Wydział Informatyki i Telekomunikacji

Tworzymy wspólnotę na WIT. Inauguracja nowego roku akademickiego

Data: 13.10.2022

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Wspólnota i szacunek to dwie kwestie, na które zwrócił uwagę prof. Andrzej Kucharski, dziekan Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PWr, witając studentów, zwłaszcza tych nowo przyjętych.

img_1102.jpg

– Wstępujecie do wspólnoty. Wspólnotę budujemy wtedy, kiedy razem coś robimy, kiedy do czegoś wspólnie dążymy – powiedział prof. Andrzej Kucharski. Przypomniał też, że tekst ślubowania, który mówi o wspólnocie, jest częścią Statutu Politechniki Wrocławskiej. Według dziekana wspólnotę tworzą studenci, pracownicy, otoczenie, Rada Społeczna WIT i wszyscy zaprzyjaźnieni, którzy poczuwają się do bycia w przestrzeni Politechniki Wrocławskiej.

prof_a_kucharski_1.jpgDziekan WIT dodał, że nie zgadza się z traktowaniem uczelni wyższej, nauczycieli i jej pracowników jako świadczeniodawców, a studentów jako klientów. Podkreślił, że klient i usługodawca nie robiąc niczego razem, nie tworzą wspólnoty.

Drugą kwestią, na którą zwrócił uwagę dziekan, jest hejt, obecny w przestrzeni publicznej. Zauważył, że wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do tego zjawiska. Traktujemy je wręcz jako naturalne. Prof. Andrzej Kucharski zwrócił uwagę, że używanie angielskiego słowa „hejt” przypomina przeklinanie po angielsku, co wydaje się mniej wulgarne niż po polsku.

– Hejt to jest nienawiść, mowa nienawiści, która nas otacza zewsząd – mówił dziekan WIT i stwierdził dobitnie: – Jeżeli ktoś daje sobie prawo do nienawiści, to wyklucza się nie tylko z grona ludzi cywilizowanych, ale z człowieczeństwa, co prowadzi wprost do tego, co mamy za wschodnią granicą.

Wyróżnieni i nagrodzeni

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie ślubowania i wręczenie nagród. W imieniu wszystkich studentów ślubowanie złożyli reprezentanci poszczególnych kierunków:

  • Aleksandra Birut – studentka Teleinformatyki
  • Agata Brzęczek – studentka Telekomunikacji
  • Wiktoria Mróz – studentka Inżynierii systemów
  • Michał Bekier – student Informatyki stosowanej w języku polskim – studiów I stopnia
  • Marek Biegański – student Informatyki stosowana w języku angielskim – studiów I stopnia
  • Przemysław Bogdański – student Informatyki algorytmicznej
  • Jakub Gałązka – student Informatyki stosowanej w języku angielskim – studiów II stopnia
  • Artur Gierlak – student Informatyki technicznej
  • Mikołaj Hudko – student Cyberbezpieczeństwa
  • Mikołaj Wysocki – student Informatycznych systemów automatyki.

studenci-slubowanie_1.jpgNastępnie Nagrody Dziekana WIT za zaangażowanie i wkład w rozwój wydziału otrzymali:

  • Maja Kałuzińska – studentka studiów I stopnia na kierunku Inżynieria systemów
  • Zofia Stypułkowska – studentka studiów I stopnia na kierunku Informatyka algorytmiczna
  • Natalia Wcisło – absolwentka studiów II stopnia na kierunku Informatyka stosowana
  • Bartłomiej Baut – student studiów I stopnia na kierunku Cyberbezpieczeństwo
  • Hubert Burzyński – student studiów II stopnia na kierunku Informatyka stosowana
  • Tomasz Zawadzki – student studiów II stopnia na kierunku Informatyka stosowana.

Z kolei podziękowanie za zaangażowanie w organizację pomocy dla uchodźców i naszych studentów z Ukrainy odebrali:

  • mgr inż. Anna Grytsko – doktorantka z Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki
  • Lev Sergeyev – student studiów II stopnia na kierunku Zaufanych systemów sztucznej inteligencji.

