Prof. Ngoc Thanh Nguyen przewodniczył 16. Konferencji ACIIDS

Data: 13.05.2024

Konferencja  ACIIDS (Asian Conference on Intelligent Information and Database Systems) w ramach swojej 16. edycji zawitała do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Gospodarzem i współorganizatorem konferencji był Amerykański Uniwerystet w Ras Al Khaimah, gdzie w dniach 17–19 kwietnia 2024 roku swoje prace prezentowali autorzy 120 referatów. Konferencja ACIIDS, której przewodniczy prof. Ngoc Thanh Nguyen z Katedry Informatyki Stosowanej, od początku organizowana jest przez Politechnikę Wrocławską.

sa907621.jpg

– Konferencja ACIIDS stała się corocznym wydarzeniem o ogromnym znaczeniu dla społeczności naukowej oraz praktyków z branży IT. Tegoroczna edycja nie tylko utrzymała wysoki standard poprzednich lat, ale także potwierdziła swój globalny zasięg i wpływ – informuje dr inż. Krystian Wojtkiewicz, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego ACIIDS. – Mimo niesprzyjających warunków pogodowych, uczestnicy z 43 krajów świata zgromadzili się, by podzielić się swoimi badaniami, innowacjami oraz praktycznymi zastosowaniami technologii informatycznych.

W programie, oprócz 120 wystaień hybrydowych, przewidziano cztery wykłady plenarne wygłoszone przez światowej sławy informatyków. Obrady pierwszego dnia rozpoczął prof. Schahram Dustar z Austrii swoim wykładem pt. “Distributed Intelligence in the Computing Continuum”. Drugiego dnia uczestnicy mieli możliwość wysłuchania referatu prof. Leszka Rutkowskiego z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa pt. “Data Stream Methodology For Speeding Up Training Deep Neural Networks” oraz referatu prof. Davida Camacho z Hiszpanii pt. “Utilizing Machine Learning and Social Network Analysis to Counter Disinformation on Online Social Networks”. Ostatniego dnia swój referat wygłosił prof. Michalis Vazirgiannis z Francji opisując zagadnienia generatywnej sztucznej inteligencji w obszarze biomedycznym (Multimodal Graph Generative AI and applications to biomedical domain).

sa907702.jpg

– Konferencja ACIIDS to jedno z kluczowych wydarzeń w dyscyplinie informatyki organizowanych przez polskie instytucje naukowe. Należy podkreślić, że konferencja ACIIDS w elitarnym rankingu CORE znajduje się w klasie B – poinformował dr inż. Krystian Wojtkiewicz. – Jest to najwyższa ocena wydarzenia, którego organizatorem jest uczelnia polska, w tym rankingu. Jest to wyraźne potwierdzenie zaufania społeczności naukowej do jakości prezentowanych na konferencji badań oraz wpływu konferencji na rozwój informatyki na świecie. ACIIDS już teraz zapisuje się w historii jako cykl wydarzeń, który nie tylko otwiera nowe horyzonty w informatyce, ale także wyznacza kierunki przyszłych osiągnięć w tej dynamicznie rozwijającej się dyscyplinie nauki.

W aspekcie krajowym do prezentacji na ACIIDS zaakceptowano 38 artykułów, kórych autorami lub współautorami było 99 naukowców z Polski. Autorzy reprezentowali 18 ośrodków badawczych (Politechnika Bydgoska, Politechnika Częstochowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Śląska, Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Jagieloński, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Wrocławski, WSB Merito, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie) oraz 9 firm.

Artykuły na ten temat ukazały się m.in. na stronach Zawya, Gulf Today oraz Al Bawaba.