§ 1 Informacje ogólne
- Zgodnie z Ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz Regulaminem Studiów Politechniki Wrocławskiej student ma prawo do indywidualnej organizacji studiów (IOS).
- Zgodnie z Regulaminem Studiów Politechniki Wrocławskiej § 29. ust. 1 IOS dotyczy studentów:
1. studiujących w ramach programów międzynarodowych,
2. studentów szczególnie wyróżniających się w nauce,
3. studentek w ciąży,
4. studentów będących rodzicami,
5. studentów z niepełnosprawnościami. - IOS nie jest równoznaczna ze:
1. zwolnieniem studenta z uczestnictwa w zajęciach dydaktycznych,
2. zmniejszeniem wymagań wobec studenta co do zakresu czy poziomu z przedmiotów przewidzianych programem studiów,
3. zmniejszeniem wymagań etapowych określonych dla danego etapu studiów. - W ramach IOS student może starać się o:
1. zmianę formy uczestnictwa w zajęciach,
2. zmianę organizacji sesji egzaminacyjnej,
3. indywidualizację planu studiów,
4. uczęszczanie na dodatkowe przedmioty wynikające z planu studiów (m.in. realizacja przedmiotów awansem), o ile nie są one przedmiotami przypisanymi do specjalności,
5. indywidualne podejście do form zaliczenia przedmiotów,
6. w przypadku wskazań zdrowotnych wydłużenie czasu egzaminu. - IOS jest przyznawana na jeden, określony we wniosku, cykl dydaktyczny. Wyjątek stanowią przypadki określone w §1 ust. 2 pkt. 3–4 niniejszej procedury.
- Rozstrzygnięcie dziekana dotyczące przyznania IOS i czasu jej trwania jest odnotowywane w systemie teleinformatycznym.
- W ramach IOS student jest zobowiązany do uprzedniego uzgodnienia i zatwierdzenia formy zaliczenia przedmiotów z koordynatorem/opiekunem przedmiotu.
- Student składa w Dziekanacie Wydziału wniosek o IOS zgodny z załącznikiem nr 1.
- W przypadkach, o których mowa w §1 ust. 2 pkt. 2–5, student dołącza do wniosku tabelę zawierającą wykaz form zaliczenia przedmiotów uzgodnionych z koordynatorami/opiekunami przedmiotów, zgodną z załącznikiem nr 2 oraz tabelę wszystkich przedmiotów realizowanych w danym cyklu dydaktycznym, zgodną z załącznikiem nr 3.
- W tabeli w załączniku nr 2 student powinien uwzględnić te przedmioty, w przypadku których ubiega się on o zmiany w organizacji studiów. Brak opinii koordynatora/opiekuna przedmiotu oznacza, że student jest zobowiązany uczestniczyć w zajęciach na zasadach ogólnych.
- Pozostałe dokumenty, które student winien złożyć, omówione zostały w zasadach dotyczących konkretnych przypadków, o których mowa w §1 ust. 2.
§ 2 Studenci studiujący w ramach programów międzynarodowych
- Rekrutacja w ramach programu Erasmus odbywa się raz do roku i dotyczy wszystkich wyjazdów planowanych na następny rok akademicki.
- Rekrutacja prowadzona jest wspólnie przez Dział Współpracy Międzynarodowej (DWM) i Wydział. Harmonogram rekrutacji na dany rok akademicki, z aktualnie obowiązującymi terminami, jest corocznie udostępniany na stronie DWM.
- W ramach wymiany międzynarodowej tworzona jest Indywidualna Organizacja Studiów w oparciu o Indywidualny Plan Studiów (IPS) wynikający z różnic między przedmiotami na uczelniach wyższych.
- Procedura uzyskania zgody na wyjazd w ramach programu Erasmus jest opisana na stronie Wydziału.
- Uzyskanie zgody na wyjazd w ramach programu Erasmus jest równoznaczne z uzyskaniem zgody na IOS w oparciu o wcześniej uzgodniony IPS.
- Student wraz z dokumentami, o których mowa w §1 pkt 8, składa zatwierdzony wniosek o wyjazd w ramach programu Erasmus.
§ 3 Studenci szczególnie wyróżniający się w nauce
- Studentem wyróżniającym się w nauce może być każdy student, który spełnia poniższe przesłanki:
- w cyklu dydaktycznym (semestrze akademickim) poprzedzającym cykl dydaktyczny (semestr akademicki), w którym student stara się o IOS, uzyskał średnią ocen minimum 4,80
- w dotychczasowym toku studiów uzyskał średnią minimum 4,6
- w dotychczasowym toku studiów student nie korzystał z urlopów wynikających z przekroczenia dopuszczalnego deficytu punktowego.
- Student wraz z dokumentami, o których mowa w §1 pkt 8 oraz 9, składa zaświadczenie o średniej ocen oraz opinię opiekuna naukowego.
- Student składa podanie w przerwie międzysemestralnej poprzedzającej cykl dydaktyczny (semestr akademicki), w którym chce uzyskać Indywidualną Organizację Studiów.
- Wniosek o IOS należy złożyć nie później niż do końca pierwszego tygodnia zajęć.
§ 4 Studentki w ciąży oraz studenci będący rodzicami
- Zgodnie z Ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce art. 85.ust. 2 pkt 1 studentce w ciąży i studentowi będącemu rodzicem nie można odmówić zgody na odbywanie studiów na określonym kierunku i poziomie według indywidualnej organizacji studiów do czasu ich ukończenia – w przypadku studiów stacjonarnych.
- Studentka wraz z dokumentami, o których mowa w §1 pkt 8 oraz 9, dołącza do wglądu zaświadczenie od lekarza wraz ze wskazaniem miesiąca planowanego terminu rozwiązania.
- Student wraz z dokumentami, o których mowa w §1 pkt 8 oraz 9, dostarcza do wglądu odpis aktu urodzenia dziecka.
- IOS ze względu na bycie rodzicem może być udzielana studentowi na niepełnoletnie dziecko.
§ 5 Studenci z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami
- Zgodnie z Regulaminem Studiów Politechniki Wrocławskiej w odniesieniu do studentów z niepełnosprawnościami zakres indywidualizacji powinien uwzględniać potrzeby wynikające z ich niepełnosprawności lub szczególnych potrzeb.
- Wniosek o IOS należy złożyć nie później niż do końca pierwszego tygodnia zajęć.
- Student oprócz IOS może starać się o pomoc w sferze dydaktycznej w ramach pracy Działu Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami.