Gabriel Maik, doktorant z naszego wydziału, otrzymał Wyróżnienie I Stopnia w Ogólnopolskim Konkursie Prac Dyplomowych Magisterskich – Master 4 Science 2022. Gratulujemy!
Praca magisterska „Nieparametryczna identyfikacja układów mechanicznych przy pobudzeniu cyklostacjonarnym" powstała na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej i realizowana była pod opieką dr. hab. inż. Grzegorza Mzyka, prof. ucz. z Katedry Automatyki, Mechatroniki i Systemów Sterowania. Jak zadecydowało jury, złożone z przedstawicieli wiodących uniwersytetów w Polsce, partnerów biznesowych konkursu, a także Polskiej Sekcji IEEE – okazała się jedną z najlepszych spośród 84 prac dyplomowych z całej Polski.
Wyróżniony skupił się w swojej pracy dyplomowej na rozwiązaniu problemu identyfikacji systemów Wienera z nieparametrycznymi charakterystykami nieliniowymi przy pobudzeniach ściśle cyklostacjonarnych – procesach stochastycznych, w których funkcja gęstości prawdopodobieństwa zmienia się w sposób periodyczny.
– Wszystko zaczęło się od tego, że prof. Grzegorz Mzyk, otrzymał propozycję od prof. Kainama Thomasa Wonga dotyczącą uogólnienia algorytmów identyfikacji dotychczas opracowanych na naszej uczelni do przypadku pobudzenia cyklostacjonarnego. Z racji, że wtedy już planowałem doktorat w tematyce identyfikacji systemów, to czymś naturalnym było dołączenie do aktualnie prowadzonych badań – opowiada Gabriel Maik
W ramach swojej pracy magisterskiej, Gabriel Maik nie tylko zajął się rozwijanym we współpracy międzynarodowej nieparametrycznym algorytmem identyfikacji, ale także zaproponował swoją własną alternatywną parametryczno-nieparametryczną wersję algorytmu. W trakcie pisania autor zmierzył się z opracowywaniem dowodów formalnych zbieżności algorytmów, przeprowadzaniem eksperymentów na rzeczywistym obiekcie oraz solidnym przeglądem literatury m.in. w celu uzasadnienia tematyki badawczej.
To wszystko wymagało wiedzy i umiejętności z takich dziedzin jak statystyka, algebra i teoria sterowania, a także sporego nakładu pracy i wielogodzinnych eksperymentów, aby rozwiązać szereg niuansów i umożliwić zaadaptowanie opracowanej teorii w praktycznym przykładzie – opisuje laureat.
– Nie liczyłem na jakąkolwiek wygraną, a po wysłaniu pracy nawet nie zaprzątałem sobie głowy terminem rozstrzygnięcia wyników konkursu. Niedługo po tym zupełnie zapomniałem o całej sprawie i przypomniałem sobie o niej dopiero w chwili otrzymania kolejnego maila od organizatorów. Domyślałem się, że dotyczy on wyników konkursu i byłem szczerze zainteresowany, jakie tytuły noszą zwycięskie prace. Okazało się jednak, że moja praca znalazła się wśród najlepszych. Niezwłocznie podzieliłem się tą informacją z promotorem, rodziną i znajomymi – komentuje.
Gabriel Maik ukończył studia na kierunku Mechatronika o specjalności Mechatronika w Systemach Wytwórczych. Tematyka kierunku była związana z nurtem nieparametrycznej identyfikacji systemów rozwijanym przez lata na Wydziale Elektroniki, a obecnie w Katedrze Automatyki, Mechatroniki i Systemów Sterowania na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji.
Laureat konkusu Master 4 Science jest obecnie doktorantem na naszym wydziale, a jego rozprawa stanowi kontynuację badań podjętych w ramach pracy magisterskiej. Jak twierdzi, nie ogranicza się do identyfikacji układów mechanicznych, ale zajmuje się ogólnie systemami nieliniowymi. Temat pracy to „Nieparametryczna identyfikacja systemów nieliniowych przy cyklostacjonarnych sygnałach wejściowych", a promotorami są prof. Grzegorz Mzyk oraz prof. Paweł Wachel.
Konkurs Master 4 Science został zorganizowany przez 4 Science Institute pod patronatem Polskiej Sekcji IEEE oraz GovTech Polska. Partnerami biznesowymi konkursu były firmy Intel Corporation oraz Billon.
Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników to organizacja zrzeszająca naukowców z dziedzin elektrotechniki, elektroniki, telekomunikacji, inżynierii komputerowej, informatycznej i innych specjalistów z dziedzin pokrewnych. Ich podstawowym zadaniem jest ustalane i zatwierdzenia standardów dla urządzeń elektronicznych.
Wręczenie nagród odbyło się na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej podczas 50-lecia Polskiej Sekcji IEEE w dniu 09.12.2022.
Zdjęcia: Polska Sekcja IEEE.