W lipcu 2022 r. sześcioro młodych naukowców z PWr otrzymało za swoje badania i dorobek naukowy stypendia Ministra Edukacji i Nauki. Teraz dołączyło do nich kolejnych dwóch naszych badaczy: dr inż. Paweł Ksieniewicz (Wydział Informatyki i Telekomunikacji) i dr inż. Andrzej Żak (Wydział Chemiczny).
Obu naszym naukowcom stypendium ministra przyznano po pozytywnym rozpatrzeniu odwołań. Tym samym liczba młodych naukowców, którzy od roku akademickiego 2022/23 przez trzy lata będą otrzymywać od MEiN wsparcie w wysokości 5 390 zł miesięcznie, wzrosła do ośmiu.
Kandydatów do stypendiów zgłaszali rektorzy uczelni oraz dyrektorzy instytutów PAN, instytutów badawczych i instytutów międzynarodowych. Osiągnięcia kandydatów zostały ocenione przez ministerialny zespół w ramach poszczególnych dyscyplin nauki i sztuki.
Najwyżej punktowano autorstwo lub współautorstwo monografii naukowej, rozdziału w monografii naukowej lub artykułu naukowego, o ile zostały wydane przez wydawnictwo albo opublikowane przez czasopismo ujęte w ministerialnym wykazie.
Pierwsze stypendium dla WIT
Dr inż. Paweł Ksieniewicz (Katedra Systemów i Sieci Komputerowych)
Obecnie jest kierownikiem projektu SWAROG, w którym zajmuje się opracowaniem systemu wykrywającego źródła celowej dezinformacji w internecie. Członek Academii Iuvenum, a osobiście dumny posiadacz dwóch kotów, dobrze znanych uczestnikom seminariów prowadzonych przez dr. Ksieniewicza.
Zainteresowania naukowe dr. Pawła Ksieniewicza skupiają się na systemach rozpoznawania dedykowanych tzw. danym trudnym, tj. obciążonym istotnym zaburzeniem prawdopodobieństwa a priori klas, wielowymiarowym, czy charakteryzujących się zmiennością koncepcji w czasie.
Stypendium ma zapewnić laureatowi dodatkowe bezpieczeństwo badawcze. Jak sam twierdzi, wykorzysta je na rozszerzenie puli problemówi, z którymi mierzy się w bieżących pracach jego zespołu.
– Do rangi żartu urosło już stwierdzenie, że "świat jest pełen danych", które rozpoczyna co drugą pracę z naszej dziedziny, ale stosunkowo rzadko zwraca się przy jego okazji uwagę na fakt, że dane te są często niekompletne, heterogeniczne, a przede wszystkim nieopisane. Odpowiednio opisane dane (w dodatku sygnałowe!) możemy odnaleźć, przykładowo, w bazach poświęconych bioróżnorodności, takich jak Xeno-canto lub GBIF – komentuje dr. Ksieniewicz.
Naukowiec rozszerza temat, wskazując na nowe kierunki badawcze – realizowane w formie relaksu naukowego.
– W powyższych bazach mamy godziny nagrań dzikiej przyrody, która pozwala na osiągnięcie o wiele większego spokoju niż niekontrolowany hałas typowy dla Politechniki. Dlatego też, w ramach relaksu naukowego, zajmę się najpewniej mniej stresującym przedmiotem niż fake newsy i poświęcę się tropieniu ptaków na podstawie ich śpiewów, krzyków, pisków i innych terkotów – mówi laureat.
Nieoceniony wpływ na sukces dr. Kniesiewicza miały jego dwa koty. Aktywnie wspierające prace badawcze i uczestniczące w seminariach – jak potwierdzają dwa zdjęcia przesłane przez wyróżnionego badacza z WIT.
Drugie stypendium powędrowało na Wydział Chemiczny
Dr inż. Andrzej Żak (Wydział Chemiczny)
Chociaż rozprawę doktorską obronił w dyscyplinie Mechanika, to jego zainteresowania naukowe dotyczą rozwoju i zastosowania technik mikroskopii elektronowej. Najważniejsze projekty badawcze dr. Andrzeja Żaka dotyczą metod mikroskopii dynamicznej fotoreakcji w warunkach wzbudzenia światłem oraz automatyczne analizy obrazów mikroskopowych na potrzeby inżynierii materiałów.
Laureat nie ogranicza się jednak do badań materiałowych, ale działa aktywnie także w zagadnieniu obrazowania struktur biologicznych. Jest zaangażowany w możliwie szerokie udostępnienie technik mikroskopii elektronowej zarówno środowisku PWr, jak i całego Wrocławia. Jest członkiem Academii Iuvenum.