Solidarność w międzynarodowym tyglu

a_grytsko-1.jpgAnna Grytsko podkreśliła, że podziękowania należą się wielu osobom z WIT, które dołączyły do akcji.
– Wspólnymi siłami udało nam się pomóc moim rodakom uciekającym w obliczu wojny, którzy znaleźli się w obcym kraju bez znajomości języka. Ta akcja bardzo pomogła tym osobom – powiedziała Anna Grytsko i dodała, że wdzięczność należy się również tym, którzy we własnym zakresie, w zaciszu swoich domów pomagali uciekającym.

– Na naszym wydziale, na naszej uczelni tworzymy tygiel międzynarodowy, w którym nie tylko uczymy się zawodu, zdobywamy wiedzę, ale również uczymy się tolerancji i współistnienia we wspólnocie. Nie zawsze jest tak kolorowo i różowo, jakby się chciało, ale warto otworzyć swoje serce – przekonywała Anna Grytsko. Zaapelowała: – Zachęcam wszystkich studentów do wzajemnego zwrócenia uwagi na koleżanki i kolegów, którzy znajdują się obok.

Wspólnota WIT to nie tylko nauka

O organizacyjnym aspekcie funkcjonowania akademickiej wspólnoty i o sprawach organizacyjnych związanych ze studiowaniem mówił prof. Paweł Wachel, prodziekan ds. studentów. Przedstawił stronę internetową. Wskazał, gdzie znajdują się przydatne informacje. Opowiedział o ciekawych wydziałowych przedsięwzięciach, jak udział pracowników i studentów WIT w Gitarowym Rekordzie Guinnesa. Zwrócił się też z miłym apelem.

– Wiemy, że wśród naszych studentów jest bardzo wiele utalentowanych osób. Pozwólcie nam się poznać, poinformujcie nas, jakie odnosicie sukcesy, czym się zajmujecie, jakie talenty rozwijacie. Po to, żebyśmy mogli budować naszą wspólnotę nie tylko w obszarze dydaktyki i nauki, ale też różnych innych aktywności – mówił prof. Paweł Wachel. – Zawsze jesteśmy dumni z Waszych sukcesów i bardzo się cieszymy, jeśli nasi studenci rozwijają się na różnych polach.

Prodziekan ds. studenckich zaprosił też studentów na DaWIT, czyli Dni Aktywności Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, które odbędą się 22 listopada. To okazja, by zapoznać się z ofertą organizacji studenckich i razem z nimi rozwijać zainteresowania, zdobywać wiedzę i nowe umiejętności w ramach kół naukowych. Na koniec swojego wystąpienia dodał: – Zachęcam do kontaktu ze mną, jestem po to, by Wam pomagać i asystować we wszelkich inicjatywach.

ulotka_a5_dawiti_pl_jpg.jpgBrandmark Wrocławia

Tegoroczny wykład inauguracyjny wygłosił Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, przewodniczący Rady Społecznej WIT. Opowiedział o możliwościach, jakie studentom oferuje Wrocław – piękne miasto, które żyje w sposób specyficzny.
– Historia naszego miasta to ciągła zmiana, ciągłe mierzenie się z tym, co jest nieprzewidywalne. W tym duchu budujemy wspólnotę, o której mówili panowie dziekan i prodziekan, budujemy wspólnotę solidarności, o której mówiła pani Anna – zauważył wiceprezydent. – We Wrocławiu patrzymy na wszystkie aspekty życia z perspektywy człowieka, który zawsze jest w centrum.

j_mazur.jpgMówił o atmosferze miasta, w którym wspólnie żyje 130 narodowości i podkreślił, że jest to możliwe dzięki jedności i temu, że potrafimy się tutaj odnaleźć razem. Jednak przede wszystkim mówił, dlaczego warto studiować w stolicy Dolnego Śląska.
– Wrocław daje przyszłość. Dzięki Politechnice Wrocławskiej i dzięki naszemu wydziałowi mamy tutaj centra rozwoju kompetencji globalnych firm oraz lokalnych przedsiębiorstw, które urosły do rangi światowych, ponadregionalnych graczy – wyliczał przewodniczący Rady Społecznej WIT. – Mamy ponad 150 tysięcy stanowisk pracy na najwyższym poziomie światowym, co oznacza, że dla Was, szczególnie po tym wydziale, świat stoi otworem i że tutaj, we Wrocławiu jesteście w stanie znaleźć doskonale płatne posady.

