Prof. dr hab. inż. Andrzej Kucharski przez kolejne 4 lata kieruje Wydziałem Informatyki i Telekomunikacji jako dziekan. Prodziekanami ponownie zostali: prof. dr hab. inż. Robert Burduk, dr Maciej Gębala, prof uczelni, dr inż. Bogumiła Hnatkowska, prof. uczelni, dr hab. inż. Dariusz Król, prof. uczelni i dr hab. inż. Paweł Wachel, prof. uczelni. Gratulujemy!
Nowe władze Wydziału Informatyki i Telekomunikacji w kadencji 2024–2028
Prof. Andrzej Kucharski – dziekan
Doświadczony naukowiec i doradca, wcześniej był m.in. kierownikiem Pracowni Teorii Anten i Elektromagnetyzmu Obliczeniowego Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki, zastępcą kierownika Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki, prodziekanem Wydziału Elektroniki PWr oraz prorektorem ds. współpracy z gospodarką i informatyzacją.
Profesor zajmuje się zastosowaniem równań całkowych do opisu zjawisk związanych z rozpraszaniem pól elektromagnetycznych przez obiekty materialne oraz metodami rozwiązywania wymienionych równań za pomocą metody momentów. Jego działalność naukowa jest związana dodatkowo z teorią anten oraz techniką i metrologią antenową, kompatybilnością elektromagnetyczną, a także badaniami propagacji fal elektromagnetycznych w łączach satelitarnych.
Bieżące obowiązki dydaktyczne prof. Kucharskiego związane są z prowadzeniem wykładów z przedmiotu Metody numeryczne, zajęć w ramach Pracowni problemowej oraz seminariów dyplomowych.
W latach 1989-1993 był słuchaczem stacjonarnych Studiów Doktoranckich na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. W 1993 r. rozpoczął pracę w Zakładzie Radiokomunikacji na stanowisku asystenta. Od 1994 r. pracuje w Zakładzie na stanowisku adiunkta. Profesor jest też członkiem (Senior Member) stowarzyszeń Antennas and Propagation, Micriowave Theory and Techniques i Electromagnetics Compatibility w The Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) oraz laureatem Nagrody Premiera RP (2001 r., w ramach zespołu kierowanego przez prof. Daniela J. Bema).
Dziekan WIT urodził się we Wrocławiu i z miastem jest związany od zawsze. Tytuł magistra (inżyniera) oraz stopnie doktora i doktora habilitowanego uzyskał w Politechnice Wrocławskiej, kolejno w latach 1988, 1994 i 2001. W 2014 r. otrzymał tytuł profesora nauk technicznych.
Prof. Robert Burduk – prodziekan ds. kształcenia i dydaktyki
Naukowiec jest absolwentem dwóch kierunków kształcenia na PWr. W 1998 r. ukończył Inżynierię Biomedyczną, na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, a w 2000 r. otrzymał tytuł magistra inżyniera informatyki na Wydziale Informatyki i Zarządzania naszej uczelni. Wtedy też rozpoczął pracę w Katedrze Systemów i Sieci Komputerowych na Wydziale Elektroniki PWr. Trzy lata później obronił doktorat. Natomiast habilitację uzyskał w 2014 r.
Prof. Robert Burduk jest autorem i współautorem ponad 120 publikacji naukowych oraz był współredaktorem 6 monografii wydanych przez wydawnictwo Springer. Był też wielokrotnie przewodniczącym komitetu organizacyjnego międzynarodowej konferencji poświęconej komputerowym systemom rozpoznawania CORES. Pracownik Katedry Systemów i Sieci Komputerowych.
Dr Maciej Gębala, prof. uczelni – prodziekan ds. kształcenia i dydaktyki
Naukowiec skończył szkołę podstawową i liceum w Chojnowie (woj. dolnośląskie). Natomiast w latach 1990-1995 studiował w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, a w latach 1995-2000 był tam na studiach doktoranckich. W 1995 r. uzyskał tytuł magistra informatyki w specjalności konstruowanie i analiza algorytmów.
W 2002 r. uzyskał tytuł doktora nauk matematycznych w dziedzinie informatyki na Uniwersytecie Wrocławskim.
W latach (2000-2001) pracował jako asystent w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Opolskiego. W październiku 2001 r. rozpoczął pracę w Instytucie Matematyki na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, gdzie był związany z grupą zajmującą się informatyką, która później przekształciła się w Katedrę Informatyki na tym wydziale. Pracownik Katedry Podstaw Informatyki.
Dr inż. Bogumiła Hnatkowska, prof. uczelni – prodziekan ds. kształcenia i dydaktyki
Dr inż. Hnatkowska ukończyłam Wydział Informatyki i Zarządzania, specjalność Inżynieria Oprogramowania w 1992 r. Natomiast w 1997 r. została doktorem inżynierem nauk technicznych.
Od ponad 20 lat jest adiunktem w Katedrze Informatyki Stosowanej.
Jako ceniony nauczyciel akademicki była wielokrotnie odznaczana nagrodami rektora (2010-2017, 2019-20) i dziekana (2018), Brązowym Medalem za Wieloletnią Służbę (2008) oraz Złotą Odznaką PWr w 2011 r. W 2019 r. otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Ponadto pełniła funkcje członka zespołu ds. potrzeb kierunku informatyka odnośnie treści programowych z matematyki i fizyki na I i II stopniu studiów w latach 2014-2016. Była z-cą kierownika katedry Inżynierii Oprogramowania w latach 2016-2019, pełnomocnikiem dziekana ds. Kierunku Informatyka i Informatyka Stosowana w latach 2016-2021, członkiem Komisji Programowej Kierunku Informatyka w latach 2013-20, członkiem Komisji Programowej Kierunku Informatyka Stosowana – 2020-21, członkiem Wydziałowej Komisji ds. Oceny i Zapewnienia Jakości –2016-2021, członkiem Rady Wydziału Informatyki i Zarządzania w latach 2016-20, członek Rady Konsultacyjnej W8 w latach 2020-21.
Zawodowo interesuje się szeroko pojętą inżynierią oprogramowania i inżynierią wiedzy.
Z kolei prywatnie najbardziej lubi piesze wędrówki, jazdę na rowerze i – jak mówi sama o sobie – „pożera” książki. Pracownik Katedry Informatyki Stosowanej.
Dr hab. inż. Dariusz Król, prof. uczelni – prodziekan ds. ogólnych
Wcześniej kierownik Pracowni Inżynierii Wiedzy w Katedrze Informatyki Stosowanej. Profesor jest informatykiem i wykładowcą. Prowadzi badania naukowe w obszarze sztucznej inteligencji. Są one ściśle powiązane z rozwiązywaniem praktycznych problemów, m.in. w sektorze produkcji oraz w jednostkach administracji rządowej i samorządowej. Jest ekspertem w dziedzinie inżynierii wiedzy. Jego zainteresowania naukowe i aplikacyjne są związane z zagadnieniami propagacji wiedzy, integracji i jakości danych, także analizy predykcyjnej, technik kognitywnych, uczenia głębokiego. Współautor ponad 150 publikacji naukowych.
Naukowiec jest laureatem IBM Eclipse Award, stypendystą Marie Curie na Bournemouth University i stypendystą DAAD na Uniwersytecie Fryderyka Aleksandra w Erlangen i Norymberdze. Aktywnie uczestniczył w pracach komitetów naukowych i organizacyjnych w ponad stu konferencjach w kraju i za granicą. Jest ekspertem Komisji Europejskiej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz kilku zagranicznych badawczych programów stypendialnych.
Ponadto jest członkiem Komitetu Technicznego Computational Collective Intelligence IEEE SMC oraz redaktorem czasopism Computational Intelligence i International Journal of Distributed Systems and Technologies, a także przewodniczącym Komisji Programowej dla kierunku Informatyka Stosowana na PWr.
W 2020 r. został wybrany na wiceprzewodniczącego Zarządu Oddziału SMC 28 Polskiej Sekcji IEEE. Był też prelegentem na kilku renomowanych uniwersytetach, m.in.: w Korei (Yeungnam University, Chung-Ang University), w Niemczech (University of Erlangen–Nürnberg), w Japonii (Kyoto University), w Wielkiej Brytanii (Queen Mary University of London, King's College London), w Nowej Zelandii (University of Otago).
Prywatnie jest szczęśliwym mężem i ojcem czwórki dzieci, miłośnikiem sztuki, teatru oraz muzyki kameralnej.
Dr hab. inż. Paweł Wachel, prof. uczelni – prodziekan ds. studenckich
Profesor bardzo ceni sobie kontakt ze studentami i ich twórczy aspekt. W pracy dydaktycznej stara się nie tylko przekazać wiedzę, ale i zaintrygować omawianą tematyką.
Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień identyfikacji i modelowania nieliniowych systemów dynamicznych oraz problematyki sterowania w warunkach niepewności. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji poświęconych w/w tematyce.
Prowadzi także aktywną współpracę naukową z ośrodkami badawczymi w Szwecji i Holandii.
Stopień doktora otrzymał w 2008 r. zaś habilitację uzyskał w 2018 r. na Wydziale Elektroniki PWr.
Prywatnie jest miłośnikiem turystyki górskiej i historii nauki. Ponadto gra w zespole na gitarze elektrycznej oraz od wielu lat jeździ na rolkach i łyżwach. Pracownik Katedry Automatyki, Mechatroniki i Systemów Sterowania.
Pełnomocnicy Dziekana:
- ds. akredytacji kierunków: prof. dr hab. inż. Jerzy Świątek
- ds. kontaktów z interesariuszami: dr inż. Waldemar Grzebyk
- ds. programu Erasmus+: dr inż. Dariusz Caban
- dr. programu Erasmus+: dr inż. Agnieszka Indyka-Piasecka
- ds. rekrutacji na studia I i II stopnia: dr inż. Ewa Szlachcic
- ds. studiow w języku angielskim: dr inż. Arkadiusz Liber, prof. uczelni
- ds. współpracy ze szkołami ponadpodstawowymi: dr inż. Jacek Mazurkiewicz