„Czternastka” pod patronatem Politechniki i WIT

Data: 20.11.2022

Do grona szkół objętych patronatem Politechniki Wrocławskiej dołączyło XIV Liceum Ogólnokształcące im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Porozumienie o współpracy podpisali prof. Arkadiusz Wójs, rektor uczelni i Anna Maćkowska, dyrektor szkoły.

umowa_plaskie.jpg– Jako uczelnia mamy pewne zobowiązanie wobec szkół średnich, w tym także wobec liceum nr XIV. Wielu naszych naukowców jest absolwentami tej szkoły i są wspaniałymi wykładowcami, co pewnie po części jest właśnie zasługą nauki w tym liceum – mówił prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr. – Na naszej uczelni pielęgnujemy doskonałość, a nasi pracownicy wykorzystują swoje umiejętności, żeby tworzyć coś wartościowego. Dlatego tak bardzo doceniamy i wspieramy takie same działania prowadzone przez jednostki edukacyjne w naszym otoczeniu – dodał.

W ramach umowy PWr umożliwi zainteresowanym uczniom liceum m.in. udział w wybranych wykładach, ćwiczeniach, zajęciach laboratoryjnych, konferencjach i sympozjach organizowanych przez Wydziały Chemiczny, Informatyki i Telekomunikacji oraz Podstawowych Problemów Techniki.

Uczniowie będą mogli także korzystać z politechnicznej czytelni, biblioteki i zasobów cyfrowych oraz liczyć na pomoc pracowników wszystkich wydziałów w zakresie konsultacji naukowych.

umowa_grupowe_dziekan.jpg– Podpisanie umowy to spełnienie marzeń dwóch naszych poprzednich dyrektorów, bo bardzo długo zabiegaliśmy o nawiązanie współpracy z Politechniką Wrocławską. Nasi uczniowie powinni mieć kontakt z różnymi typami uczelni, bo to pozwoli im na zdobycie wielu nowych doświadczeń – powiedziała Anna Maćkowska, dyrektor LO nr XIV. – W naszej pracy najważniejsza jest współpraca, zarówno pomiędzy szkołami, jak i uczelniami, bo tylko dzięki niej nasi uczniowie odnoszą sukcesy – dodała.

Umowa została zawarta na czas nieokreślony i jest jednym z elementów prowadzonego na naszej uczelni projektu „Współpraca ze szkołami średnimi”. W jego ramach uczniowie mogą uczestniczyć m.in. w warsztatach, wykładach i laboratoriach z chemii, fizyki, matematyki i elektrotechniki.

Liceum Ogólnokształcące nr XIV im. Polonii Belgijskiej powstało w 1974 r. Działają w nim klasy o profilu matematycznym, informatycznym, chemicznym i dwujęzycznym (prawnym oraz ekonomicznym).

Uczniowie od lat odnoszą liczne sukcesy w krajowych i międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych oraz osiągają bardzo wysokie wyniki egzaminów maturalnych. Szkoła od 1999 r. znajduje się w pierwszej dziesiątce liceów w Ogólnopolskim Rankingu „Perspektyw” i w pierwszej trójce liceów dolnośląskich.