Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Zmierz się z hakerami w grze o CyberTron

Data: 24.05.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

image00036.jpeg

Hakerzy przejęli portal lokalnej redakcji i sparaliżowali jego pracę. Sytuację może uratować międzynarodowy zespół młodych informatyków. Tak wygląda scenariusz gry CyberTron organizowanej wspólnie przez Politechnikę Wrocławską i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. 

Konferencja prasowa - zdjęcieCyberTron to zespołowa gra dla uczniów szkół średnich sprawdzająca umiejętności informatyczne i zdolności kreatywnego rozwiązywania problemów z zakresu cyberbezpieczeństwa i infrastruktury krytycznej. Jej celem jest budowanie świadomości zagrożeń, jakie mogą czyhać w sieci, nauka radzenia sobie z nimi i ewentualne ich likwidowanie bez szkody dla użytkownika. 

– To unikalny konkurs, który ma zachęcić młodych ludzi do szerszego poznania nowoczesnej informatyki i zagadnień związanych z cyberbezpieczeństwem. To także znakomita okazja do nauki pracy w międzynarodowym zespole – podkreśla prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. 

W pierwszej edycji imprezy udział wzięło dwudziestu uczniów ze szkół Dolnego Śląska i Kraju Kralovohradeckiego, którzy okazali się najlepsi w przeprowadzonych wcześniej eliminacjach. Uczniowie musieli pokonywać kolejne informatyczne łamigłówki i zadania, aby znaleźć sprawców ataku hakerskiego.  

– Współpraca międzynarodowa jest jednym z najważniejszych elementów całego konkursu. Przygotowując to wydarzenie nie tylko zacieśnianym więzy pomiędzy naszymi regionami, ale dajemy też młodym ludziom możliwość poznania rówieśników z innych krajów – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego. – Zdecydowaliśmy, że należy rozszerzyć formułę konkursu. W związku z tym w finale tej edycji będziemy także gościć uczniów i nauczycieli ze Słowacji – dodał. 

Atak hakerów na redakcję 

img_2520__kopia.jpgTegoroczna fabuła gry zakłada zablokowanie przez hakerów portalu internetowego jednej z lokalnych redakcji. Atak sprawia, że nie można publikować nowych wiadomości, konta redakcyjne pracowników są zablokowane. Trzeba zatem dotrzeć do czytelników portalu w tradycyjny sposób, czyli za pośrednictwem gazety papierowej. Dziennikarze muszą napisać informacje, złożyć i wydać gazetę, a następnie rozdać ją „z ręki” mieszkańcom miasta. 

Gra – prowadzona w języku angielskim – będzie się składać z zadań terenowych, które odbędą się na kampusie Politechniki Wrocławskiej oraz z części informatycznej. Zawodnicy będą musieli odnaleźć wiadomości, hasła, instrukcje oraz wykonać zdjęcia, które przydadzą się do dalszej rozgrywki. 

Część informatyczno-programistyczna będzie się składać z kilku zadań typu CTF (capture the flag). Zawodnicy w 4-5 osobowych zespołach będą mieli do dyspozycji stanowiska komputerowe, na których muszą pokonywać kolejne przeszkody i zdobywać „flagi”. 

– W trakcie konkursu uczestnicy będą musieli m.in. znaleźć lukę, która pozwoliła hakerom zdobyć system redakcji oraz spróbować sobie poradzić z zaszyfrowanymi dyskami. Z kolei gra terenowa pozwoli młodzieży poznać kampus naszej uczelni – wyjaśnia dr inż. Mateusz Tykierko, zastępca dyrektora Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego PWr. – W przygotowanie zadań angażujemy także finalistów poprzednich konkursów i staramy się tym samym budować całą społeczność osób zainteresowanych cyberbezpieczeństwem – dodaje. 

kampaniapwr_2023_baner_750_x100_1.jpg

Zapisy trwają 

Eliminacje do konkursu w formule online zaplanowano w dniach 17-18 czerwca, w finał odbędzie się w terminie 26-28 września na Politechnice Wrocławskiej. Zgłoszenia przyjmowane są do 14 czerwca na stronie http://cybertron.edu.pl/.

Finał odbędzie się pod okiem specjalistów z WCSS i Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PWr. 

– Na naszym wydziale prowadzimy kierunek cyberbezpieczeństwo cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony kandydatów i jesteśmy bardzo zainteresowani propagowaniem informacji z tego zakresu. Przy okazji chcemy tez zachęcić młodych ludzi, żeby wybrali studia właśnie na Politechnice Wrocławskiej. Być może dotyczy to w mniejszym stopniu młodzieży z Czech i Słowacji, ale kto wie – ich również do nas zapraszamy – mówił prof. Andrzej Kucharski, dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji. 

image00003__kopia.jpgOrganizatorami zawodów są Politechnika Wrocławska, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wydział Informatyki i Telekomunikacji PWr oraz Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe

Zapisz się na WITletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję