Gra PWr Challenge „Fenomeny” przyciągnęła licealistów na WIT

Data: 18.06.2024

tk_games_pwr_challenge-14.jpgUczniów biorących udział w wyzwaniu PWr Challenge w tym roku na WIT przywitali studenci z koła naukowego TK Games. Dla uczestników przygotowali warsztaty „Energia w Grze". Uczniowie zagrali w grę planszową stworzoną przez nasze koło naukowe, a ich zadaniem było samodzielne stworzenie „energii" w czasie trwania rozgrywki.

Uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na dwa zespoły i stoczyli walkę w autorskiej grze studentów naszego koła naukowego TK Games. Gracze otrzymali najpierw wprowadzenie do rozgrywki, a nastęnie samodzielnie musieli stworzyć „energię". Gra planszowa TK Games znalazła się w bloku tematycznym, poświęconym zagadnieniu energii.

tk_games_pwr_challenge-13.jpgKlasy mogły zgłaszać się do jednego z trzech bloków tematycznych, które odpowiadały tytułom filmów popularnonaukowych PWr „Fenomeny", czyli Światło, Woda i Energia. Gra edukacyjna zaczynała się od wykładu, odrębnego dla każdego bloku tematycznego. Już w jego trakcie można było zdobyć pierwsze punkty dla swojej drużyny. Następnie klasy podzieliły się na dwie grupy. Pierwszą, która ruszyła w kampus, by rozwiązywać zadania projektowe, oraz drugą, na którą czekały dodatkowe warsztaty.

Na wykłady popularnonaukowe, warsztaty i pokazy oraz grę edukacyjną przyjechali licealiści i licealistki z Wrocławia, Oleśnicy, Oławy, Zgorzelca, Leszna oraz Lubina.dsc_0152.jpg– W każdym bloku tematycznym przygotowaliśmy pięć warsztatów projektowych nawiązujących do tematu głównego – mówi Natalia Michalska z Działu Informacji i Promocji PWr. – Np. dla zespołów startujących w bloku Światło mieliśmy warsztat z laserów światłowodowych czy też światła w okulistyce. Z kolei dla bloku Woda przygotowaliśmy chemiczne oczyszczanie wody oraz zjawisko ruchów Browna, a dla bloku Energia zadania z aerodynamiki pojazdów i samodzielnego tworzenia energii w grze.
Z kolei na osoby, które trafiły do grup wykonujących zadania dodatkowe czekały takie aktywności, jak zbudowanie skrzydła samolotu, partia szachów laserowych czy sprint wioślarski.challenge_24_1.jpg– Dla tych wszystkich, którzy chcieli dowiedzieć się więcej o naszych tytułowych Fenomenach, przygotowaliśmy też pokaz wszystkich trzech części filmu – dodaje Natalia Michalska.

Ze wszystkimi zdaniami najlepiej poradziły sobie następujące drużyny:

blok Światło

I miejsce: klasa 1E z LO nr X we Wrocławiu (voucher do VirtualCity i gadżety PWr),
II miejsce: klasa 2E z LO nr X we Wrocławiu (gadżety PWr),
III miejsce: klasa 3E z LOnr X we Wrocławiu (gadżety PWr).

blok Woda

I miejsce: klasa 2B z LO nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie (voucher do Aquaparku we Wrocławiu i gadżety PWr),
II miejsce: klasa 3D z ZS nr VIII we Wrocławiu (gadżety PWr),
III miejsce: klasa 2D z LO nr II we Wrocławiu (gadżety PWr).

elu_5158.jpg

blok Energia

I miejsce: klasa 2A z LO nr I im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy (voucher do pizzerii Sapori Italiani i gadżety PWr),
II miejsce: klasa 1B z LO nr I w Oławie (gadżety PWr),
III miejsce: klasa 2D z LO nr X we Wrocławiu (gadżety PWr).

dsc_0193.jpgW organizację wydarzenia zaangażowani byli pracownicy i studenci z różnych wydziałów PWr, a także Studium Języków Obcych i Studium Wychowania Fizycznego i Sportu.