Witold Papierniak

Data: 21.08.2023

Znawca naszego regionu, który w ubiegłym roku zajął II miejsce w Wielkim Teście Wiedzy o Dolnym Śląsku. Absolwent PWr, pracownik inżynieryjno-techniczny na WIT, a po godzinach pracy również przewodnik sudecki. Witold Papierniak jest bohaterem cyklu #JestemzPWr.

dsc062741.jpg„Panorama Sudetów według mojego opisu wisi w schronisku na Śnieżniku. To jedno z miejsc, w które najchętniej zabierałem turystów. Od wielu lat najbardziej fascynują mnie m.in. Zalesie pod Bystrzycą Kł., Kamieńczyk czy Rybnica Leśna i tamtejsze piękne, mało znane kościoły. Zabieram tam innych przewodników, a dla młodych adeptów ze Studenckiego Koła Przewodników Sudeckich wygłosiłem nawet prelekcję na temat sudeckich zapomnianych drewnianych kościołów. Lubię też Krzeszów" – opowiada dla cyklu #JestemzPWr pracownik naszego wydziału.

Przewodnik górski musi mieć wszechstronną wiedzę m.in. o geologii, architekturze czy przyrodzie. Zgłębianie tych tematów i pasja bohatera cyklu miały się zacząć w latach 80., gdy Witold Papierniak był na drugim roku studiów na ówczesnym Wydziale Elektroniki. Z czasem zdobył uprawnienia organizatora turystyki, przewodnika sudeckiego po Wrocławiu, Dolnym Śląsku i Jaskini Niedźwiedziej.

kopiapion2.jpg

– Od kilku lat nie mogę już często oprowadzać grup zorganizowanych, za to uczę i egzaminuję kandydatów na przewodników oraz dzielę się wiedzą przez publikacje. Recenzent mojej pracy magisterskiej, dr inż. Jerzy Huchla pracował kiedyś na stacjach RTV. Zainspirowany jego opowieściami napisałem książkę Stacje radiowo-telewizyjne na Dolnym Śląsku wydaną w 1998 r. To ona pozwoliła mi zdobyć pierwszą, najwyższą klasę uprawnień przewodnickich – mówi Witold Papierniak.

W zeszłym roku syn namówił mnie, żebym sprawdził swoje umiejętności i wystartował w Wielkim Teście Wiedzy o Dolnym Śląsku. W ramach przygotowań szukałem ciekawostek o ludziach urodzonych w naszym regionie. Czy wiecie, że w Świebodzicach urodził się Emil Krebs, samouk, który mówił biegle 68 językami?"

wp_1_2.jpg– Podczas finału, który rozegrano w sali Sejmiku Wojewódzkiego, walczyłem o pierwsze miejsce z innym wrocławskim przewodnikiem – Markiem Kuchciakiem. Potrzebne były aż dwie dogrywki, żeby wyłonić zwycięzcę. Gdybym sam układał pytania do konkursu, dodałbym więcej zagadnień z ochrony przyrody, np. gdzie znajduje się rezerwat Głazy Krasnoludków? – przypomina kulisy swojego sukcesu w Wielkim Teście Wiedzy o Dolnym Śląsku w wywiadzie dla PWr.

Nasz pracownik zdobył ostatecznie II miejsce w Wielkim Teście Wiedzy o Dolnym Śląsku 17 grudnia 2022 roku. Witold Papierniak w ostatniej fazie konkursu rywalizował z 23 innymi uczestnikami, by na koniec walczyć o pierwsze miejsce wspólnie z przewodnikiem Markiem Kuchciakiem. Test zawierał 60 pytań zamkniętych, a uczestnicy mieli 60 minut by odpowiednio odpowiedzieć na wszystkie pytania.