Wspomniał, że tylko w tym roku we Wrocławiu otwarto kilka biur światowych firm i postało ponad 10 tysięcy najbardziej rozwiniętych miejsc pracy, stawiających wyzwania i mogących sprostać ambicjom studentów WIT.

– Pracujemy już we Wrocławiu nad przemysłem 5.0, nad technologiami 6G, nad sztuczną inteligencją, również z profesorami z naszego wydziału – podkreślił wiceprezydent. – Z panem prof. Tomaszem Kajdanowiczem zorganizowaliśmy hackathon, który zresztą zespół pana profesora wygrał, bo był bezapelacyjnie najlepszy.

Mówiąc o atrakcjach miasta, Jakub Mazur wyliczał takie zalety, jak ciepły klimat, bogatą ofertę kulturalną i sportową, wysokie pozycje zajmowane przez Wrocław w rankingach oceniających jakość życia, bezpieczeństwo, business friendliness i oczywiście możliwość studiowania oraz jakość nauki. Opowiedział o programach stypendialnych, konkursach i wspieraniu inicjatyw akademickich (jak FAST, WAZZ, Wrocławska Magnolia czy Program Mozart). Podkreślił, że interdyscyplinarność, która otwiera umysły i tworzy synergię, buduje wrocławską, pełną radości wspólnotę ludzi, którzy się wspierają.

– Duch solidarności i wspólnoty, o którym była już mowa, jest brandmarkiem Wrocławia, znakiem wyróżniającym. Każdy, kto tu przyjeżdża, od pierwszego dnia ma prawo i mówi, że jest wrocławianką, wrocławianinem, że jest stąd – to jest unikalne, nikt nie wie, jak to się tworzy – przyznał wiceprezydent miasta. – Ta solidarność promieniuje również na najsłabszych. Ilość pomocy, jakiej udzielamy całym rodzinom z Ukrainy, jest nieograniczona. To niezwykle cenne, że uchodźcy mogą tutaj znaleźć swój dom, swoją uczelnię i swoje miejsce.

Na koniec szef Rady Społecznej WIT przekonywał studentów, by poznawali miasto, zawierali nowe znajomości, także międzynarodowe: – Zachęcam, byście wiązali tym miastem swoją przyszłość, bo ono potrafi się odwdzięczyć i przez następne kilkadziesiąt lat będzie się rozwijało z Wami i dzięki Wam.

Prezentację, którą podczas inauguracji przedstawił wiceprezydent Wrocławia, możecie obejrzeć tutaj.

White Hats i inne koła naukowe, czyli czas wielkich możliwości

Co roku podczas inauguracji prezentowane będzie jedno z licznych kół naukowych działających na WIT. W tym roku do rozwijania zainteresowań w ramach studenckich organizacji młodszych kolegów i koleżanki zachęcał Maksymilian Górski, prezes Koła Naukowego White Hats, zajmującego się cyberbezpieczeństwem. Podkreślił, że studenci działający w kole nie tylko zdobywają fachową wiedzę i rozwijają specjalistyczne umiejętności, ale także dzielą się swoją wiedzą nie tylko ze studentami. Prowadzą szeroką działalność edukacyjną.

m_gorski.jpg– Chcemy szerzyć wiedzę o cyberbezpieczeństwie w przystępnej formie, ponieważ uważamy, że cyberbezpieczeństwo jest nieodłącznym aspektem życia każdego z nas – wyjaśniała Maksymilian Górski. – Wszyscy na co dzień korzystamy z aplikacji mobilnych, z bankowości internetowej z poczty elektronicznej, dlatego w naszym kole uważamy, że szczególnie ważne jest propagowanie wiedzy np. o tym, jak minimalizować ryzyko wycieku naszych danych czy kradzieży tożsamości.

Prezes White Hats zaprezentował takie projekty realizowane w ramach koła, jak Kurs pentestera, cykl webinarów „Bezpieczeństwo po godzinach”, Break the Syntax czy Malwerelab, pozwalający sprawdzić pod kątem bezpieczeństwa konkretne pliki. Zachęcał do zapoznania się z organizacjami studenckimi działającymi na PWr i przekonywał do zaangażowania się w którąś z nich.

– Studiowanie jest niepowtarzalnym etapem naszego życia, jest to test dojrzałości, odpowiedzialności i zarządzania swoim życiem tak, aby mieć czas na naukę, spotkania towarzyskie, które często musimy też łączyć z pracą – mówił Maksymilian Górski. – Dla mnie studia nie ograniczają się tylko do uczestniczenia w zajęciach, które są w sylabusie. Ważnym aspektem jest to, aby rozwijać zainteresowania w jeszcze bardziej wyspecjalizowanym stopniu. Taką możliwość dają nam akademickie koła naukowe, które zrzeszają wiele zaangażowanych, ambitnych osób i co najważniejsze – zainteresowanych tą samą specjalizacją. Wspólnie możemy się napędzać, motywować i dzielić wiedzą. Korzystajcie z możliwości, jakie daje uczelnia, poznawajcie nowych ludzi, nawiązujcie kontakty i przyjaźnie na całe życie.

Prof. Jerzy Świątek zaczyna 99. semestr na PWr

Kilka słów do studentów rozpoczynających swoją akademicką przygodę powiedział też prof. Jerzy Świątek, pełnomocnik dziekana ds. akredytacji kierunków, który rozpoczął studia na Politechnice Wrocławskiej 50 lat temu.
– Wybraliście najlepszą uczelnię w kraju i za granicą. Mam na to dwa argumenty. Po pierwsze, mogliście wybrać dowolną, Wasze wyniki z matury pokazują, że jesteście najlepsi i wybraliście najlepszą uczelnię. Drugi argument jest taki: gdybym znał lepszą, to bym zmienił pracę. Gratuluję Wam wyboru. Mam jeszcze inny argument – o pozycji uczelni świadczy pozycja naszych absolwentów, czasem dodaję: pozycja i uposażenie. Obecni tutaj przedstawiciele pracodawców mogą poświadczyć, że pozycja naszych absolwentów jest bardzo wysoka. To jest kolejny element, który utwierdza nas w przekonaniu, że lepiej trafić nie mogliście.

prof_j_swiatek.jpgProf. Jerzy Świątek także zachęcał zebranych, by nie skupiali się wyłącznie na nauce. Podkreślił, że pomiędzy wykładami, ćwiczeniami, laboratoriami jest tzw. kwadrans akademicki – czas, który warto wypełnić ciekawie.

– Zacytuję jedno hasło: „Nieważne, co studiujesz, ważne, kogo spotkasz”. I z jednej i z drugiej strony katedry. Nasza katedra to świetni ludzie, ale też między sobą spotkacie wspaniałych przyjaciół i te przyjaźnie będą trwały lata. Życzę Wam, abyście tak potraktowali te studia. Gdy 50 lat temu ja, chłopak z Jasła, przyjechałem do Wrocławia, byłem zaszokowany pięknym, rozwijającym się miastem. Trafiłem na wspaniałą uczelnię i teraz zaczynam 99. semestr studiów. Wam proponuję skończyć to wcześniej, ale jeśli zostaniecie na uczelni, to zapraszam. Warto!  



Na zakończenie władze wydziału, goście, członkowie Rady Społecznej WIT i studenci zrobili sobie pamiątkowe wspólne zdjęcie.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję