzenie do algebry liniowej. Wystarczy, że znasz dodawanie i mnożenie i masz ochotę posmakować, jak się studiuje uczelni technicznej.

Foliarstwo w służbie łączności – zbuduj własną antenę reflektorową do routera Wi-Fi to zajęcia, które poprowadzą mgr inż. Adam Jeżak, Robert Borowiec, Piotr Jopek, Damian Kaliszuk, Maciej Macko, Michał Stojke. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak wykorzystać folię aluminiową do poprawienia Internetu bezprzewodowego w domu i czy można zastosować zasadę działania anteny do łączności satelitarnej do uzyskania większego zasięgu.

Fizyka nurkowania to wykład dr. inż. Mirosława Kozłowskiego dla wszystkich zainteresowanych nurkowaniem. Będzie to prezentacja zjawisk fizycznych zachodzących podczas nurkowania z akwalungiem, roli poszczególnych elementów wyposażenia nurka oraz fizjologicznych reakcji organizmu nurka w warunkach podwyższonego i zmieniającego się ciśnienia zewnętrznego.

Wolna probabilistyka i jej zastosowania. Czym jest ta młoda, bo powstała w latach 80. XX wieku, dziedzina matematyki, podczas wykładu przedstawią mgr Patrycja Hęćka, dr hab. Wiktor Ejsmont. Wyjaśnią termin wolnej niezależności. Opowiedzą o rozkładach Wignera oraz Marchenko-Pastura (wolny rozkład Poissona). Zaprezentują definicję wolności, stosując ideę wolnych kumulantów oraz mieszanych momentów.

Nieskończony wszechświat czy pączek z dziurką? Ten warsztat poprowadzą dr inż. Ewa Frączek, dr Adrian Lewandowski. Jak wielki jest Wszechświat? Jak pokonać ogromne odległości w przestrzeni międzygwiezdnej? Może Wszechświat jest zakrzywiony i nie będziemy musieli długo podróżować przez jego pustkę? Na te pytania odpowiedzą prowadzący. Uczestnicy warsztatów będą mogli też sami skonstruować nieskończony wszechświat i zapoznać się z jego topologią. Zobaczą też inne problemy topologii – czyli matematykę bez liczb i jej zastosowania.

W klimacie olimpijskim

Uczestnicy DFN - zdjęcieTegoroczna impreza odbywa się pod hasłem „Trenuj umysł”. Motto odnosi się nie tylko do Igrzysk Olimpijskich, które niedawno zakończyły się w Paryżu, lecz także do setnej rocznicy zdobycia przez Polaków pierwszych medali olimpijskich oraz ustanowionego przez parlament RP Roku Polskich Olimpijczyków.  

Dolnośląski Festiwal Nauki na Politechnice Wrocławskiej potrwa od 14 do 20 września. W tym czasie uczestnicy będą mieli okazję odwiedzić nasze laboratoria i sale wykładowe, spotykając się z naukowcami i poznając osiągnięcia współczesnej nauki. Nie zabraknie wykładów, warsztatów i pokazów związanych z technologią druku 3D, ochroną środowiska, energią oraz niekonwencjonalnym zastosowaniem plazmy. 

Swoje najnowsze projekty zaprezentują też koła naukowe, które zajmują się m.in. robotami podwodnymi, łazikami marsjańskimi i elektrycznymi motocyklami.  

Nasza uczelnia będzie miała też swoje stoisko w Miasteczku Naukowym, które w sobotę, 14 września, stanie na Polach Marsowych. W planach są gry edukacyjne, zabawy, konkursy z nagrodami i szereg warsztatów oraz pokazów. Miasteczko będzie otwarte w godz. 10-15. 

Debata oksfordzka o rywalizacji w sporcie 

Debata oksfordzka - zdjęcieTradycyjnie już nasza uczelnia organizuje jedną z imprez wiodących DFN – debatę oksfordzką. To publiczna dyskusja kierująca się ściśle określonymi zasadami, a uczestniczy w niej młodzież licealna. Tym razem w szranki na słowa i argumenty staną uczniowie z II Liceum Ogólnokształcące im. Piastów Śląskich z Wrocławia oraz Liceum Ogólnokształcące im. Olimpijczyków Polskich w Długołęce. 

Hasło tegorocznej debaty brzmi: „Fair play czy tylko play: o rywalizacji w sporcie” i dotyczy idei szlachetnej, sportowej rywalizacji w duchu fair play w dobie międzynarodowej komercjalizacji sportu. 

Debacie przysłuchiwać się będzie rada mędrców, w której zasiądą rektorzy oraz naukowcy z wrocławskich uczelni. Rolę Marszałka Debaty, który czuwa nad jej przebiegiem i przestrzeganiem reguł, po raz pierwszy pełnić będzie Justyna Janus-Konarska, językoznawca i medioznawca, współprowadząca programu „Słownik polsko@polski” w TVP Polonia z prof. Janem Miodkiem 

Debata odbędzie się w poniedziałek, 16 września, w auli PWr (bud. A-1, wybrzeże Wyspiańskiego 27), początek o godzinie 11. 

Wielki finał z Tomaszem Rożkiem 

Eksperymenty w czasie DFN - zdjęcieDolnośląski Festiwal Nauki zakończy się w piątek, 20 września, uroczystą galą w auli Politechniki Wrocławskiej. Gościem specjalnym będzie Tomasz Rożek – czołowy polski popularyzator nauki, doktor fizyki, autor książek, programów telewizyjnych i radiowych. Znany z kanału YouTube „Nauka. To Lubię”, na którym w przystępny sposób opowiada o najistotniejszych zagadnieniach popularnonaukowych z niemal wszystkich dziedzin, od podstaw fizyki i chemii po astronomię.  

Udział w festiwalowych imprezach jest bezpłatny, ale na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy. 

Szczegółowy program wydarzeń DFN na Politechnice Wrocławskiej: 

Zapisz się na WITletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję