DZIEŃ DOBRY!
Czerwcowy WITletter zaczynamy od nowego kierunku na WIT!
W trwającej do 11 lipca rekrutacji kandydaci i kandydatki na I stopień studiów stacjonarnych znajdą w naszej ofercie kierunek Sztuczna Inteligencja.
To siedmiosemestralne studia, a dla chętnych przygotowano 64 miejsca.
TEMATY MIESIĄCA
Weronika Domczewska z WIT zdobyła nagrodę główną w konkursie na najlepszą pracę inżynierską lub licencjacką organizowanym przez Polskie Towarzystwo Bioinformatyczne. Nagradzane są w nim prace o tematyce związanej z biologią, biochemią, biofizyką, naukami medycznymi lub rolniczymi, które obejmują istotny element obliczeniowy. Konkursowe jury wyróżniło pracę Marty Skowron, która także jest naszą studentką. Gratulujemy!
Nasz student Adam Broszkiewicz zajął pierwsze miejsce w XXVI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego Wyższych Uczelni Technicznych. Reprezentantom PWr przypadło całe podium, które zamknął Maksymilian Siergiej – również studiujący na WIT. Gratulujemy!
Joel Kojma i Jonasz Lazar z WIT zwyciężyli w międzywydziałowym konkursie na najlepszy studencki pomysł biznesowy ABi – Akademia Biznesu. Gratulujemy! Pierwsze miejsce naszym studentom dał ich projekt ScrollPay. Zakłada stworzenie aplikacji mobilnej, która ma pomóc użytkownikowi kontrolować czas spędzony na korzystaniu z telefonu.
Kolejne seminarium w ramach dyscypliny naukowej Informatyka Techniczna i Telekomunikacja odbyło się we wtorek 3 czerwca, a tematem spotkania była budowa infrastruktury komputera kwantowego bazującego na pułapce jonowej. To ostatnie seminarium ITiT w roku akademickim 2024/2025. Na następne poczekamy do października.
ZDJĘCIE MIESIĄCA
Zespół WITingowie – składający się z dziekana WIT, naszych naukowców i studentów – wziął udział w wyścigu smoczych łodzi podczas Odra River Cup 2025. Wydarzenie od lat gromadzące społeczność Politechniki Wrocławskiej odbyło się w sobotę, 31 maja. Nie zabrało też regat wioślarskich osad z całej Polski, rodzinnego pikniku i koncertu Igo.
JEDNYM ZDANIEM
Pracownikom, którzy zgłosili swój udział przypominamy, że już w najbliższy czwartek, 26 czerwca na tarasie Strefy Kultury Studenckiej odbędzie się III Piknik WIT. Zapraszamy wejściem bocznym.
Do 30 czerwca można wziąć udział w konkursie Wrocławskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki” zrealizowane w 2024 roku. Konkurs adresowany jest do studentów, naukowców, indywidualnych twórców, przedsiębiorców, kadry akademickiej wrocławskich i dolnośląskich uczelni.
Nasza uczelnia po raz kolejny zaprosiła uczniów szkół średnich do udziału w grze edukacyjnej PWr Challenge. Uczestnicy mieli okazję zmierzyć się z zadaniami przygotowanymi przez wykładowców i studentów m.in. z WIT. W tym roku motywem przewodnim gry była sztuczna inteligencja.
STUDENT NEWS
Oferty staży i praktyk studenckich:
Capgemini oferuje możliwości rozwoju w takich obszarach jak IT, analityka danych, chmura, finanse czy HR. To idealne miejsce dla osób, które chcą się uczyć, rozwijać i działać zespołowo.
Firma Thaumatec zaprasza studentów kierunków ICT do odbycia staży, oferując możliwość zdobycia doświadczenia w międzynarodowych projektach o dużym znaczeniu społecznym.
IDENTT zaprasza studentów kierunków ICT do odbycia praktyk. To polska firma technologiczna dostarczająca innowacyjne rozwiązania z zakresu weryfikacji tożsamości i przeciwdziałania oszustwom.
Znamy laureatów Nagrody Dziekana 2024/2025. To studenci: Nina Bartl, Oliwia Borkowska, Piotr Dębicki, Mateusz Kula, Jakub Piotrowski, Wiktor Sadowy i Nicola Secci. W tym roku Komisja Konkursowa zdecydowała także o wręczeniu wyróżnień. Otrzymali je Bartosz Brejna, Igor Buszta, Jakub Gałązka, Bartłomiej Gawryszuk, Jakub Owoc, Izabela Paniczek, Filip Puszko, Karolina Rybszleger, Amelia Sroczyńska oraz Mateusz Śmigielski. Gratulujemy!
Tegoroczna Konferencja Projektów Zespołowych odbędzie się 30 czerwca w budynku C-13. Start o godzinie 9.00. Więcej informacji na stronie www.kpz.pwr.edu.pl.
ICP HUB POLAND zaprasza studentów do udziału w WCHL 2025 – World Computer Hackathon League, największym globalnym hackathonie w ekosystemie Internet Computer, który wystartuje już 1 lipca 2025 r.
Do 8 sierpnia można zgłaszać prace konkursowe w XVII Ogólnopolskim, Międzyuczelnianym Konkursie Młodych Mistrzów. Jest on organizowany w ramach XXXI Forum Teleinformatyki pt. „System informacyjny państwa – czas na przełomowe idee, technologie i projekty”, które odbędzie się w dniach 2-3 października 2025 r.
Za nami tegoroczna Gala Aktywności Studenckiej. Rektor PWr docenił swoimi nagrodami 77 studentów i studentek, w tym 14 z WIT. Gratulujemy! Nagrody są wyrazem uznania dla wyników w konkursach i zawodach oraz zaangażowania w budowanie wizerunku uczelni.
Powstała angielska wersja aplikacji mobilnej ToPWR, stworzonej przez nasze Strategiczne Koło Naukowe Solvro. Aplikacja ma za zadanie ułatwić studentom funkcjonowanie na uczelni. Dzięki nowej funkcjonalności jest dostępna dla każdego, niezależnie od języka którym się posługuje.
Z KATEDR
W najbliższy czwartek, 26 czerwca w Strefie Kultury Studenckiej odbędzie się AI Forum, organizowane przez Katedrę Sztucznej Inteligencji. Wydarzenie prezentuje efekty pracy studentów nad projektami z zakresu sztucznej inteligencji, które są formą zaliczenia przedmiotu Projekt Naukowo-Wdrożeniowy.
W dniach 30.06–03.07.2025 w Pałacu Brunów odbędzie się DepCoS–RELCOMEX 2025 – 20. Międzynarodowa Konferencja Niezawodności Systemów Komputerowych, orgazniowana przez Katedrę Informatyki Technicznej.
Prof. dr hab. Wojciech Bożejko z Katedry Automatyki, Mechatroniki i Systemów Sterowania WIT wystąpił na gali podsumowującej tegoroczną, IX edycję projektu Wrocław Koduje 2.0 - Liga Niezwykłych Umysłów. Nasz naukowiec wygłosił wykład na temat zakupionego przez Politechnikę Wrocławską komputera kwantowego Odra 5.
Prof. Bożejko był również gościem ósmego odcinka z cyklu „Z rektorem o PWr”, który poświęcono Odrze 5, czyli pierwszemu w Europie Środkowo-Wschodniej komputerowi kwantowemu wykorzystującemu technologię kubitów nadprzewodzących w niskiej temperaturze. Prof. Arkadiusz Wójs omówił z naszym naukowcem najczęściej pojawiające się pytania związane z uruchomieniem komputera kwantowego na Politechnice Wrocławskiej.
Projekt dr. hab. inż. Macieja Zięby, prof. uczelni z Katedry Sztucznej Inteligencji WIT otrzymał finansowanie w ramach 28. edycji programu Opus. Łącznie Narodowe Centrum Nauki przyznało 18 mln zł dziewięciu naukowcom z Politechniki Wrocławskiej. Dodatkowo nasza uczelnia jest partnerem w czterech kolejnych projektach.
Dr inż. Jan Kocoń z Katedry Sztucznej Inteligencji i dr inż. Tomasz Szandała z Katedry Informatyki Technicznej znaleźli się wśród kolejnych 24 osób, które dołączyły do Academii Iuvenum Politechniki Wrocławskiej na kadencję 2025-2027. Nowi członkowie zastąpią swoich kolegów i koleżanki działających w gremium od 2023 roku. Uroczyste wręczenie nominacji a także podziękowania dla całego składu trzeciej kadencji zaplanowano na 8 lipca.
O NAS W MEDIACH
W ogólnopolskich i lokalnych mediach pojawiły się kolejne materiały o naszym komputerze kwantowym Odra 5:
WI + [P/T] + OWCY
Prof. Jerzy Świątek i prof. Tadeusz Więckowski z naszego wydziału znaleźli się wśród czterech wybitnych naukowców Politechniki Wrocławskiej, którzy otrzymali status professor magnus 2025. Ten ważny tytuł nadaje rektor, po zasięgnięciu opinii Senatu, jako wyraz docenienia zasług wyróżnionych osób dla nauki oraz naszej uczelni.