Dwaj naukowcy WIT nagrodzeni przez Komitet Informatyki PAN za wybitne monografie

Data: 30.01.2023

Prof. Ngoc Thanh Nguyen i prof. Krzysztof Brzostowski otrzymali nagrodę im. Profesora Zdzisława Pawlaka za Wybitną Monografię z Zakresu Informatyki przyznawaną przez Komitet Informatyki PAN. Gratulujemy!

ksiazki_2.png
Prof. dr hab. inż. Ngoc Thanh Nguyen i dr hab. inż. Krzysztof Brzostowski, prof. uczelni są laureatami nagrody im. Profesora Zdzisława Pawlaka za Wybitną Monografię z Zakresu Informatyki przyznawanej przez Komitet Informatyki Polskiej Akademii Nauk

Profesor Zdzisław Pawlak był jednym z pionierów polskiej informatyki. Od 1951 roku pracował w słynnej Grupie Aparatów Matematycznych (GAM). W środowisku naukowym zasłynął jako twórca teorii zbiorów przybliżonych. Był członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk i doktorem honoris causa Politechniki Poznańskiej. Jest autorem monografii „Rough sets: Theoretical Aspects of Reasoning about Data”.

nt_nguyen.jpgProf. Ngoc Thanh Nguyen otrzymał nagrodę za  monografię zatytułowaną "Knowledge Integration Methods for Probabilistic Knowledge-based Systems". Współautorami pracy są Van Tham Nguyen i Trong Hieu Tran.

– Dla mnie ta nagroda ma bardzo duże znaczenie, m.in. z tego powodu, że jest ona imienia prof. Zdzisława Pawlaka, najwybitniejszego polskiego informatyka. Świadczy ona o tym, że prace badawcze, które prowadziłem z innymi współautorami, są wysoko ocenione – mówi prof. Ngoc Thanh Nguyen.

To już piąta monografia w dorobku naukowym kierownika Katedry Informatyki Stosowanej. Jak zauważa pan profesor, książka ta zawiera wyniki badań z okresu ostatnich 5 lat w zakresie integracji wiedzy dla probabilistycznych baz wiedzy.

– Opracowaliśmy wachlarz różnych probabilistycznych modeli i metod integracji wiedzy i rozwiązywania niespójności. Szerzej, tematyka książki jest zawarta w obszarze kolektywnej inteligencji obliczeniowej, którym się zajmuję od wielu lat – wyjaśnia prof. Ngoc Thanh Nguyen. – Te wyniki są istotne i wnoszą istotny wkład w rozwój tego obszaru. Jest to powód przyjęcia książki do publikowania w bardzo prestiżowym wydawnictwie, jakim jest CRC Press (Taylor & Francis Group). W aktualnym wykazie MEN wydawnictwo ma najwyższą punktację, tj. 200 pkt.

krzysztof_brzostowski_zdj1.jpgKomitet Informatyki PAN docenił też prof. Krzysztofa Brzostowskiego za monografię zatytułowaną „Zastosowanie przetwarzania sygnałów w fuzji danych strumieniowych”.

– Nagroda Komitetu Informatyki Polskiej Akademii Nauk, której patronem jest Profesor Zdzisław Pawlak, to docenienie kilku lat pracy naukowej, której efektem jest m.in. nagrodzona monografia. Profesor Zdzisław Pawlak to pionier polskiej informatyki oraz wybitny naukowiec. Znaleźć się w gronie naukowców, którzy zostali docenieni tą nagrodą to duże wyróżnienie – mówi prof. Krzysztof Brzostowski, który pracuje w Katedrze Informatyki i Inżynierii Systemów.

Nagrodzona książka jest z jednej strony podsumowaniem etapu w rozwoju naukowym, a z drugiej bazą, która ma stanowić podstawę do dalszych dociekań naukowych w obszarze przetwarzanie danych.

– Monografia jest podsumowaniem kilku lat mojej pracy naukowej w obszarze wykorzystania metod przetwarzania sygnałów na potrzeby fuzji danych. Przedstawiłem spójne podejście do przetwarzania danych pochodzących z wielu źródeł, które mają różną charakterystykę – wyjaśnia autor. – Główny cel, jaki postawiłem sobie przed rozpoczęciem prac nad monografią, był naukowy. Jednakże w trakcie prac starałem się, by przedstawiony wywód naukowy miał również walor dydaktyczny. Dlatego w monografii jest wiele przykładów ilustrujących omawiane zagadnienia, często z odniesieniami do współczesnych zagadnień, które są lub mogą być interesujące dla szerszego grona odbiorców.