Uczniowie szkół średnich z regionu, ale też bardziej odległych miejsc w Polsce takich jak Rzeszów czy Słupsk pojawili się na Dniu Otwartym na WIT. Wydarzenie cieszyło się dużą frekwencją, za co dziękujemy. Zainteresowanych studiami na naszym wydziale przyciągnęły m.in. takie tematy jak: obliczenia kwantowe, sztuczna inteligencja, tworzenie gier komputerowych czy rozpoznawanie emocji za pomocą sygnałów biometrycznych.
W budynku C-1 uczniów witał Samorząd WITa. Działający w nim studenci kierowali licealistów, którzy pojawili się na Dniu Otwartym do stoisk kierunkowych i kół naukowych. Oprowadzali po kampusie. Odpowiadali też na pytania dotyczące wydziału. – Uczniowie pytają głównie o to czym dany kierunek się charakteryzuje, jakie są różnice między kierunkami. Wokół są specjaliści, którzy im wszystko wyjaśniają. Mamy co robić, jest dużo maturzystów – mówi Monika Świgost z Samorządu WITa.
Studenci z Koła Naukowego Algo pokazywali system, który nazywają Sound Control. Na ich stoisku był instrument klawiszowy. Każdy jego klawisz może zostać przypisany do odpowiednich funkcji klawiatury komputerowej lub działań myszy. Polega to na tym, że za pomocą mikrofonu można sterować komputerem. – Siadamy przed instrumentem, naciskami klawisze, są dźwięki a komputer widzi to jako klawiaturę. Częstotliwości są przetwarzane na sygnały komputerowe. Przygotowaliśmy też grę, na której prezentujemy jak można dzięki temu grać – tłumaczy Igor Olewicz z KN Algo.
Zainteresować sobą przyszłych studentów WIT chciało też Koło Naukowe Solvro – jedno z dwóch strategicznych kół WIT. Zajmuje się tworzeniem oprogramowania w postaci aplikacji webowych i mobilnych jak również sztuczną inteligencją. – Pokazujemy nasze aplikacje. Jest PromoCHATor, Testownik, aplikacja Juwenaliów, ToPWR i wszystkie projekty, które Solvro tworzyło przez lata i wyszły bardzo fajnie. Można z nich korzystać, ułatwiają życie studentom na co dzień. Mamy mnóstwo sekcji, każdy znajdzie coś dla siebie – podkreśla Basia Cząstkiewicz z KN Solvro.
Koło Naukowe Neuroinformatyki Neuron – drugie z naszych strategicznych kół – pokazywało, że neuronauka to coś, co dzieje się teraz, a nie science fiction. Prezentowało swój projekt Neurorun, który wielokrotnie gościł na różnych wydarzeniach i cieszył się dużą popularnością. – To gra, w której za pomocą opaski posiadającej elektrody można przesuwać różnego rodzaju platformy, albo włazy w grze. Postacią się steruje padem, a tym co jest interaktywne sterujemy za pomocą mózgu. W praktyce platforma przesuwa nam się wtedy, kiedy się skupimy. A odsuwa się, jak się rozproszymy. – wyjaśnia Oliwia Borkowska, Koło Naukowe Neuroinformatyki Neuron.
W budynku C-1 prezentowała się też Informatyka Algorytmiczna. Kierunek nakierowany na to, żeby dobrze zrozumieć podstawowe problemy występujące w informatyce. – Oprócz programowania i technologii uczymy rozumienia algorytmów i ich modyfikacji w taki sposób, żeby mogły one w jak najlepszy sposób rozwiązać jakiś problem. Pokazujemy maturzystom, że mamy dobry balans pomiędzy praktyką, a teorią i dużo kursów wybieralnych – mówi Dawid Dworzański, doktorant.
Na stoisku kierunku Sztuczna Inteligencja można było usłyszeć m.in. o zastosowaniu tej dziedziny informatyki, które jest bardzo szerokie. – Podkreślamy, że na naszym kierunku mamy możliwość prowadzenia projektów naukowo-wdrożeniowych, które mogą się kończyć artykułem. Można je też sobie wpisać do portfolio – zaznacza prof. dr hab. inż. Urszulą Markowska-Kaczmar z Katedry Sztucznej Inteligencji. Pośród pytań studentów dało się tu słyszeć pytania o zarobki. – Wydaje mi się, ze zarobki są wysokie. Jak to się będzie utrzymywało trudno powiedzieć – dodaje profesor.
– Sztuczna inteligencja to jest coś co zaczyna wkraczać w nasze życie coraz bardziej. Dużo więcej osób się tym interesuje. Myślę o takim kierunku studiów, jest bardzo interesujący – mówi Martyna, uczennica liceum z Wałbrzycha.
– Taki kierunek jak sztuczna inteligencja daje dużo możliwości, jeśli chodzi o znalezienie pracy. Tak jak wszystkie informatyczne. Na pewno będę brać go pod uwagę – podkreśla Iga, licealistka z Wałbrzycha.
– Jesteśmy na profilu matematyczno-informatycznym. Mamy rozszerzoną informatykę. Politechnika to dla nas uczelnia pierwszego wyboru. Dzień Otwarty jest okazją, do otrzymania odpowiedzi na pytania, które mamy – dodaje Alicja, uczennica wałbrzyskiego liceum.
Podczas Dnia Otwartego na WIT w sali wykładowej 205 budynku C-1 odbywały się wykłady. Ich listę można odnaleźć tutaj.
W Technopolis...
W budynku Technopolis odbywały się laboratoria. Na parterze na zainteresowanych studiowaniem na naszym wydziale czekało kilka stoisk kół naukowych i kierunków. Jednym z nich było stoisko Informatyki Technicznej. – My nie boimy się sprzętu. Uczymy studentów wiedzy programistycznej, używania różnego typu środowisk oraz przetwarzania na przykład danych medycznych. Ale także jak komputery są zbudowane. Jaka jest architektura urządzeń – zaznacza dr inż. Jacek Mazurkiewicz z Katedry Informatyki Technicznej.
Koło Naukowe TRAF-BARAK prezentowało jak działa mocap, technika rejestrowania ruchów osób lub obiektów i przenoszenia ich do postaci cyfrowej. – Mamy specjalny kombinezon. Są punkty na całym ciele i kamery śledzą położenie tych punktów. Potem można przetwarzać to komputerowo i w ten sposób możemy stworzyć model 3D osoby w komputerze. Nakładać jej ruchy na model. To jest wykorzystywane w grach komputerowych. Aktorzy ubierają kombinezony i postacie w grach odtwarzają ich ruchy – wyjaśnia Jędrzej Boruczkowski z Koła Naukowego TRAF-BARAK.
Na parterze Technopolis mogliśmy znaleźć także stoisko Informatyki Stosowanej. Zdaniem Katarzyny Białas, doktorantki z Katedry Informatyki Stosowanej, to kierunek dostarczający różnorodnych narzędzi, które student może wykorzystać tworząc swoje pierwsze projekty informatyczne. – Zapewniamy również wsparcie w budowaniu zespołów. Uczymy studentów kooperacji w zespołach. Mamy zespołowe przedsięwzięcie inżynierskie, które jest unikatowym sposobem u nas realizacji pracy dyplomowej, inżynierskiej – podkreśla.
Informatyczne Systemy Automatyki prezentowały się z nowym Kołem Naukowym Qubit. Jak zauważa jeden z opiekunów koła dr inż. Radosław Idzikowski, to połączenie nie było przypadkowe. – Obliczenia kwantowe coraz szybciej się rozwijają. Będziemy mieć niedługo swój własny komputer kwantowy na PWr. Informatyczne Systemy Automatyki to pierwszy kierunek na naszej uczelni, który będzie mieć elementy obliczeń kwantowych. Na I stopniu będzie kurs wprowadzający do tej tematyki. Na II kursy będą bardziej rozbudowane. Ale jeśli ktoś się już wcześniej interesował obliczeniami kwantowymi nie musi czekać, na 3 czy 4 rok studiów. Może już na 1 roku dołączyć do Koła Naukowego Qubit i w jego ramach uczestniczyć w zajęciach – mówi doktor.
Na piętrze Technopolis było stoisko Koła Naukowego WMS_DEV, które skupia się na tworzeniu i utrzymywaniu aplikacji webowych. – Maturzystów chcemy zachęcić przede wszystkim luźną atmosferą oraz quizem. Mamy kategorię z infrastruktury oraz z programowania. Jedna osoba już wygrała koszulkę. Mamy kolejne do rozdania – mówi Rafał Włodarczyk z Koła WMS_DEV.
Kolejnym ze stoisk było stoisko Inżynierii Systemów. – Studenci przede wszystkim pytają co to jest inżyniera systemów. A my im opowiadamy, że uczy ona szerszego spojrzenia na rozwiązania informatyczne. Jak opracujemy jakiś system diagnozowania opierający się o sztuczną inteligencję to nie zatrzymujemy się na zbiorach danych, ale uwzględniamy również skąd ten system będzie brać dane, kto je będzie udostępniał i czy to jest coś czego ludzie naprawdę potrzebują, czy będą się posługiwać wynikami odpowiedzialnie – podkreśla dr inż. Jarosław Drapała z Katedry Informatyki i Inżynierii Systemów.
Przedstawiciele Katedry Systemów i Sieci Komputerowych oraz działającego przy niej Koła Naukowego TK Games czekali na zainteresowanych na drugim piętrze Technopolis. – Mówimy o sztucznej inteligencji i grach komputerowych. Stwierdziliśmy, że połączenie tych dwóch tematów w formie wykładu mówiącego jak sztuczna inteligencja zaczynała się w grach może być ciekawe – mówi Weronika Borek-Marciniec doktorantka z Katedry Systemów i Sieci Komputerowych.
– Mamy warsztaty z tworzenia gier komputerowych. Wykładamy też jak zacząć grę od tej strony projektanckiej. Tak duże wydarzenie jak Dzień Otwarty to jest okazja, żeby dotrzeć do ludzi, którzy nie przychodziliby na nasze kursy – zauważa Bartłomiej Gawryszuk, prezes KN TK Games.
Z Pomorza na WIT
Na Dniu Otwartym pojawili się licealiści z Wrocławia i innych miast regionu takich jak Lądek-Zdrój, Wałbrzych, Bolesławiec czy Zgorzelec. Byli też uczniowie m.in. z Ostrowa Wielkopolskiego, Katowic, Torunia, a nawet z oddalonych o blisko 450 km Rzeszowa i Słupska.
– Jechałam tutaj ponad 6 godzin. Słyszałam, że to najlepszy wydział informatyki w Polsce. Chciałam zobaczyć jak to wygląda. Myślę, żeby aplikować na cyberbezpieczeństwo albo informatykę stosowaną – mówi Nadia, uczennica ze Słupska.
– Biorę pod uwagę dwa kierunki. Cyberbezpieczeństwo albo informatykę techniczną. Oba mają dużo plusów, ale cyberbezpieczeństwo bardziej mnie ciekawi i moim zdaniem mógłbym mieć po tym kierunku fajną pracę. Gdybym tu nie przyszedł nie miałbym pełnej perspektywy. Rozmowy ze studentami bardzo pomagają – zauważa Kacper, uczeń liceum z Wrocławia.
Wszystkim uczniom, którzy odwiedzili nas podczas Dnia Otwartego dziękujemy za liczny udział. A studentom i naukowcom za to, że zaprezentowali ofertę wydziału, kół naukowych i odpowiedzieli na nurtujące – być może przyszłych studentów WIT – pytania.
Zdjęcia z wydarzenia są dostępne pod linkiem.