Dzień Sztucznej Inteligencji na PWr

Data: 19.05.2023

AI Day@WroclawTech 2023 to pierwsza edycja cyklicznego wydarzenia, które zadebiutowało w Dzień Sztucznej Inteligencji na Politechnice Wrocławskiej. Wydarzenie zwróciło uwagę środowiska naukowego na możliwości i zagrożenia płynące z zastosowania AI. Imprezę zorganizowała Katedra Sztucznej Inteligencji z naszego wydziału.

ai_day-8.jpg

Dynamiczny rozwój i szybkie zmiany zachądzące w dziedzinie sztucznej inteligencji skłoniły Katedrę Sztucznej Inteligencji do utworzenia specjalnego wydarzenia AI Day@WroclawTech. Umożliwiło ono szeroką dyskusję na temat sztucznej inteligencji i stanowiło wyraz zainteresowania tą fascynującą dziedziną.

AI Day otworzył prorektor ds. nauki, prof. Andrzej Ożyhar przemówieniem stworzonym przez ChatGPT, o czym pubilka została poinformowana dopiero na koniec wypowiedzi. „Zadałem sobie pytanie, jak mają wyglądać te dwa słowa podczas dzisiejszego wydarzenia, które w naszym wspólnym zamiarze, ma być katalizatorem do wymiany informacji, wiedzy oraz nowych kontaktów naukowych. Doszedłem do wniosku, że powinny być to dwa słowa, które wygłosi sztuczna inteligencja..." – mówił naukowiec z PWr.

ai_day7.jpg–Tekst, który wysłuchaliście przed chwilą, powstał w dialogu
z ChatGPT, któremu zadałem określone wymaganie brzegowe. Dowiedział się, jak ma wyglądać dzisiejszy program i co chciałbym aby zostało powiedziane. W tekście dodałem tylko jedno słowo – doktoranci – bo bot zignorował obecność doktorantów w naszej społeczności. Usunąłem również zwroty, których normalnie bym nie użył. Raz pojawiło się określenie „Wam", czego normalnie nie stosuję. Zwracam się zwykle „Drodzy Państwo"... Dzień Sztucznej Inteligencji, pierwszy i mam nadzieję, że nie ostatni w historii Politechniki Wrocławskiej, uważam za otwarty – puentował swoje zaskakujące przemówienie prof. Andrzej Ożyhar.

Druga część wstępu należała do kierownika Katedry Sztucznej Inteligencji, prof. Tomasza Kajdanowicza, który zwrócił uwagę na fundamentalne kwestie związane ze sztuczną inteligencją i zadbał o rzeczowe wprowadzenie do jej tematyki.

Czym właściwie jest sztuczna inteligencja? Jak działa? Co powoduje, że jest obecnie tak ważna? Czego potrzebuje by mogła się rozwijać? Czy mamy do czynienia z kolejną rewolucją technologiczną? Co AI rewolucjonizuje i czy powinniśmy się jej bać? – na te pytania próbował odpowiedzieć profesor WIT. Fragment wczorajszej prezentacji prof. Tomasza Kajdanowicza jest dostępny tutaj.

ai_day-2.jpgW programie wydarzenia znalazły się m.in. przegląd badań nad sztuczną inteligencją na PWr, wykłady i prezentacje, networking naukowców, panel dyskusyjny z udziałem ekspertów, hackathon dla studentów, a także wykład prof. Nitescha Chawli (University of Notre Dame) w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego. W holu budynku A-1 można było podziwiać dedykowane postery dotyczące zagadnienia sztucznej inteligencji. W tym m.in. plakaty naszych studentów z kierunku Sztuczna Inteligencja, które przybliżaliśmy przy okazji Best poster award 2023

Zobaczcie kulisy premierowego AI Day@WroclawTech w poniższym filmie i do zobaczenia za rok!